[Proje]: CAJA by Maxx Royal

Proje Adı: CAJA BY MAXX ROYAL
MUĞLA, 2022
Mimari: GEOMIM
İç Mimari: GEO_ID

İşveren: ETS GROUP
Fotoğraf: EMRE DÖRTER

Bodrum, Muğla’daki Hebil Koyu’nda yer alan, mimarisi GEOMIM iç mimarisi GEO_ID imzası taşıyan CAJA by Maxx Royal, uzun süreli konaklama hizmetlerine sahip 22 villadan oluşuyor. 2022 yılında tamamlanan otel projesini tasarım ekibi anlatıyor:

Yerleşim

Bodrum’un ünlü Türkbükü koyuna komşu olan Hebil Koyu, nispeten sessiz, yemyeşil doğanın berrak sularla buluştuğu bir yerleşim bölgesi. Yamaçlara yayılmış beyaz boyalı villalar, zeytin ağaçlarıyla kaplı maki manzarası bu sahil şeridinin bilinen özelliklerinden. GEOMIMin öncelikli hedeflerinden biri, yalnızca körfeze vurgu yapan ve körfez ile bağlantılı hissettiren değil, aynı zamanda insanların körfez deneyimini güçlendiren bir otel tasarlamak.

Bu hedef doğrultusunda villalar, havuz ve plaj kullanımı için geniş açık ortak alanlar bırakarak bina yaklaşım sınırının yaklaşık otuz metre gerisine konumlandırılmış. (Tüm kompleks, 10.000 m² inşaat alanının 5.700 m²’sinde yer alıyor). Projenin ilerideki etapları da aynı kumsalı paylaşacağı ve genel yerleşimde planlanan yaya aksları ile sahile yaklaşacağı için ortak alanların maksimize edilmesi önemli. Tesis deneyiminin her yönü, villa bölgesini samimi ve sakin bırakarak girişin etrafında veya deniz kenarında kümeleniyor. Sakin bir Ege köyü olarak hayal edilen proje, misafirlerine gelecek yıllarda CAJA’yı yeniden tanımlayacak yeni bir yaz tatili yaşamaya davet ediyor.

Villalar

Villaların mimarisi 1+1, 2+1 ve 3+1 seçenekleri sunuyor. 80’li yıllarda Bodrum’da revaçta olan ev tarzından izler taşıyan projede, kent kimliğinin ölçek ve yekpare ifadesi ile doğa ve yarı açık ilişkilerle bezenmiş yapılar ortaya çıkarılmak istenmiş. Ahşap saçaklarla gölgelenen zemin ve birinci katlarda her birim için açık yaşam desteklenmiş.

Bir drone fotoğrafına bakıldığında projenin bağımsız bloklardan oluştuğu düşünülebilir. Yine de her birim, otelin verimli çalışmasını sağlayan teknik odalar, otopark, personel odaları ve servis bağlantıları ile merkezi yer altı bazasına bağlıyor. Bu görünmez tabanın üzerinde ve çevresinde yer alan villa birimleri, hizmet ağlarına mekânsal olarak bağlı. Ancak misafirler için en üst düzeyde samimiyet sağlayan hizmet akışı, yaşam alanlarını asla kesmiyor.

Villaların mekânsal organizasyonu, yaşam ve hizmet alanları şeffaf bir sirkülasyon hacmi ile ikiye bölünerek planlanmış. Bu tampon bölge, lineer bir merdiveni barındırıyor ve hem tavan penceresinden hem de pencerelerden gelen gün ışığı ile besleniyor. Merdivenlerin altında, zemin katta, hem servis hem de yaşam alanlarına iyi bağlanmış bir açık plan mutfak yer alıyor.

CAJA villalarındaki her oda, dış mekan erişimine sahip. Alt katlardaki yaşam bahçelerde sorunsuz devam ederken, ilk katlardaki büyük pencereler doğrudan teraslara açılıyor ve körfezin muhteşem manzarasını çerçeveliyor.

İç Mekân

Uzun süreli kullanım göz önüne alındığında iç mekanlara odaklanmak için, kalın yüzeylerden ve/veya zamanla misafirleri bunaltabilecek nesnelerden kaçınarak sürdürülebilir ve bakımı kolay yüzeylerin kullanılmasıyla ferah ve dingin bir deneyim elde edilmiş. GEO_ID tarafından tasarlanan siyah, beyaz ve bejden oluşan basit bir palet, iç mekânlara ‘sakin bir atmosfer’ getiriyor. Beyaz sıva kaplama iç mekânlarda devam ediyor ve iç mekân ile gölgeli veranda arasındaki sınır sorunsuz bir şekilde çözülüyor. İç-dış mekân bariyerini bulanıklaştırmak, yaz yaşam ritüellerine mükemmel bir şekilde uyum sağlıyor.

Siyah mobilyalar, beyaz duvarlar ve tavanlarla tezat oluşturuyor ve bej seramik yüzeyler ortamı dengeleyerek atmosfere sıcaklık katıyor. Açık bej bir palet, tekstil yüzeylere hakim ve iç mekânları aydınlatıyor. Özel tasarlanmış çerçeveler duvarları süslüyor ve projenin geometrik dilinin eğlenceli bir soyutlaması oluyor. Odaları çevreleyen siyah çizgiler de lüks hissi veriyor. Açık mutfaklar tasarımın merkezinde. Dinamik bir buluşma noktası olarak işlev gören buradaki malzemeler aynı zamanda tampon bölge fikrini destekliyor ve mekânsal planlama kararlarıyla mükemmel uyum sağlıyor. Basamaklarda seramikten ahşap kaplamalara geçiş, yukarıdaki çatı penceresine ayak uyduruyor. Minimal dil ile birlikte zıtlıklar yatak odalarında da devam ediyor. Başlıklar büyük yastıklar olarak tasarlanmış olup, yatakların üzerinde zarif bir broş gibi asılı duran aydınlatma elemanları GEO_ID tarafından özel olarak tasarlanmış.

