İPA Kampüs’te Gerçekleşecek “İleri Dönüşüm Tasarım Maratonu” için Son Başvuru Tarihi 6 Nisan!

Afet bölgesi ve kamusal alan tasarımı odaklı “İleri Dönüşüm Tasarım Maratonu”, 15-16 Nisan 2023 tarihlerinde İPA Kampüs’te gerçekleşecek. Açık çağrıya son başvuru tarihi 6 Nisan 2023. 


“İleri Dönüşüm Tasarım Maratonu”

Mentor: Bahar Aktuna, Bihter Çelik, Kenan Saluğu
Başvuru:
Ücretsiz, Çevrim İçi Başvuru Formu
Ödül: 20.000 TL
Son Başvuru Tarihi: 6 Nisan 2023 Pazartesi
Başvuruların Değerlendirilmesi: 7-11 Nisan 2023
Sonuçların Duyurulması: 12 Nisan 2023 Pazar
Tarih: 15-16 Nisan 2023
Yer: İPA Kampüs Hangar, Florya Basınköy Mah., Valilik Yolu Cad., No: 2, Bakırköy/İstanbul


İPA Kamusal Tasarım Ofisi ve İBB Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü Dönüşüm Atölyesi iş birliğiyle, afet bölgesindeki kamusal alan kullanımları ele alan 36 saatlik “İleri Dönüşüm Tasarım Maratonu” ile artık ahşap ve metal malzemelerin yeni bir tasarımda yeniden değerlendirilmesine odaklanılacak.

15-16 Nisan 2023 tarihlerinde Bahar Aktuna, Bihter Çelik ve Kenan Saluğu mentorlüğünde İPA Florya Kampüsü’nde gerçekleşecek olan maratonda, tasarımcılar ekipler halinde çalışarak afet bölgesindeki kamusal alanlarda kullanılacak ürün ya da ürünler tasarlayacak.

Maratonun sonunda 1. seçilen tasarım toplam 20.000 TL ödülün sahibi olacak. Tasarım daha sonra İBB Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü Dönüşüm Atölyesi’nde uygulanıp, uygulama sonrası İBB’nin imkanları ile afet bölgesine gönderilip kurulacak ve kullanıma sunulacak.

Tasarım ve yapım ile ilgili bölümlerden (mimarlık, mühendislik, ürün tasarımı, vs.) mezun olmuş olan ya da ileri dönüşüm konusunda deneyimli tasarımcılar başvurabiliyor. Açık çağrıya bireysel ya da ekip olarak başvurulabilir ancak maraton boyunca katılımcılar 3-4 kişilik ekipler halinde çalışılacak. Açık çağrı ile en fazla 6 ekip (24 tasarımcı) seçilecek. Başvurular arasından seçim yapılırken niyet mektubu ve portfolyo belirleyici olacak.

15 Nisan 2023, Cumartesi 08.00’de başlayacak olan tasarım maraton 16 Nisan 2023, Pazar 20.00’ye kadar devam edecek. Çalışma alanı olarak kullanılacak olan İPA Kampüs’teki Hangar binası 36 saat boyunca katılımcıların kullanımına açık olacak. Katılımcılara yiyecek ve içecek desteği verilecek.

Maraton sonunda jüri tarafından 1. seçilen ekibin uygulama sürecinde İBB Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü Dönüşüm Atölyesi’nde çalışması ve üretim aşamasını kontrol etmesi bekleniyor. Üretim aşamasının ardından 1. seçilen ekibin afet bölgesinde gerçekleştirilecek kurulum çalışmalarında da sahada olması gerekiyor.

Başvuru sonucu katılımcılara e-posta yoluyla bilgi verilecek. Sorularınızı info@ipa.istanbul adresinden iletebilirsiniz.

Başvuru ve ayrıntılı bilgi için: www.kampus.ipa.istanbul/event/ileri-donusum-tasarim-maratonu/