“Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu” Başvuruları Başladı!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen, Köprüde Buluşmalar ve Medienboard Berlin-Brandenburg, Hamburg Schleswig-Holstein Film Fonu iş birliğiyle oluşturulan “Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu”na başvurular başladı.


“Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu”

Son Başvuru Tarihi: 5 Eylül 2023
Başvuru Yeri: Çevrim İçi
Desteklenen Projelerin Açıklanması: Ekim 2023


2011 yılında Almanya ve Türkiye arasındaki uzun metraj ortak yapım projelerini desteklemek amacıyla başlatılan “Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu” bu yıl 13. kez düzenlenecek. Fona, henüz çekimine başlanmamış tüm uzun metraj Almanya-Türkiye ortak yapımları 5 Eylül 2023 Salı gününe kadar başvuru yapabilecek. Desteklenen projeler ekim ayında duyurulacak.

Fon tarafından desteklenen 59 film arasında dünya prömiyerini Berlinale Ana Yarışma’da yapan “Kız Kardeşler” (Emin Alper), Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası’nda yapan “Albüm” (Mehmetcan Mertoğlu), Berlinale Panorama’da yapan “Ansızın” (Aslı Özge), Forum’da yapan “Nefesim Kesilene Kadar” (Emine Emel Balcı), Generation’da yapan “Mavi Bisiklet” (Ümit Köreken), “Sesime Gel” (Hüseyin Karabey) ve Karlovy Vary Film Festivali Ana Yarışma’da yapan “Babamın Kanatları” (Kıvanç Sezer), Karlovy Vary Film Festivali Ana Yarışma’da yapan “Kardeşler” (Ömür Atay) bulunuyor. Ayrıca dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl Tallinn Black Nights Film Festivali’nde yapan ve büyük ödülü kazanan “Bir Nefes Daha” (Nisan Dağ) ile dünya prömiyerini 2021 Visions du Reel’de yaparak Jüri Özel Ödülü alan “Yaramaz Çocuklar” (Ahmet Necdet Çupur) da “Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu”ndan yararlanan filmler arasında bulunuyor.

​Destek alan projelerden “Zuhal” (Nazlı Elif Durlu), “Ela ile Hilmi ve Ali” (Ziya Demirel), “Kar ve Ayı” (Selcen Ergun) prömiyerlerini seçkin festivallerde yaptılar. “Bir Seri Katil Hakkında Yazmaya Karar Veren Yazarın Sığ Hikâyesi” (Tolga Karaçelik) ve “İki Gözlüler” (Ziya Demirel) ise geliştirme aşamasında. Bugüne kadar fon tarafından Türkiye-Almanya ortak yapımı filmlere sağlanan toplam destek 1.006.500 avroya ulaştı.

Başvuru formu, yönetmelik ve detaylı bilgi için: film.iksv.org/tr