(Institut français Türkiye)’den “Avrupa Miras Günleri”…

Institut français Türkiye tarafından 17 – 18 Eylül 2022 tarihlerinde düzenlenecek “Avrupa Miras Günleri” için Ankara’da iki, İstanbul’da üç ayrı etkinlik gerçekleşecek.


“Avrupa Miras Günleri”
Etkinlik

Tarih: 17 – 18 Eylül 2022
Yer:
Ankara, İstanbul


Ankara’daki etkinlikler kapsamında bu yıl ilk kez Fransa, Belçika, Polonya ve İsviçre Büyükelçilikleri tarihi binalarını ve bahçelerini halka açarak rehber eşliğinde ziyaretler düzenliyor. ikinci etkinlik ise Fransa Büyükelçiliği bahçesinde gerçekleşecek “Bir Fransız Bahçesi Düşü” adlı sergi. Sanatçılar Osman Dinç ve Erdal Duman’ın eserlerinden oluşan serginin küratörlüğünü Attila Güllü üstleniyor.

Institut français İstanbul ise “Avrupa Miras Günleri”ne üç etkinlik ile katılıyor. Beyoğlu’nda bulunan Fransa Sarayı’nın kapıları Fransa Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu tarafından 17 ve 18 Eylül tarihlerinde düzenlenecek rehberli turlar ile ziyarete açılacak.

“Avrupa Miras Günleri” kapsamında gerçekleşen bir diğer proje ise Institut français Istanbul ile Radio France ortak yapımı olan “Pera Gezginleri”. Baylan sponsorluğu ile gerçekleşen proje, Pera semtinde bulunan 28 tarihi mekândan oluşan bir sesli parkur. Ziyaretçiler haritada bulunan mekânlar hakkında ünlü Frankofon ve Fransalılar tarafından seslendirilen metinleri dinleyerek Pera’da bulunan tarihi mirasın hikâyesini ve özelliklerini keşfedebilecek. Dileyenler podcast olarak da parkuru fiziksel olarak gezmeden de dinleyebilecek.

İstanbul’da düzenlenecek üçüncü etkinlik ise fotoğraf sanatçısı Bilal İmren’in “Alexandre Vallaury, İstanbul Mirası” adlı fotoğraf sergisi. Institut français İstanbul sergi salonunda 16 Eylül – 23 Ekim tarihleri arasında ziyarete açık olacak sergi, levanten mimar Alexandre Vallaury’nin (1850 – 1921) İstanbul’da bulunan Osmanlı Bankası ve Pera Oteli gibi eserlerinin fotoğraflarından oluşuyor.

Etkinlikler hakkında detaylı bilgi ve kayıt olmak için: www.ifturquie.org