Cumartesi Aurası “Deprem Serisi” 27 Mayıs’ta Zeynep Gül Ünal ile Afet ve Korumaya Odaklanacak!

Mimarlık ve şehircilik alanında disiplinler arası araştırmaların yapıldığı tartışma ve eğitim platformu İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi – AURA İstanbul, 27 Mayıs Cumartesi günü Zeynep Gül Ünal’ı ağırlıyor. 


“Cumartesi Aurası”
“Deprem Serisi” Konferans Dizisi

Konuşmacı: Zeynep Gül Ünal
Katılım: Ücretsiz, Herkese Açık, Kayıt Gerekli
Tarih: 27 Mayıs 2023 Cumartesi | saat: 16.00
Yer: AURA İstanbul, Hasfırın Cd. Sinanpaşa İş Merkezi No:5 Kat:4, D:3, Beşiktaş/İstanbul


Mimarlık, iç mimarlık, kentsel tasarım ve peyzaj konularıyla ilgilenen genç katılımcılara tek yarıyıllık yoğun bir çalışma ortamı sunan İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi – AURA İstanbul‘un, 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin ardından, Bahar’23 dönemi boyunca bilimin yol göstericiliğinde gerçekleşen ve yaşam çevremizi şekillendiren disiplinlerarası araştırma ve uygulamaları gündeme taşıyan “Deprem” konferansları serisi devam ediyor.

27 Mayıs Cumartesi günü saat 16.00’da düzenlenecek olan serinin altıncı konferansına, ICOMOS (International Council on Monuments and Sites) Uluslararası Başkan Yardımcısı, ICORP (International Scientific Committee on Risk Preparedness) Türkiye Başkanı ve Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynep Gül Ünal “Afet ve Korumanın Helisel Döngüsü” başlıklı konuşmasıyla konuk oluyor.

DYO Boya desteğiyle düzenlenen etkinliğe katılım herkese açık ve ücretsiz olacak. Kontenjanın sınırlı olduğu etkinlik için kayıt gereklidir.

Ayrıntılı bilgi için: http://aura-istanbul.com/


Zeynep Gül Ünal
Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretimi Üyesidir. Kültür varlıklarının korunması, afetler ve yeni nesil çatışma ortamlarında kültür mirasına yönelik risklerin yönetimi konularında çalışmaktadır.

Prof. Dr. Ünal WMF Dünya Miras Fonu 2023 “Watch Award – Onur Ödülü” sahibidir.

UNESCOICOMOSICCROM FAR Programı, NATO SAI gibi Uluslararası organizasyonların konu ile ilgili programlarının çalışma grubu, görev gücü, eğitim ve saha tatbikatlarına katkı sağlamaktadır. AFAD Danışma Kurulu Üyeliği, ICOMOS Uluslararası Başkan Yardımcılığı, ICORP Risklere Hazırlık Bilimsel Komitesi Başkan Yardımcılığı ve Türkiye Başkanlığı görevlerini sürdürmektedir.

Ünal, 2021 yılında ICOMOS Uluslararası tarafından oluşturulan Kriz İzleme ve Müdahale Çalışma Grubu’nun Koordinatörlüğü görevine getirilmiştir.

Prof. Dr. Ünal, Afet Durumlarında Kültür Varlıklarının Korunması temalı Nepal, Mali, Pakistan, Hindistan, Türkiye ve Brezilya’da çekilen ICORP On The Road Belgesellerinin yönetmenidir.

İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi – AURA İstanbul 
İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi-AURA İstanbul, uluslararası düzeyde faaliyet göstermek üzere kurulan ve kâr amacı gütmeyen bir oluşumdur. Akademi, mimarlık, iç mimarlık, kentsel tasarım ve peyzaj konularıyla ilgilenen konularıyla ilgilenen genç katılımcılara tek yarıyıllık yoğun bir çalışma ortamı sunmaktadır. Kültürel bir üretim biçimi olarak mimarlığın anlaşılması ve araştırılması konularının altını çizerek, yapılı çevrenin sosyal, politik ve ekolojik sistemlerle ilişkileri konularında katılımcıların anlayış ve kavrayışlarını geliştirmeyi hedeflemektedir. Akademi, çeşitli ilgili uzmanlık alanlarını bir arada barındırmayı ve genç katılımcılar için bireysel araştırma konularını keşfedebilecekleri eğitime uygun fiziksel alanları kapsayan bir stüdyo ortamı oluşturmayı amaçlamaktadır. Tüm katılımcıların ortak paydası, kentleşmiş bir toplumda gün geçtikçe daha karmaşık hale gelen tasarım ve mekân üretimi konularının etkilerini araştırmak ve keşfetmektir.