(KTSM)DE Yeni Proje: “Konuk Sanatçı Programı”

Kale Grubu’nun 65 yıldır faaliyet gösterdiği seramik alanındaki sanatçılara alan açmak ve onları desteklemek için yürüttüğü çalışmalarına uluslararası bir boyut katan Kale Tasarım ve Sanat Merkezi (KTSM), yenilikçi “Konuk Sanatçı Programı” ile devam ediyor. KTSM program kapsamında, uluslararası seramik sanatçıları Élodie Alexandre ve Reyaz Badaruddin’e ev sahipliği yapıyor.

KTSM’nin, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteğini ikinci kez almaya hak kazanarak, “YENİŞİM: Yaratıcı Endüstrilerde İş Modeli Geliştirme Projesi” kapsamında hayata geçirdiği söz konusu program, İstanbul’da yaratıcı endüstriler ekosisteminin iş modeli üretme kapasitesini geliştirmeye de katkı sunuyor.

“Konuk Sanatçı Programı”, bir sanatçının içinde bulunduğu ortamdan başka/farklı bir ortamda zaman geçirmesini, bazen de üretmesini sağlayan programlar için ifade ediliyor. Bulunduğu şehir, ülke ya da kıtadan başka bir yaşam ve üretim alanına giden sanatçı, buradaki sosyo – kültürel çevreyle etkileşime geçerken, sanat ya da spesifik bir ortamı da keşfediyor.

Konuk Sanatçı Programı Koordinatörü ve sergi küratörü Sait Fehmi Ağduk, program hakkında şu şekilde düşüncelerini dile getirdi:

“Konuk Sanatçı Programlarıyla, kutuplardan çöllere kadar, dünyanın en sıradan ve en acayip yerlerinde bile karşılaşıyoruz, ama ülkemizde sayıları yok denecek kadar az. Hayatta gezmekten pek keyif aldığım yerler olan müze ve sergilerin doğaları gereği statik bir tarafları var. Bu mekanlarda, eserleri üretenler değil, eserler ile karşı karşıyayız. Oysa Konuk Sanatçı Programları sanatçıların kanlı canlı yaşam sürdükleri ve bunu içinde bulundukları ortamlara da hayat vererek yaptıkları programlar. Neden bizim ülkemizde de daha fazla Konuk Sanatçı Programı olmasın? Kale Grubu tarafından desteklenen KTSM’nin öncülüğünde başlatılan ve kendisine seramik alanını niş edinen KTSM-KSP umarım sadece Türkiye’de değil, dünyada da bir örnek teşkil edecek.”

Kale Grubu Kurumsal İletişim Müdürü Zeynep Özler de “Türkiye’de ve bölgemizde seramik alanındaki öncü Konuk Sanatçı Programlarından biri olma vizyonuyla ilk KSP’mizi köklerimizden aldığımız ilhamla seramik alanında gerçekleştirmeyi planladık. Hindistan’dan gelen konuk çiftimize “evin senin dünyan” bilinciyle, Karaköy ve Perşembe Pazarı’nın doğal dokusunun yanı sıra fabrikada üretimi deneyimlemek üzere Kale Grubu’nun doğup büyüdüğü topraklar olan Çanakkale/ Çan’ın kapılarını açtık” diye konuştu.

Program kapsamında iki sanatçı, 3 ay boyunca İstanbul’da yaşayıp üreterek, Çanakkale’ye ilham ziyaretleri yaparak program sonunda ortaya çıkan seramik sanat eserlerini KTSM’de “İyi Bak Dünyana” temasını merkeze alan bir sergiyle ziyaretçilerle buluşturacak. Sanatçıların, KTSM‘nin seramik fırınını kullanarak açık atölyede üretecekleri eserlerin Aralık ayı ortasında sanatseverlerle buluşması planlanıyor.


Kale Tasarım ve Sanat Merkezi
Kale Tasarım ve Sanat Merkezi, disiplinler arası bir üretim ve buluşma platformu. Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları önceliklerinden sorumlu üretim ve tüketimi odağına alan KTSM, İyi Bak Dünyana hareketinin de öncüsü.

Sosyal fayda üreten fikirlerin savunuculuğunu yapan KTSM’nin her katı, farklı bir üretim ve öğrenme alanını içerecek şekilde tasarlandı. Tasarım ve sanat çalıştaylarının yanı sıra konuşma ve sunumların da düzenlendiği merkezde, seramik fırınının da bulunduğu seramik üretim alanı; giriş katında özgün, özgür ve öze değen üretimlerin paylaşılacağı bir sergi alanı; tasarım ve sanat ağırlıklı 1.500’den fazla kitaptan oluşan bir kütüphane ile herkesin kullanımına açık bir üç boyutlu yazıcıyla farklı üretim malzemelerinin bulunduğu bir atölye yer alıyor.