“Yaşamı ve Yapıtlarıyla Habip Aydoğdu” Sergisi (Antalya Kültür Sanat)ta!

Sanatçı Habip Aydoğdu’nun sanatsal evriminin izlerini, yaşamındaki dönüm noktalarıyla beraber kronolojik biçimde sunan sergisi “Yaşamı ve Yapıtlarıyla Habip Aydoğdu”, 20 Ağustos’a kadar Antalya Kültür Sanat’ta sanatseverlere buluşuyor.


“Yaşamı ve Yapıtlarıyla Habip Aydoğdu”
Sergi

Sanatçı: Habip Aydoğdu
Küratör: Elif Aydoğdu Ağatekin
Tarih: 24 Haziran – 20 Ağustos 2023
Yer: Antalya Kültür Sanat, Muratpaşa / Antalya


“Yaşamı ve Yapıtlarıyla Habip Aydoğdu” sergisi, 100 yıllık Cumhuriyet’in ikinci yarısında yaşananların, duygusal ve düşünsel izdüşümlerinden beslenen görsel yapıtlardan oluşuyor. Kapsamlı bir biyografi niteliğindeki sergi, Habip Aydoğdu’nun sanatla geçen yarım yüzyılına ışık tutarken, öte yandan izleyenleri “Resimleriyle Habip Aydoğdu Tarihi”ni anlatan ilham dolu bir yolculuğa davet ediyor.

Habip Aydoğdu’nun sanatsal evriminin izlerini, yaşamındaki dönüm noktalarıyla beraber kronolojik biçimde sunan sergi, izleyicileri “Yaşam Kavgası” adıyla, sanatçının ilk dönem çalışmalarıyla karşılıyor. “Zamanın Ruhu” ismiyle, 1989 – 2015 yılları arasında ürettiği eserlerin yer aldığı ikinci salonun ardından izleyiciler, “Umut” temalı üçüncü salonda, 2016 – 2023 arasına tarihlenen, gerçeklik ile sembolizm arasında dans eden formların can bulduğu yapıtları deneyimleme fırsatı buluyor. Küratörlüğünü Elif Aydoğdu Ağatekin’in üstlendiği ve 148 yapıtın yer aldığı sergide; sanatçı hakkında farklı dönemlerde kaleme alınmış metinlerden oluşan yaşam ve sanat yolculuğu, desenler, üç boyutlu çalışmalar, fotoğraflar ve belgelerle iç içe kapsamlı bir içerik sunuluyor. Habip Aydoğdu’nun son dönem çalışmalarının da yer aldığı “2023 Karalamalar Güncel Notlar” adlı resimli günlükleri Özgür Aydoğdu’nun etkileşimli iPad uygulamasıyla izleyiciye aktarılıyor.

Habip Aydoğdu’nun sanat yolculuğunu ve düşünce dünyasını keşfetme fırsatı sunan sergi, Salı – Çarşamba – Cuma – Cumartesi günleri saat 11.00 – 19.00, Perşembe günü saat 11.00 – 21.00 ve Pazar günü ise saat 13.00 – 19.00 arası Antalya Kültür Sanat‘ta görülebilir.