(Beykoz Kundura)’da “Bir Yaz Gecesi Festivali”

Kundura Sinema ile Kundura Sahne’nin birlikteliğinde düzenlenen “Bir Yaz Gecesi Festivali”, 4 – 20 Ağustos tarihleri arasında Beykoz Kundura’da gerçekleşecek.


“Bir Yaz Gecesi Festivali”

Tarih: 4 – 20 Ağustos 2023
Yer: Beykoz Kundura, Beykoz / İstanbul
Katılım: Bilet Gerekli


The Unknown, 1927

Beykoz Kundura’nın Kültür ve Sanat Direktörü S. Buse Yıldırım’ın küratörlüğünde yedi yıldır düzenlenen “Bir Yaz Gecesi Festivali”, film ve müziğin uyumlu birlikteliğinden ilhâmla hazırlanıyor. Festivalin “Restore Klasikler” programı bu yıl, Oscar ve Grammy ödüllü besteci Nino Rota’ya odaklanarak müziklerini yaptığı beş klasik filmi, restore edilmiş kopyalarıyla yeniden seyirciyle buluşturuyor. Francis Ford Coppola’nın epik üçlemesi “The Godfather / Baba”nın ilk iki filmiyle yer alacağı programda, Federico Fellini’nin “Tatlı Hayat” (La Dolce Vita, 1960) ve “8½” (1963) adlı filmleri ve  gerilim klasiği “Kızgın Güneş” (Plein Soleil, 1960) de gösterilecek.

Elif Rongen-Kaynakçı’nın küratörlüğünde hazırlanan “Canlı Müzik Eşliğinde Sessiz Film” programında ise yaklaşık 100 yıl öncesinden sirk temalı filmler, deneyimli müzisyenlerin canlı performansları eşliğinde gösterilecek. Programın açılışı 11 Ağustos’ta, Almanyalı sessiz film virtüözü ve davul sanatçısı Frank Bockius ile olacak. Sanatçı, “Dainef Kızkardeşler Altılısı” (Les six soeurs Dainef, 1902) ve “Sirkte Yangın”ın (The Great Circus Catastrophe – Fire, 1912) da aralarında olduğu sirk temalı filmlere müzik yapacak. 12 Ağustos Cumartesi akşamı, Tod Browning’in yönettiği 1927 tarihli kült korku filmi “Bilinmeyen” (The Unknown), restore edilmiş kopyasıyla Türkiye’de ilk kez “Bir Yaz Gecesi Festivali”nde gösterilecek. Filme, deneyimli saksafoncu, şarkıcı, söz yazarı ve prodüktör Korhan Futacı eşlik edecek. 13 Ağustos Pazar akşamı ise elektro-akustik üçlüsü Islandman sahnede olacak ve Okay Temiz de konuk sanatçı olarak geceye katılacak.

“Bir Yaz Gecesi Festivali” hakkında detaylı bilgi ve biletler için: beykozkundura.com