(UIA – Uluslararası Mimarlar Birliği) “The Great Green Wall” Yarışmasının Kazananları Açıklandı!

Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA), tüm mimarlık öğrencilerine açık The Great Green Wall başlıklı uluslararası tek aşamalı öğrenci fikirleri yarışmasının kazananlarını açıkladı.

Yarışma, mimarlık öğrencilerini Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri‘nden faydalanarak ekonomik, dayanıklı, sürdürülebilir ve yaşanabilir konutlar tasarlamaya ve iklim değişikliğinin gerçeklerine yanıt vermeye teşvik ediyor. Türkiye’den İstanbul Üniversitesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nden öğrencilerin de mansiyon ödül grubunda yer aldığı yarışmanın ödül töreni Kopenhag’da gerçekleşecek.

“The Great Green Wall”, Dakar’dan Cibuti’ye kadar uzanan ve Büyük Yeşil Duvar (Great Green Wall) olarak bilinen Sahel-Savanah çöl bölgesi boyunca konumlanan 8.000 km uzunluğunda, 16 km genişliğindeki yaşam bölgesinde sürdürülebilir ekonomik konut sağlamaya yönelik yenilikçi tasarım fikirlerini öne çıkarmayı amaçladı.

Jüri, 49 ülkeden 150’den fazla başvuruyu değerlendirmek üzere 6-8 Aralık 2022 tarihlerinde Kopenhag’da bir araya geldi. Başvurular iklim değişikliği farkındalığının yanı sıra farklı ölçeklerdeki yenilikçi yaklaşımlar ile dikkat çekti.

Birincilik ödülü, Burkina Faso Sauga’daki “Afrika için Sürdürülebilir Konut” projesi ile Kırgız Devlet İnşaat, Taşımacılık ve Mimarlık Üniversitesi‘nden Altynai Isaeva‘ya verildi. Jüri, başvuruyu “sağlam bir temelin basit bir yapılandırmasıyla tipolojik hafızayı ve kavramsal netliği yeniden konuşlandırabilen, çok olgun ve doğru bir öneri” olduğu için seçtiğini belirtirken “aileler genişledikçe, inşa edilen ilk yapının mimari dili takip edilerek, bu projenin kademeli olarak bir köye dönüşebileceğini” belirtti.

Afrika için Sürdürülebilir Konut

İkincilik ödülü, “Dandelion ARC Journey” projesi için Harvard Üniversitesi Tasarım Enstitüsü’nden Yuto Takenaka‘ya verildi. Jüri,  tasarımı “bütün Afrika Büyük Yeşil Duvarı’nı proje alanı olarak çerçeveleyen zorlu bir öneri” olarak değerlendirirken “fantastik anlatısının, hem genel hem de bağlamsal olmayı araştırdığını” söyledi.

Dandelion ARC Journey

Üçüncülük ödülü, Çin İç Moğolistan Teknoloji Üniversitesi’nden eğitmenler Hou Shuai ve Ren Zhonglong tarafından yönetilen Tian Haoran, Yang Mohan, Wu Ruopan ve Cao Chuangwei‘den oluşan ekibe verildi. Jüri, Nijer’deki “Yeşil Koloniler” projesinin “avlulu ev tipolojisini organik olarak büyüyen bir habitata dönüştüren” bir tasarım önerdiğini açıklayarak  “bunu, yağmur suyu ve çölleşme probleminin olduğu bir ortamda yapmayı planladığının” da altını çizdi.

Yeşil Koloniler

4. ve 5. ödüller ise şu projelere verildi: Hanoi Mimarlık Üniversitesi’nden Quan Dao ve Quang Ngo‘nun jüriye Francis Kéré‘nin çalışmalarını hatırlatan ve “Sahra’nın ilerlemesine canlı bir engel görevi gören zarif bir tropikal çözüm sundukları” Burkina Faso’daki “Co-Living” girişimi; Nijerya Ahmadu Bello Üniversitesi’nden Abdulhameed Yakubu, Khadija Oyanki, Rayyan Garba ve Amina Musa‘nın jüriye göre “bir avluyu tek bir yaşam alanı olarak başarıyla bir araya getiren” Kuzeydoğu Nijerya’daki “Gidajen Laka” projesi.

Co-Living

Jüri mansiyon ödüllerinin oy birliğiyle seçildiğini belirterek, aşağıdaki on önerinin belirli bir konuyu benzersiz bir şekilde öne çıkardıkları ve tartışmaların bağlamını genişlettikleri sonucuna vardı. Tipolojik yeniden yorumlamalardan temsil tekniklerine ve yenilikçi malzeme kullanımına kadar  her proje takdir edilmesi ve desteklenmesi gereken bir dizi stratejiyi keşfetme ve sunma konusunda dikkat çekti.


Mansiyon Ödülleri

  • “Sürdürülebilir Konut Tasarımı”, Keur Bakar, Senegal |Denis Ezekiel ve Christopher Luvanda (Ardhi Üniversitesi, Tanzanya) 
  • “Sprawling Community”, Çad | Yiyang Liu ve Meijia Sun (Chongqing Metropolitan College of Science and Technology, Mimarlık Bölümü, Çin)
  • “Patch”, Çad | Asena Janset Odacı ve Zeynep Yazıcı (TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi) 
  • “Urban Loop”, Burkina Faso | Hatice Bahar Çoklar, Ece İrem Tuncer ve Okan Temür (Yıldız Teknik Üniversitesi)
  • “Competitive Cluster House”, Ferlo, Senegal | Nde Keulek Sidoine Baudrel, Mahamat Talba, Lizette Marlaine Tsafack Donfack, Parfait Audry Migoue Ymbe ve Emy Sandrine Masso (École Nationale Supérieure des travaux publics de Yaoundé, Kamerun)
  • “Saltogether”, Cibuti | Eren Vardar, Alperen İraz ve Süleyman Enes Kurt (İstanbul Üniversitesi)
  • “Eco Tree”, Burkina Faso | Li Bei Bei, Feng Yu Qing, Cai Zhen ve Li Jun Jie (Xi’an Mimarlık ve Teknoloji Üniversitesi, Çin)
  • “EcoVillage”, Burkina Faso | Johanna Lentzkow, Nils Hayoz ve Laura Camerlingo (Instituto Superior Técnico, Portekiz)
  • “Sürdürülebilir Hidmo Konutları”, Tigray, Etiyopya | Lelissa Erkissa, Mikyas Tekle ve Simon Mucheye (Addis Ababa Üniversitesi, Etiyopya)
  • “African Dream”, Ouagadougou, Burkina Faso | L.A.S Shikara Silva ve S. Suwanka Senadheera (Moratuwa Üniversitesi, Sri Lanka)

“The Great Green Wall” yarışması hakkında ayrıntılı bilgi için: https://www.uia-architectes.org/en/competition/great-green-wall-single-stage-student-ideas-competition/

Yarışmanın bi_özet‘te yayınlanan önceki haberi için:

(UIA – Uluslararası Mimarlar Birliği) “The Great Green Wall” Yarışmasını Düzenliyor!


Çeviri: Aslı Erdem