(Geberit)’ten Yüksek Katlı Binalar için Drenaj Sistemi: “SuperTube”

Geberit’in drenaj sistemi “SuperTube”ün yatay boru hatları, 6 metreye kadar eğimsiz gidebiliyor. Sistem bu teknolojisi sayesinde kat yüksekliğinde kazanç sağlanmasına olanak tanıyor.

Geberit, yüksek binalardaki hidrolik olarak optimize edilmiş atık su drenajını “SuperTube” teknolojisiyle başarıyor. Sistemin montaj bileşenleri daha küçük ve kesintisiz olduğu için yer kullanımında avantaj sunarken şaftlarda ve tavan yüksekliğinde de alandan tasarruf sağlıyor.

İstenilen boru çapları ile deşarj kapasitesi yaratılıyor
Geberit “SuperTube”, ileri mühendislik teknolojisiyle donatılan yapısı ve montaj bileşenleri arasındaki iş birliği sayesinde yüksek katlı binaların drenajını sorunsuz kılmayı amaçlıyor. “SuperTube” teknolojisiyle atık su drenaj hattına paralel bir havalandırma hattı kullanılmazken aynı zamanda istenilen boru çapları ile deşarj kapasitesi de yaratılıyor. Böylelikle şaftlarda yer kazancı sağlanmanın yanı sıra olası deplaselerde yatay boru hatları 6 metreye kadar eğimsiz gidebildiği için, artan kat tavan yüksekliği sayesinde de mevcut bölgede daha fazla alan elde ediliyor.

Montaj özellikleri ve kolay planlama gerektiren yapısına sahip “SuperTube”, Geberit HDPE Sovent Fittingi, Geberit HDPE BottomTurn Dirseği, Geberit HDPE BackFlip Dirseği olmak üzere üç bileşenle uygulanıyor. Geberit HDPE Sovent fittinginin optimize edilmiş geometrisi, iniş borusu içindeki suyu yönlendirerek suyun dönmesini sağlıyor. Böylelikle su, boru çeperi boyunca sorunsuz bir güzergahta akıyor. Bu sayede çevresel akış elde edilerek yüksek deşarj kapasitesiyle birlikte sabit ve tutarlı bir hava sütunu oluşturuluyor. Bu da d110 boru çapı ile 12 l/s’lik deşarj kapasitesinin oluşmasını sağlıyor. Geberit HDPE BottomTurn dirseği ise hava akışının kesilmeden çevresel akışın yatayda katmanlı bir akışa dönüşmesine olanak tanıyor. Bununla birlikte yatay boru hattındaki üst katmanda hava, alt katmanda da su akışı devam ediyor. Bu değişiklik sayesinde konvansiyonel çözümlere kıyasla akış hızı kayıplarının önüne geçilirken performans da yukarı taşınıyor. Kıvrımlı Geberit HDPE BackFlip Dirseği de iç geometrisi sayesinde katmanlı akışı çevresel akışa dönüştürüyor. Bunun sonucunda çevresel akış ile hava sütunu iniş kolonu boyunca korunuyor.

Ayrıntılı bilgi için: www.geberit.com.tr


Geberit
Temelleri 1874 yılında Albert Gebert tarafından atılan Geberit, 1905 yılında ahşap dış kaplamalı ilk rezervuarı çalışır hale getirerek ve 1912 yılında patentini alarak tüm dünyada faaliyet gösteren Geberit Grup, Avrupa’da sıhhi tesisat sektörünün lideri konumundadır. Sıhhi tesisat ve vitrifiye alanlarında, özellikle merkez Avrupa’da hemen hemen tüm ülkelerde sektör lideri olarak varlığını devam ettiren Geberit 4 tanesi denizaşırı ülkelerde olmak üzere 26 üretim tesisine sahiptir. Genel merkezi İsviçre’de, Rapperswil-Jona’da bulunan şirket, yaklaşık 50 ülkede sayıları 12.000’i bulan çalışanıyla 2021 yılında 3,46 milyar CHF ciro elde etmiştir. Geberit hisseleri SIX Swiss Exchange’de işlem görmektedir ve 2012 yılından bu yana SMI’nın (Swiss Market Index) bir parçasıdır.