“2023 Wheelwright Ödülü”ne Başvurular 29 Ocak Tarihine Kadar Devam Ediyor!

Harvard Üniversitesi Graduate School of Design (GSD) tarafından, yeni mimari araştırma biçimlerini desteklemek üzere kariyerinin başındaki bir mimara 100.000 dolarlık araştırma bursu sağlanan “2023 Wheelwright Ödülü” için son başvuru tarihi 29 Ocak 2023 Pazar.


“2023 Wheelwright Ödülü”
Araştırma Bursu

Son Başvuru Tarihi: 29 Ocak 2023 Pazar
Başvuru: Çevrim İçi
Katılım: Son 15 yılda profesyonel olarak akredite bir mimarlık programından derece almış mimarlara açık
Ödül: 100.000 dolar


Her sene düzenlenen Wheelwright Ödülü, mimari söylem üzerinde önemli bir etki yaratma potansiyeli gösteren kapsamlı tasarım araştırmalarını teşvik etmek amacıyla veriliyor. Burs programına 2 cümleyi birleştirelim, yükselen gibi bir şey demek yerine: Dünyanın herhangi bir yerinden akredite bir mimarlık programından son 15 yıl içinde mezun olmuş mimarlar başvurabiliyor.

Harvard Üniversitesi Graduate School of Design‘a kayıtlı olmanın gerekmediği ödül için adaylardan, portfolyo ve kendi ülkelerinin dışına seyahat etmeyi içeren bir araştırma önerisi sunmaları isteniyor. Adayların portfolyolarında, mimari araştırma ve uygulamalarını gösteren projelerinin yanı sıra inşa edilmiş işleri, küratöryel çalışmaları, yazılı veya diğer formatlarda araştırma çıktıları dahil olmak üzere çeşitli formatları dikkate almaları teşvik ediliyor. Kazanan mimarın, önerisi doğrultusunda yaklaşık iki yıllık yoğun bir araştırma yapması ve bu araştırmanın sonuç bulguları hakkında bir sunum gerçekleştirmesi bekleniyor. Araştırma süreci boyunca, Wheelwright Ödülü jüri üyeleri ve GSD öğretim üyeleri, projenin gelişimini desteklemek için düzenli rehberlik ve geri bildirim sağlayacak. 

2022 Wheelwright Ödülü, veri depolamaya yönelik yeni mimari paradigmalarını ve dijital altyapıları yeniden tasarlamanın günümüz dünyasının taleplerini nasıl karşılayabileceğini inceleyen Future Storage: Architectures to Host the Metaverse (Gelecekteki Depolama: Meta Evreni Barındıracak Mimariler) önerisiyle Marina Otero‘ya verildi. 2023 Wheelwright Ödülü‘nde yer alacak uluslararası jüri, Ocak ayı içinde Harvard GSD‘nin web sitesi aracılığıyla duyurulacak.

Adaylar; tasarım çalışmalarının kalitesi, akademik başarıları, araştırma önerisinin orijinalliği, önerilen projeyi gerçekleştirme yeteneğinin kanıtı ve projenin mimari söyleme doğrudan katkı yapma potansiyeli açısından değerlendirilecek. Başvurular Wheelwright Ödülü web sitesi aracılığıyla çevrim içi olarak kabul edilecek; sorular için info@wheelwrightprize.org adresine ulaşılabilir.

Ayrıntılı bilgi için: www.wheelwrightprize.org/


Çeviri: Aslı Erdem