Tony Cragg’in “MUST BE” Heykeli (Ferko) Signature’da…

Yaşayan en önemli heykel sanatçılarından Tony Cragg’in “Must Be” isimli eseri, Büyükdere Caddesi üzerinde, mimari ve estetik yapısıyla dikkatleri üzerine toplayan Ferko Signature’ın ana girişindeki yerini aldı.

Kurulduğu günden bu yana tıpkı sanat gibi zamandan bağımsız, yenilikçi ve öncü projeler hayata geçiren Ferko, Ferko Signature Projesi’nde yine bir ilke imza attı. Dünyanın yaşayan en önemli heykel sanatçılarından biri olan Tony Cragg’in Türkiye’deki en büyük heykeli “Must Be”, projenin ana girişinde sergileniyor.

Cragg’in Ferko Signature’da konumlandırılan eseri “Must Be”, sanatçı tarafından 2015 yılında, bronz malzemeden üretildi. Tony Cragg’in pratiğinin merkezinde yer alan doğa ve insanın doğayla kurduğu ilişki teması, sanatçının malzemeye verdiği önemle, onu deneyimleme biçimiyle ayrıca öne çıkıyor.

“Must Be”, Türkiye’deki en büyük Tony Cragg Eseri…

Türkiye’deki en büyük Tony Cragg heykelini Ferko Signature’ın ana girişinde sergilemekten büyük mutluluk duyduklarını dile getiren Ferko Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökçe Meriçten; “Ferko olarak yapı ya da mekan tasarlarken insanların hayatlarına değer katan, sanat eserleri gibi kalıcı yaşam alanları üretmeye çalışıyoruz. Ferko Signature, bizim iş yapış tarzımızı, sektör içinde koruduğumuz değerleri gözler önüne seren ve sanatla tam anlamıyla iç içe geçen bir proje oldu. Projemizin mimarı Norman Foster, sektörümüzde ayırt edici işlere imza atan çok önemli bir mimar. Yine ortak alanlarımızın ve FERKOART’ın tasarımcısı Markus Dochantschi de projemize yenilikçi ve öncü bir tasarım anlayışı kazandırdı. Uzun zamandır sanata duyduğumuz tutkuyu somutlaştıracak bir mekan hayalimizi de Ferko Signature’da Ferit Meriçten koleksiyonundan eserlerin sergileneceği, uluslararası sanat kurumlarıyla iş birliklerinin gerçekleşeceği ve genç sanatçılara eserlerini sergileme imkanı verecek bir platform sunacak olan FERKOART ile hayata geçiriyoruz” dedi.


Ferko:
1990 yılında temelleri atılan Ferko, İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ. 25 senelik deneyimi ile gayrimenkul ve turizm sektöründe faaliyet göstermektedir. Ulusal ve uluslararası platformlarda yer alarak varlığını geleceğe taşımayı hedefleyen Ferko, modern tasarım anlayışı ve kaliteli üretimi ile lüks projeler hayata geçirmektedir. Ferko’nun Türkiye’de, bugüne kadar yaptığı projeler arasında Kağıthane’de Papirus Plaza, Göktürk’te Gökmahal Residence, Bosphorus Palace Hotel, Kemerburgaz’da Kemermall AVM, Zekeriyaköy Villaları ve İMES Sheraton FourPoints yer almaktadır. Levent’te, İstanbul’un en değerli arazilerinden birinde konumlandırılan Signature’ın inşasında sona gelinirken,İstanbul’un gelişen bölgesi Kağıthane’de yapımına devam edilenFerko Linehızla ilerlemektedir. Turizm alanında da faaliyet gösteren Ferko, Ilgaz’da hayata geçirdiği Ferko Ilgaz MountainHotel&Resortile dört mevsim hizmet imkanını da sunmaktadır. Ferko İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ., Türkiye’deki projelerinin yanı sıra Azerbaycan, Türkmenistan, Afganistan ve Libya’da yol, altyapı, konut, villa, otel, ofis projeleri gerçekleştirmiştir.