“Doğaya Durak: Acıpayam Otobüs Durakları Uygulamalı Tasarım Yarışması” Sonuçlandı!

Doğal Yapı Malzemeleri ve Yöntemleri Derneği ve Acıpayam Belediyesi ortaklığında düzenlenen “Doğaya Durak Acıpayam Otobüs Durakları Uygulamalı Tasarım Yarışması” sonuçlandı.

Toplumsal fayda, çevre bilinci, ve mimarlık kültürünü odağına taşıyan; “Doğaya Durak Acıpayam Otobüs Durakları Uygulamalı Tasarım Yarışması” sonuçlandı. Tüm meslek gruplarına açık olan yarışmaya 198 kayıt yapıldı ve 37 proje teslim edildi. Jürinin 3 turda elemeden geçirerek yaptığı değerlendirmede; iki proje farklı durak noktaları için uygulamaya hak kazandı. 3 proje ise, uygulamaya hak kazananlar ile birlikte ilk beş seçkisine dahil edilerek aynı grupta sergilenecek.

6 numaralı Silüet projesi öncelikle özgün tasarımı ve önerdiği yenilikçi uygulama yönetimi ile kanyon durağına inşa edilmek üzere, 17 numaralı Kent Merkezi’nde Kanyon Durağı projesi ise öncelikle şehir merkezinde kanyonun izini süren tasarımı sayesinde kanyona dair merak uyandıracak olması açısından merkez durağında İnşa edilmek üzere uygulamaya hak kazandı.

20, 15 ve 8 numaralı projeler ise öncelikle doğal yapı malzemelerinin iki ana temel taşı olan ahşap ve toprağı, ustalıkla ve yalın bir çizgi ile yorumlamış olmaları sebebi ile ilk 5 seçkisine girdi. İlk 5 seçkisi ile birlikte sergilemeye hak kazanan diğer 14 projeler ise yarışmanın amacına uygun çözüm sundukları ve bunu yaratıcı, yenilikçi bir tasarım diliyle yorumladıkları için seçildi.

1 Ekim 2022’de, yarışma ortakları ve paydaşların katılımı ile Acıpayam Havuzlu Çarşı’da yarışma sergisinin açılışı ve kolokyum düzenlenecek. Aynı gün uygulamaya hak kazanan tasarımların belirlenen durak noktalarında inşaatları başlayacak.

Ayrıntılı bilgi ve şartname için: https://www.dymd.org.tr/yarisma/