“16. International Design Awards” Sahiplerini Buldu!

Bu yıl 16.’sı düzenlenen IDA – International Design Awards (Uluslararası Tasarım Ödülleri) kazanan projeleri duyurdu.

Yaklaşık 80 ülkeden gelen başvurular, Mimarlık, Moda Tasarımı, İç Mekân, Grafik Tasarım ve Ürün Tasarımı kategorilerinde IDA jüri üyeleri tarafından değerlendirildi. 

Yarışmanın 16. dönem jüri üyeleri arasında yer alan Morphis Kreatif Direktörü ve Peyzaj Mimarı Mark Blackwell, başvuruları şöyle yorumladı: “Bu yılki başvurularda coğrafyalar, tipolojiler ve ölçekler genelinde çok çeşitli projeler gördük. En başarılı tasarımlar yaratıcı düşünceyi uygulama ve insanları duygu, doğa ve bağlamla buluşturmak için yenilikçi ve sürdürülebilir destinasyonlar yaratma özellikleriyle öne çıktı.


Kazanan Projeler

Yılın Mimari Tasarım Ödülü

  • Shangyu Müzesi | Zhejiang Eyaleti Mimari Tasarım ve Araştırma Enstitüsü (Fang Fang, Yao Zhiyu, Yi Zong Hui, Zheng Yelu, Reng Jianguo, Yang Zhenmin), Shangyu/Çin
Fotoğraf: Wang Dachou

Shangyu Müzesi, Çin’in Zhejiang eyaletine bağlı Shangyu şehrinde yer alıyor. Projenin mimari tasarım dili sade ve amaca yönelik kurgulanan yapının aydınlatma tasarımı için iki farklı yaklaşım benimsenmiş; yapı gövdesinin kütleselliğini ve aralarındaki geçiş ilişkisini vurgulamak için washing-type aydınlatma kullanılırken detaylarda lineer aydınlatmalar tercih edilmiş.

Yılın Moda Tasarımı Ödülü

Sonbahar-Kış 2022 koleksiyonunda Danimarkalı tasarımcı Jens Laugesen, ütopik ve üniseks imza stiline sahip moda tasarımlarını bir adım ileriye taşımayı hedeflemiş. Büyük beden erkek ceketleri ve gömleklerinin klasik tasarımları dikişleri keserek yeniden yorumlayan tasarımcı, vücuda uyum sağlayan organik kıvrımlarla toplumsal cinsiyete yeni bir perspektif kazandırmayı amaçlamış.

Yılın Grafik Tasarımı Ödülü

  • Limburgs Müzesi – Van ós. For everybody. | Total Design (Edwin van Praet, Sieds de Boer, Edwin van Praet, Adam Lane, Alicia Castro, Timon Weerstand, Erwin van Ekeren, Lex van Hees, Joppe Andriessen, Eveline Wiegmans), Limburg/Hollanda

Limburg sınırlarını aşarak dünyanın dört tarafından ziyaretçilere ulaşma hedefiyle içindeki ve dışındaki herkese ulaşma hedefiyle “Herkes için.” (Van ós. For everybody.) mottosunu benimseyen Limburgs Müzesi özellikle dışa dönük bir konumlandırma, markalaşma ve iletişim planı geliştirilmiş. Sosyokültürel bağlamla etkileşim, yeni marka için merkezde yer alıyor; ilham verici hikayelerle ilgi çekici içeriğini sürekli kılarak ziyaretçileri müzeyi deneyimlemeye davet ediyor. 

Yılın İç Mekân Tasarımı Ödülü

Laguna Sahili’nde konumlanan konut projesinde, evrensel ve yenilikçi bir yaklaşım ile tamamen sürdürülebilir, çevre dostu bir yenileme gerçekleştirilmiş. İşverenlerin sağlıklı yaşam tarzını benimsemesi sebebiyle, doğadan ilhamla toksik olmayan bir ortamda kendilerini rahat hissedecekleri bir inziva mekânı yaratmak amaçlanmış. Proje, iç mekândaki doğal ışık ve sade mimari unsurlarla kullanıcıların fiziksel ve psikolojik refahını artırmayı hedeflerken zamansız ancak fütüristik bir şekilde sadeliğin çevre dostu tasarımla birlikteliğini temsil ediyor.

Yılın Ürün Tasarımı Ödülü

  • MC2 | OXOS (Luke Pfost, Andrew Sickafoose, Michael Stonely, Chandler Palmer, Emily Sciarrone, OXOS Medikal Ekibi), Atlanta/ABD

OXOS® Medical tarafından tasarlanan MC2 mobil dijital radyografi cihazı ile klinik tedavi uzmanları bakım noktasında anatomik verileri daha hızlı ve daha güvenli bir şekilde elde edebilecek. Ergonomik tasarımıyla FDA onayına uygun olarak çalışan MC2, yetişkinlerde ve çocuklarda statik ve dinamik röntgen görüntüleme yapabiliyor. Omuzdan el parmaklarına ve kalçadan ayak parmaklarına kadar vücudun her bölümünün statik ve dinamik röntgen görüntülerini yakalayan MC2, klinik tedavi uzmanları ve hastalar için güvenliği artıran düşük radyasyon profiliyle yüksek kaliteli görüntüler üretecek.


Ayrıntılı bilgi: www.idesignawards.com/


Çeviri: Aslı Erdem