(Pera Müzesi) “Müzeler Haftası”nı Kapsamlı Bir Programla Kutluyor!

Sinematografik Hazlar, Pera Film

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, “Uluslararası Müzeler Haftası”nı kapsamında Pera Film, EYE Film Müzesi’nden özel bir seçkiyi gösterime sunarken, Pera Öğrenme ise çocuklar için müze temalı atölyeler hazırladı. Sanatseverler, Müzeler Haftası’nın başlangıç günü olan 18 Mayıs’ta Pera Müzesi’ni ücretsiz gezebilecek ve Artshop’taki yayınlarda hafta boyu yüzde 15 indirimden faydalanabilecek.

Pera Film, her yıl 18 – 24 Mayıs tarihleri arasında kutlanan “Uluslararası Müzeler Haftası”nda yeni bir seçkiyi izleyiciyle buluşturuyor. Küratörlüğünü Elif Rongen – Kaynakçi’nin üstlendiği “Sinematografik Hazlar: Eye Film Müzesi’nden Bir Seçki” başlıklı program, izleyiciyi sinemanın 128 yıllık tarihine ışık tutan bir yolculuğa davet ediyor. Avrupa’nın önde gelen film müzelerinden EYE Film Müzesi iş birliğiyle gerçekleşen program, 4 Haziran’a kadar Pera Müzesi Oditoryumu’nda devam edecek.

Sinematografik Hazlar: Eye Film Müzesi’nden Bir Seçki programı, “Kuzeyli Karmen” film görseli

Pera Öğrenme, “Müzeler Haftası”nda çocukları Pera Müzesi’ni eğlenerek keşfetmeye davet ediyor. Müzedeki ilgi çekici eserleri yakından tanıma fırsatı sunan “Hayaller Müzesi” adlı atölye 20 Mayıs Cumartesi günü 10.30’da yapılacak. Pera Müzesi’nin ön cephesinin çiziminin bulunduğu şablonlar üzerinde çalışan 4 – 6 yaş grubu çocuklar, sergilerdeki eserlerin çıktılarını, boya ve süsleme malzemelerini kullanarak özgün müze tasarımları yaratacak.

Pera Öğrenme’nin 7-12 yaş grubuna yönelik “Minyatür Müze Tasarımı” atölyesi

7 – 12 yaş grubuna yönelik “Minyatür Müze Tasarımı” atölyesinde, çeşitli malzemelerle maket müzelerini yaratan katılımcılar, daha sonra bu müzenin duvarlarını diledikleri eserlerle donatarak minyatür sergilerinin küratörü oluyor. Etkinlik, 21 Mayıs Pazar günü 12.30’da Pera Müzesi’nde gerçekleşecek.

Zamane İstanbulları sergisi, Sanatçı: Osman Bozkurt Eser: Manzaralar

Müzeler Haftası’na özel küratörlü tur
Pera Müzesi
’nin güncel sergisi “Zamane İstanbulları”nı, küratörleri Serdar Darendeliler ve Refik Akyüz’den dinlemek isteyenler, “Müzeler Haftası” kapsamında 24 Mayıs Çarşamba günü saat 17.00’de düzenlenecek ücretsiz tura katılabilecek.

Artshop yayınlarında özel indirim
Pera Müzesi Artshop
ve artshop.peramuzesi.org.tr’de satışa sunulan yayınlarda ise “Uluslararası Müzeler Haftası”na özel olarak yüzde 15 indirim uygulanacak. Sanatseverler tüm yayınlarda geçerli olan kampanyadan 18 Mayıs – 24 Mayıs tarihleri arasında yararlanabilecek.