[Kitap]: “Ankara’nın Adı Var”

Mehmet Aycı’nın kaleme aldığı “Ankara’nın Adı Var” isimli kitap İdeal Kent Yayınları’ndan çıktı. Yazar yeni çıkan kitabında Ankara’nın gündelik hayatına, dününe, bugününe, kültürel ve sosyal değişimlerine odaklanıyor.


“Ankara’nın Adı Var”
Kitap

Yazar: Mehmet Aycı
Yayınevi: İdeal Kent Yayınları
Yayın Tarihi:
 2023 
Sayfa Sayısı:
184
Boyut:
13 × 21 cm


Kitap Tanıtım Metninden:

“Kar Ankara’ya ne yapar? Hacı Bayram, Kocatepe, Maltepe camilerinden, bir mahalle mescidinden kalkan cenazeyi uğurlayanlar hangi yönleriyle birbirinden farklıdır? ’06’ plakası başka kentlerde ne çağrıştırır? Kızılay’a neden inilir? Bahçeli’de yürümek nasıl bir şeydir? Ankara’nın sonbaharı nasıldır? Kâğıt mendilciler, sokak müzisyenleri, dilenciler, kitapçılar kente ne katar? Ankara resmî midir? Martılar Ankara’ya nereden gelir? Ankara Ramazan’ı nasıl geçirir?

Mehmet Aycı, 30 yılı aşan ‘Ankaralı’ kimliğiyle kente göz hizasından bakıyor. Alışılmış kent kitaplarından farklı olarak, gündelik hayattan kültürel ve sosyal değişimin izlerini sürüyor. Ahmet Rasim’in Eşkal-i Zaman ve Şehir Mektupları kitaplarında yaptığını daha içeriden ve daha içselleştirerek, yaşadığı kentin hallerine tanık ve tercüman oluyor.

Edebiyatın pek çok alanında usta işi eserler veren, denemede kendine ait bir dil geliştiren Aycı’nın bu kitabı, onun geniş ilgilerinin bir verimi olarak okunabilir. Şairliğinin ve denemeciliğinin gücünü kent yazılarında da kullanan Aycı’nın farkında olmadığımız, sıradan bulduğumuz ayrıntılardaki zenginliği, kentin bizimle değişen hallerini kitaplaştırması, kent edebiyatımız için olduğu kadar Ankara kitaplığı için de bir kazanç…

Kitaptaki metinler, gündelik hayatın tarihi, kültür tarihi, mekân sosyolojisi ve kent antropolojisi çalışanlar için yeni imkânlar ve bakış açıları sunuyor. Deneme olsalar bile…”