Aydınlatma tasarımı da homojen bir parlaklıktan kaçınarak konukların günlük rutinlerine göre yerleştirilen pandantif ve spotlarla sağlanıyor. Stüdyo, yerel tedarikçilerden sağlanan nesnelerin kullanılmasına özen göstermiş, her birim farklı vurgularla tasarlanmış.

Ortak Kullanım Alanları

Ziyaretçiler 10.000 m² alana hoş bir üst örtüden giriyor. Resepsiyon salonu, butik tesisin yoğun çalışma saatleri olmayacağı düşünülerek bir salon olarak tasarlanmış. Resepsiyon için şık bir çalışma masası seçilmiş, mekân güzel karşılaşmalar için konforlu ve rahat oturma düzenleri ile doldurulmuş.

Bodrum’un dokularından elde edilen organik desenler, ortak alanların tamamına hakim. Fitness ve resepsiyon tavanlarında, spa duvarlarında ve restoran zeminlerinde bu desenin farklı yorumları, farklı malzeme ve ölçeklerde görülüyor. Nispeten küçük spor salonu, parlak bir renk paletine sahip. Aynalar, desenli tavanlara yerleştirilmiş ve bahçeye dönük ferah bir his veriyor. Spa – masaj, sauna ve buhar odası imkânları ile bütünsel ritüeller için doğal taşlar kullanılıyor. Traverten duvarlarda oluşturulan desenler lake bitişlerle eşleştiriliyor. Dinlenme alanları siyah beyaz kontrastın düz çizgilerini takip ediyor.

Ege’nin açık hava yaşam tarzından ilham alan restoran, doğayla iç içe rahat bir dış mekân kalitesine sahip. İstenildiğinde dış hava koşullarından izole edilebilmesine rağmen, iç-dış mekânlar arasında belirgin sınırlar yok. Tasarım ekibi, yerel kültürel bağlamdan ilham almış ve alanı doğayla bütünleştirmek için basit ama zarif dillerden yararlanıyor. Mozaik zeminler, iç ve dış mekânlar arasında sorunsuz bir şekilde devam ediyor. Desenli duvar ve tavanlardaki ayna yüzeyler, deniz manzarasını ve ziyaretçileri yansıtıyor.

Peyzaj ve Aydınlatma

Peyzaj tasarımının merkezinde, mevcut doğal koşulların restorasyonu ve zenginleştirilmesi fikri var. Zeytin ve palmiye ağaçları, sarmaşık duvar, yer örtücüleri ve yerli bitkilerin kullanımı ile Akdeniz temalarını yansıtıyor. Yöre köylerini andıran mütevazı bahçe düzenlemeleri, istendiğinde yakınlık ve komşuluk bağlantılarını mümkün kılıyor. Atmosfere daha az ışık yayan bir aydınlatma senaryosu düşünülmüş ve binalar yerine yaşam alanlarının loş bir atmosfer yaratacağı bir plan yapılmış.

Sürdürülebilirlik

Bina dış cepheleri, ışık iletimi, güneş kazanımları ve ısı kaybı açısından optimize edilmiş. Beyaz sıva uygulamaları, mikro gölgeler sağlayan ve güneş kazanımlarını azaltan küçük kayalar dahil olmak üzere özelleştirilmiş. Büyük ahşap saçaklar gölgelik sağlamış ve pencereler cephe tasarımına entegre edilmiş ve iklim kontrol sistemlerinin bir parçası olarak geriye çekilmiş. Müşteri tarafından talep edilen yeşil çatılar, yamaç yerleşimleri için daha iyi manzaralar yaratmış ve projenin sürdürülebilirlik hedeflerine katkıda bulunmuş. Çevre duvarlarında Bodrumun yerel taşı kullanılmış. Diğer enerji tasarım stratejileri ise deniz suyunun tüm otelde kullanımı, optimum bina yönelimi, otomatik kontrollü doğal havalandırma ve sulama için yağmur suyu toplama sistemleri.

Ana Yüklenici: BOTAM Yapı Grubu
Statik Projesi: Akıncı Proje ve Mühendislik
Mekanik Projesi: Melant Mühendislik
Elektrik Projesi: Aygün Özgen


Cephe

 • Schüco [Doğramalar]
 • Guardian Cam
 • Demirtaş Madencilik [Mermer]
 • Promax [Dış Cephe Ahşap İşleri]

Mekanik

 • Günsu [Havuz Mekanik]

Peyzaj

 • Gursan Engin

Aydınlatma

 • Marset Lighting

Mobilya Aksesuar

 • Woo Design
 • Luva Design
 • Yargıcı
 • Mudo
 • Nut Home Design
 • Happy Place
 • LELEG Living
 • JAB
 • Mozaik
 • Remim

Bitirme İşleri

 • VitrA [Seramik]
 • Sto [Dekoratif Sıva]
 • Dalsan [Asma Tavan Ürünleri]
 • Tantimber [Zemin Deck Kaplama]
 • OSC İzolasyon [İzolasyon İşleri]

Islak Hacim

 • VitrA [Vitrifiye ve Bataryalar]