(Galeri Diani)’de Yeni Sergi: “Haki”

Seramik sanatçısı Elif Saltık “Haki” adlı sergisiyle, 4 Şubat – 22 Şubat 2023 tarihleri arasında Galeri Diani’de sanatseverlerle buluşuyor.


“Haki”
Sergi

Sanatçı: Elif Saltık
Tarih: 4 Şubat – 22 Şubat 2023
Yer: Galeri Diani, Beyoğlu / İstanbul


Elif Saltık, “Bir fincana, bir çanağa, bir pano ya da bir heykele baktığınızda sizi gülümsetmeli belki de düşündürmeli” diyor. İşte bu nedenle ürettiği yapıtların izleyiciye anlattıkları olduğunu ve bunların dinlenmesini istediğini belirtiyor. Yapıtlarının yanına eşlikçi olarak doğadan gelen gerçek parçalar ekliyor. Böylelikle hikâyelerinin daha da dillendirildiğini ve anlaşılır kılındığının altını çiziyor.

Sergi hakkındaki düşüncelerini “Sanki bir tiyatro sahnesinde izlenen bir oyun yazdım ve izleyici sonraki sahneyi merakla beklesin istedim. Evet önce ben heyecanlandım hem de çok,” diye aktaran Saltık şöyle konuşuyor:

“Seramikle olan yolculuğum çamuru elime aldığım an şekillenmeye başlıyor. Çamurun sınırları var ve ben bu sınırları zorlamayı öyle seviyorum ki bir anda kendimi bir hikaye içinde buluyorum. Farklı dokular çalışmak, bu dokularla küçük hikayeler anlatmak beni çok heyecanlandırıyor. Asıl çıkış noktam Doğa. Eserlerim bana göre bakıp göremediğimiz formlar, renkler, dokulardan oluşuyor ve ben kısmen de olsa yakalayabildiklerimi insan hikayeleri ile birleştirdiğimde sanki fantastik bir dünya işliyorum çamurun üzerine. Özellikle ağaç ve toprak doku, form ve yapı olarak benim yaratıcılığımı inanılmaz tetikliyor. Doğa temasını insan figürleri ile birleştirerek her türlü duygu birikimimi pişmiş toprakla bütünleştirip izleyiciye sunuyorum.”