[Proje]: Enocta Ofis

Proje Adı: ENOCTA OFİS
İSTANBUL, 2020
İç Mimari: ACARARCH | EMRE AÇAR, BÜŞRA NUR MERVE DEDEOĞLU, YUNUS A. ÖZDEMİR, ÇAĞRI HELVACIOĞLU AYDOĞU
İşveren: ENOCTA
Fotoğraf: İBRAHİM ÖZBUNAR

Beykoz, İstanbul’da bulunan Enocta Ofis’in iç mimari tasarımı ve projesi Acararch imzası taşıyor. 2020 yılında tamamlanan ofis projesini tasarım ekibi şöyle anlatıyor:

Türkiye’nin uzaktan eğitim alanındaki ilk ve öncü şirketi Enocta’nın İstanbul’da bulunan ana ofisi Acararch tarafından tasarlanmıştır. Ana amaç; yenilikçi bir şirket olan Enocta’nın çalışma alanlarında da yenilikçi bir yaklaşımla çalışanların iş birliği içinde olduğu, iletişim kurabildiği, bir aradalığı destekleyen rahat ve modern bir çalışma alanı oluşturmaktı. Çalışma ve dinlenme alanları arasında sınır olarak kullanılan büyük bitki alanları, sıcak aydınlatmalar ve akıcı ve yumuşak formlu mobilyalar sayesinde samimi ve rahat bir atmosfer yaratıldı. Çalışma alanı, toplantı odaları ve dinlenme alanları olarak üç fonksiyonu karşılayan ofiste geçirgen ve belirsiz sınırlar kullanılarak daha esnek ve kullanıcı odaklı mekânlar yaratıldı.

Mekânın odak noktası olan bitki alanları farklı fonksiyonlardaki alanlar arasında geçirgen bir sınır görevi görerek ara ‘zone’ların oluşmasını sağladı. Uzaktan görüntülü eğitim için kullanılacak webinar odaları bitki alanlarının içine yerleştirilerek kaliteli ve konforlu bir video-konferans mekânı sağlandı. Bitki alanlarına eklenmiş farklı boyutlardaki oturma alanları ihtiyaca göre bekleme alanı, çalışanlar arası günlük toplantı mekânı ve boş zamanlarda bir araya gelme mekânları olarak tasarlandı.

Teknik ekipmanların gizlenmesi için tavanda yapılması gereken asma tavan bölümleri ‘kitchenette’ ve ana bitki alanlarını vurgulayacak şekilde kurgulandı. Konferans odasında toplanabilir sandalyeler kullanılarak mekânın aktivite alanı olarak da kullanılabilmesi sağlandı.

Özetle malzeme ve renk seçimleriyle aranan sıcak ortam sağlanırken özel imalat ürünler ve tanımlanmamış mekânlarla kullanıcının ihtiyacına göre değişip dönüşebilen kullanışlı alanlar yaratıldı.

Ana Yüklenici: Ecurie Architects
Tasarım Ekibi: Emre Açar, Büşra Nur Merve Dedeoğlu
Proje Ekibi: Emre Açar, Büşra Nur Merve Dedeoğlu, Yunus Özdemir, Çağrı Helvacıoğlu Aydoğu


Peyzaj

  • Kandilli Botanik

Aydınlatma

  • İlis Lux [Lineer Aydınlatmalar ve Spotlar]
  • Enza Home [Kafe | Masa Üstü Aydınlatmalar]

Mobilya Aksesuar

  • B&T Design [Hazır Mobilyalar]
  • Cemus Mobilya [Özel İmalat Ahşap Mobilyalar]

Bitirme İşleri

  • Prosel Metal [Metal Profilli Cam Bölme Sistemleri (Özel İmalat)]

Islak Hacim

  • Teka Ankastre [Mutfak Evİyesi]
  • VitrA [Mutfak Evİye Bataryası]