(Geberit)’ten Suyun Geleceğine Yön Veren İnovatif Ürünler…

Ecodesign ilkesi doğrultusunda ürünlerini geliştiren Geberit, akıllı su yönetimini 30 yılı aşkın süredir yürüttüğü uygulamalarla gerçekleştiriyor. 2015 yılından bu yana üretimde su tüketimini yüzde 21 azaltan marka, bu yöndeki çalışmalarıyla “EcoVadis Sürdürülebilirlik Sıralaması”nda yüzde 1’lik dilimde yer alıyor.

Sürdürülebilir sıhhi çözümler geliştirirken düşük su, kaynak ve enerji tüketiminin yanı sıra çevre dostu malzemelerle konforlu bir yaşam sunan Geberit, kullanıcılarına bu doğrultuda zengin bir ürün yelpazesi sunuyor. Marka, bununla birlikte su ayak izi ile su tüketiminin yaklaşık yüzde 100’ünün nerede kullanıldığını da ölçebiliyor. Su tasarrufu söz konusu olduğunda rezervuarın ana unsur olarak ön plana çıktığı Geberit‘te 1998’den 2021 yılına kadar kurulan tüm çift yıkama ve boşaltma rezervuarları ile geleneksel yıkama sistemlerine kıyasla sağlanan 38 milyon m³ su tasarrufu, doğal kaynakların korunmasına yardımcı oluyor.

Sürdürülebilirlik stratejisini yarını düşünerek gerçekleştiren Geberit’in su tasarrufunu mümkün kılan ürün gamı, ekolojik tasarım ilkelerine uygun olarak bir öncekinden daha iyi duruma gelecek şekilde üretiliyor. Bunun sonucunda yüksek dayanıklılıkla geliştirilen Geberit ürünleri, kullanıcısına uzun yıllar sorunsuz bir kullanım vadediyor. Birçok projede sürdürülebilir inşaatın gerçekleştirilmesine imkân tanıyan Geberit, 2022 yılında tüm üretimdeki su tüketimini 908 bin 407 m³ (önceki yıl 925 bin 230 m³) olarak gerçekleştirdiği için de çevrenin korunmasına katkı sağlıyor. Vitrifiye alanına entegrasyonun gerçekleştiği 2015 yılına kıyasla su tüketimi yüzde 22,4 oranında azaltan marka, özellikle laboratuvarlarda ve üretim sürecinde suyun yeniden kullanılması konusunda hassas olduklarını belirtiyor. Su tüketiminin yüzde 80 ile en büyük paya sahip olduğu vitrifiye üretimine yönelik geliştirmelerini gerçekleştiren Geberit, 2024 yılına kadar bu alandaki su tüketimini 6,4 l/kg’dan 5,6 l/kg’a düşürmeyi hedefliyor. 2022 yılında yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen elektriğin payını 27 GWh daha artırarak 112 GWh’ye çıkaran Geberit, 2022 sonu itibarıyla elektriğin yüzde 70’inden fazlasını yenilenebilir enerji kaynaklarından ve sertifikalı yeşil üretimden elde ediyor.

Ayrıntılı bilgi için: www.geberit.com.tr


Geberit 
Temelleri 1874 yılında Albert Gebert tarafından atılan Geberit, 1905 yılında ahşap dış kaplamalı ilk rezervuarı çalışır hale getirerek ve 1912 yılında patentini alarak tüm dünyada faaliyet gösteren Geberit Grup, Avrupa’da sıhhi tesisat sektöründe lider firmalardan biridir. Sıhhi tesisat ve vitrifiye alanlarında, özellikle merkez Avrupa’da hemen hemen tüm ülkelerde sektörde öncü bir firma olarak varlığını devam ettiren Geberit, 4 tanesi denizaşırı ülkelerde olmak üzere 26 üretim tesisine sahiptir. Genel merkezi İsviçre’de, Rapperswil-Jona’da bulunan şirket, yaklaşık 50 ülkede sayıları 12.000’i bulan çalışanıyla 2021 yılında 3,46 milyar CHF ciro elde etmiştir. Geberit hisseleri SIX Swiss Exchange’de işlem görmektedir ve 2012 yılından bu yana SMI’nın (Swiss Market Index) bir parçasıdır.