(OYAK Çimento)’dan Düşük Karbon Emisyonlu Yeni Çimento: “Novocem”

Sürdürülebilir bir dünyaya katkı sağlamak için çevreci ürünler geliştirmeye devam eden OYAK Çimento, düşük karbon emisyonuyla üretilen “Novocem” çimentosunu ürün gamına kattı.

Türkiye’de “Net-Zero” taahhüdü veren ilk çimento şirketi olan OYAK Çimento, çevreci ürünlerine bir yenisini daha ekledi. Yakın zamanda Türkiye çimento sektöründe G uygunluk belgesi alan ilk “CEM VI” sınıfı ürün olan “Alfacem”i ve düşük karbonlu ve beyazlığı yüksek olan “KarBeyaz”ı piyasaya süren OYAK Çimento şimdi de “Novocem”i üretti.

“Novocem”, kullanıldığı yerlerde çevresel etkilere karşı yüksek direnç vadediyor. İçeriğindeki yüzde 36 ila 50 oranındaki katkı miktarıyla düşük karbon emisyonuna sahip ürün, geniş kullanım alanı ile öne çıkıyor.

Dünyanın ilk kalsine kil entegrasyonuna sahip çimento fabrikalarına sahip olan OYAK Çimento tarafından üretilen kalsine kil, Portland klinkeri ile karşılaştırıldığında yüzde 90’lara ulaşabilen oranda daha düşük karbon ayak izine sahip bir bağlayıcı olarak biliniyor.

OYAK Grubu Şirketleri arasında yer alan OYAK Çimento ürünlerini, aralarında ABD, Rusya, İsrail, Romanya ve Fas’ın da bulunduğu 85 ülkeye ihraç ediyor. Üretim süreçlerinde ve nihai ürünlerinde karbon emisyonunu azaltan projeleriyle sektörde öne çıkan OYAK Çimento, karbon emisyonunun ana kaynağı olan klinker üretim süreçlerinde alternatif yakıt kullanımını yüzde 25 seviyesine çıkarttı. Atık ısıdan enerji üretirken güneş enerjisi projeleriyle dolaylı karbon emisyonu etkilerini azaltan OYAK Çimento, düşük karbon ayak izine sahip kalsine kil teknolojisi ile dikkat çekiyor.

Sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında çevre mevzuatı ve idari düzenlemelere uygun şekilde alternatif yakıt ve ham madde kullanımına ağırlık veren OYAK Çimento, alternatif ham madde kaynakları ve endüstriyel simbiyoz ile doğal kaynak tüketimlerini azaltarak doğayı zararlı atıklardan korumayı amaçlıyor.

Ayrıntılı bilgi için: oyakcimento.com