(Çilek): “İdeal çalışma odası nasıl olmalı?”

Bebek, çocuk ve genç odası alanında tematik tasarımlarıyla beğeni kazanan marka Çilek, ürünlerinin, kullanıcılarının fiziksel sağlığının yanı sıra pedagojik gelişimine de destek olmasına önem veriyor. Ürünlerin Ar-Ge sürecinde, uzman pedagogların görüş ve önerilerini değerlendiren Çilek, bebek, çocuk ve gençlerin kendi odalarında kaliteli ve doğru vakit geçirebilmeleri için gerekli hassasiyeti gösteriyor. Bu süreçte ebeveynlerin de çocuklarını doğru yönlendirmeleri gerektiğini savunan Çilek, çocuk odalarında, ders çalışmaya teşvik edecek rahat bir ortam oluşturulmasını öneriyor.

Çilek, bebek, çocuk ve gençlerin, kendi odalarında kaliteli vakit geçirebilmeleri için gerekli ortamın sağlanması için her ürününü özel çalışmalar sonucu tasarlayıp üretiyor. Bebeklikten ergenlik çağına kadar geçen dönemin, bireylerin psikolojik gelişiminde önemli bir rol oynadığının bilincinde olan Çilek, ürünlerinin tasarımları sırasında uzman psikologlardan danışmanlık alıyor. Çilek, ürettiği odaların, çocukların fiziksel sağlığının yanı sıra pedagojik gelişimine de destek olmasına önem veriyor.

Klinik Çocuk Psikoloğu Dr. Z. Deniz Aktan

Çilek adına açıklamada bulunan Klinik Çocuk Psikoloğu Dr. Z. Deniz Aktan, ideal çalışma odası için şu hususlara dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor. Okul çağına gelmiş çocukların odalarının onların ihtiyaçlarına göre yeniden şekillendirilmesi gerektiğinin altını çizen Dr. Aktan, “Ebeveynlerin çocuğun da bir birey olduğunu unutmadan onun fikirlerini, beğenilerini ve tercihlerini dikkate alması önemlidir. Eşyalara karar verildikten sonra oda içinde yerleştirilmesi ve odanın düzeninin oluşturulmasında da yine çocuğun fikirlerini almak, onu bu sürece dahil etmek çocuğun odasını kendine ait hissetme ve sahiplenme hissini artıracaktır. Bu da çocuğun odasıyla ilgili sorumluluk alma ve benzeri becerilerinin gelişmesine katkıda bulunacaktır” dedi.

Tüm bu düzenlemede önemli olan konunun çocuğun da bir birey olduğunu unutmamaktan geçtiğini aktaran Klinik Çocuk Psikoloğu Dr. Z. Deniz Aktan,  “Çocuğun fikirlerinin, beğenilerinin ve tercihlerinin dikkate alınması, odasında vakit geçirmekten ve ders çalışmaktan keyif almasını ve motivasyonunu artırabilir. Böylesine kurgulanmış bir aile ortamı da çocuğun yaşamında kendisinin de söz hakkı sahibi olduğunu hissettirerek, özgüven gelişimine olumlu katkılar sunar ve psikolojik bir ihtiyaç olan kendini bir yere ait hissetme/ait olma ihtiyacının karşılanmasına da destek olur. Diğer yandan, mobilyaların eğitici ve bilgilendirici özelliklerini de göz ardı etmemek gerekir. Tasarımları sayesinde çocukların öğrenme becerilerine de katkı sunabilen mobilyalar, çoğu zaman hayal gücü gelişimini de destekler” dedi.

Çocuğu ders çalışmaya özendirmek için çalışma alanının düzenlenmesi oldukça önemlidir. Bu bilinçle;

  • Çocuğa uygun bir çalışma masası ve kitaplarını muhafaza edeceği raflar çalışma alanında yer almalıdır.
  • Çalışma masası çocuğun boyuna uygun olmalı, doğru açıdan ve bol güneş ışığı alacak bir yere yerleştirilmelidir.
  • Odadaki ışığın doğrudan çocuğun gözüne gelmemesi ve loş bir ışık olmaması hem uyku düzeni hem de göz yorgunluğu ve algı dağılmasının önlenmesi açısından önemlidir.
  • Okul çağındaki çocukların ise odalarının biraz daha sade, ferah ve huzurlu olması, odalarında rahat uyumaları ve derslerine daha rahat konsantre olmalarına destek olur.

Detaylı bilgi için:
www.cilek.com
www.facebook.com/cilekodasi
www.twitter.com/cilekodasi


Klinik Çocuk Psikoloğu Dr. Z. Deniz Aktan:
Uzmanlık eğitimini çocuk ve ergen psikopatolojileri üzerine İngiltere’nin Cambridge şehrinde Anglia Ruskin University’de tamamlamıştır. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Klinik Sağlık Psikolojisi programında yetişkin terapileri üzerine aldığı eğitimler dolayısıyla ‘Bilişsel Davranışçı Terapi’ çerçevesinde yetişkin terapileri üzerine de çalışmaktadır. Türkiye’ye döndükten sonra Psikoloji lisans eğitimini tamamladığı Okan Üniversitesi’nin ‘Çocuk Gelişimi’ ön lisans programında dersler vermeye başlayan Aktan, doktora eğitimini İstanbul Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Bugün hala Okan Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu bünyesinde ‘Çocuk Bakımı ve Gençlik Hizmetleri’ Bölüm Başkanı olarak akademik kariyerine devam etmekte olan Aktan, Ağustos ayı itibariyle Okan Üniversitesi’ndeki görevine Yrd. Doç. Dr. unvanıyla devam edecektir.  Eş zamanlı olarak Işık Üniversitesi ‘Çocuk ve Ergen Odaklı Klinik Psikoloji Yüksek Lisans’ programında misafir öğretim üyesi olarak dersler de veren Aktan, ayrıca özel bir hastanede danışanlarını görmekte ve özel bir klinikte de çocuklara yönelik ‘oyun terapisi’ seansları gerçekleştirmektedir. Deniz Aktan’ın ayrıca çocuklar üzerine ‘Okul Öncesi Eğitimde Yaratıcılık ve Geliştirilmesi’ adında bir de kitabı bulunuyor.