(Arter)’in Sergi ve Koleksiyon İçerikleri “Dünya Müzeler Günü”nde (Google Arts & Culture)da!

Locus Solus, Arter, 2023, Fotoğraf: flufoto

Arter, “Dünya Müzeler Günü”nde “Locus Solus: Doğanın Farklı Hâlleri Üzerine” başlıklı çevrim içi sergiyi ve koleksiyonundan 50’yi aşkın yapıtı, 18 Mayıs 2023 tarihinden itibaren Google Arts & Culture platformunda izleyicilerle buluşturuyor. 

Google Arts & Culture platformu aracılığıyla sunulan “Locus Solus: Doğanın Farklı Hâlleri Üzerine” başlıklı çevrim içi sergi, “Locus Solus” sergisinde yer alan Arter Koleksiyonu’ndan yapıtlarla, izleyicileri “doğa” fikrini olgular, kurgular ve duygular perspektifinden irdelemeye davet ediyor. 31 Mart – 31 Aralık 2022 tarihleri arasında Selen Ansen küratörlüğünde Arter’in 4. ve 3. kat galerilerinde düzenlenen serginin farklı âlemler, bilinçdışı alanlar ve çeşitli manzaralar arasında kurguladığı yolculuk, “Locus Solus: Doğanın Farklı Hâlleri Üzerine” ile çevrim içi olarak devam ediyor.

Arter, Google Arts & Culture, 2023

Arter’in “Dünya Müzeler Günü” kutlamalarıyla eşzamanlı olarak tüm dünyadan kullanıcıların yorum ve deneyimine açtığı diğer içerikler arasında ise, çevrim içi sergide yer alan eserler de dâhil olmak üzere kurumun koleksiyonundan yapıtlar bulunuyor. Arter’de devam eden, Eda Berkmen’in küratörlüğünü üstlendiği “Cengiz Çekil: Bugün de Yaşıyorum” (9 Şubat 2023 – 24 Eylül 2023) ve “Koyun Koyuna” (19 Mayıs 2022 – 29 Ocak 2023) sergilerinden Arter Koleksiyonu’nda bulunan eserlerin de aralarında yer aldığı 50’nin üzerinde yapıt, Google Arts & Culture aracılığıyla izleyicilerle buluşuyor.

Google Arts & Culture, 85 ülkeden 3.000’i aşkın kültür sanat kurumunun içeriklerini çevrim içi ortama taşıyan bir platform. Resim, heykel, fotoğraf, video, film, yerleştirme, ses ve performans gibi çeşitli mecralarda üretilmiş 1.400’den fazla yapıt barındıran Arter Koleksiyonu’ndan toplam 300’ün üzerinde eser, Google Arts & Culture platformu aracılığıyla incelenebilir.


* Saklı Işık (Dönüştürme-k)