(Daikin)’den Eko Tasarıma Uygun Ürünler…

Daikin, enerji verimliliğini artırma ve karbon emisyonlarını azaltma hedefleri doğrultusunda hazırlanan LOT21 Çevreye Duyarlı Tasarım Gerekliliklerine Dair Tebliğ’e uygun ürünleriyle öne çıkıyor.

Daikin‘den yapılan açıklamaya göre şirket, Türkiye’de 1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe giren LOT21 Çevreye Duyarlı Tasarım Gerekliliklerine Dair Tebliğ‘e uygun ürün ve hizmetlere öncülük yapıyor. Açıklamaya göre Daikin, yüksek sezonsal verimlilik değerlerine uygun ürünlerini hem dünyada hem Türkiye’de pazara sunuyor.

Tebliğin amacının; Enerji ile İlgili Ürünlerin Çevreye Duyarlı Tasarımına İlişkin Yönetmeliğin uygulanmasına yönelik olarak; hava ısıtma ürünleri, soğutma ürünleri, yüksek sıcaklık proses chillerleri ve fancoil ünitelerinin piyasaya arz edilmesi ve/veya hizmete sunulması ile ilgili çevreye duyarlı tasarım gerekliliklerinin olduğu belirtiliyor. Bu tebliğ ile Daikin, çevreye duyarlı tasarım gerekliliklerine uyumluluğun zorunlu hale getirildiğini ifade ediyor.

Daikin, 2018’den beri LOT21 uyarınca daha yüksek sezonsal mahal enerji verimlilik değerleri (ηs,c % & ηs,h %) sağlamak amacıyla tasarlanmış VRV dış ünitelerini Avrupa ile birlikte 2019’dan beri Türkiye’de de pazara sunarak, sektörde öne çıkıyor. “Sezonsal verimlilik” kriterlerini gözeterek Daikin tarafından tasarlanan R32 soğutucu akışkanlı ve R410A soğutucu akışkanlı VRV dış üniteler, enerji verimliliğinin artırılması ve karbon emisyonlarının azaltılmasına somut olarak katkı sunuyor.

Yeni tebliğin belirlediği minimum sezonsal mahal soğutma ve ısıtma enerji verimliliği (ηs,c % & ηs,h %) değerleri ile uyumlu olan Daikin VRV dış üniteleri, farklı uygulamalarda kullanılabilecek Mini VRV, Heat Pump, Heat Recovery ve Su Soğutmalı modeller yüksek sezonsal verimli olmalarının yanı sıra çevreci olmalarıyla da dikkat çekiyor.

Daikin “Çevreci Yönetim” misyonu doğrultusunda geliştirdiği teknolojilerle ürünlerinin verimlilik değerlerini ve çevreci özelliklerini artırıyor. Yıl içinde çoğunlukla kısmi yük altında çalışan iklimlendirme ürünlerinde Daikin‘in VRV dış üniteleri, Daikin scroll kompresör ile soğutma ve ısıtma sezonu boyunca kısmi yüklerde yüksek performans sunuyor. Değişken soğutucu akışkan sıcaklığı teknolojisi (VRT) sayesinde ise hem inverter kompresör devrini hem de soğutma ve ısıtma modunda soğutucu akışkan sıcaklığını dış ortam ve iç ortam sıcaklığına bağlı olarak sürekli ayarlayarak yüksek verimlilik vadediyor.

LOT21 verimlilik değerlendirmesinde nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıklayan Daikin şöyle uyarılarda bulunuyor:

“Tebliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren, kurulumu yapanlar ve son kullanıcılar için kullanma kılavuzu ve imalatçıların, yetkili temsilcilerinin ve ithalatçıların ücretsiz olarak erişebilen web siteleri tebliğin eklerinde yer alan ölçülen ve hesaplanan ürün bilgilerini içermelidir. Bu durum, kullanıcıların verimlilik değerlerini daha kolay ve şeffaf bir şekilde karşılaştırmalarını sağlayacaktır.

Bu tebliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren, kurulumu yapanlar ve son kullanıcılar için kullanma kılavuzu ve imalatçıların, yetkili temsilcilerinin ve ithalatçıların ücretsiz olarak erişebilen web sitelerinin profesyoneller için ayrılmış bir kısmı ürünlerin sökülmesi, geri dönüşümü ve/veya çalışma ömrü sonunda bertaraf edilmesiyle ilgili ürün bilgilerini içermelidir.

Verimlilik değerlerini karşılaştırırken, adil bir karşılaştırma yapmak için test sırasında hangi iç ünitelerin kullanıldığını kontrol etmek önemlidir. Sezonsal verimlilik değerleri ölçüm sırasında kullanılan iç ünitelere oldukça bağlıdır. Daikin, sezonsal verimlilik ölçümlerinde gerçek hayat uygulamalarında sıklıkla kullandığı kanallı tip (FXSQ, FXMQ) ve kaset tipi (FXFQ) iç üniteleri kullanmaktadır.”

Ayrıntılı bilgi için: www.daikin.com.tr