(BüroSarıgedik)’ten Yeni Bir Proje: “Display”

Meriç Algün, Üvey Anne Menekşesi, 2022

BüroSarıgedik’in Şişhane’de açılan yeni mekânı BüroSarıgedikIDisplay, dört ayrı kata yerleşen; Gülsün Karamustafa, Vahap Avşar, Meriç Algün ve Erdem Taşdelen’in  bağımsız sergileriyle 14 Eylül’den itibaren kapılarını açıyor.


Sergi

Sanatçılar: Gülsün Karamustafa, Vahap Avşar, Meriç Algün, Erdem Taşdelen
Tarih: 14 Eylül 2022 – 20 Kasım 2022
Yer: BüroSarıgedikIDisplay, Bilsar Arka Bina, Beyoğlu / İstanbul


Kaynaklarını doğru ve yerinde kullanan, sürdürülebilir bir kurum olma ilkesi ve üretken iş birlikleri kurma hedefiyle beş yıl önce yola çıkan BüroSarıgedik; Bilsar Arka Bina’da Selman Bilal’in kurucusu olduğu monoco.io işbirliği ile yeni bir projeye imza atıyor. Display; Şişhane’de, Bilsart ile sırt sırta bulunan, yaklaşık 400 metrekare alana sahip dört katlı bir binada yer alıyor.

Sanatın ve üretimin, piyasa baskısından muaf var olabildiği bir alan yaratmayı hedefleyerek, sanatçının gerçekleştirmek istediğini izleyici ile doğrudan paylaşabileceği bir alan kurgulayan BüroSarıgedik, yeni geçici mekânı Display’de 2023 yılı boyunca temsil ettiği ya da kadraja almak istediği sanatçıların üretimlerini sergileyecek.

Display, Bilsar’ın yeni girişimi olan ve sanatçılar, sanatçıları temsil eden galeriler ile koleksiyonler arasında köprü kurmayı hedefleyen çağdaş sanat platformu monoco.io’nun iş birliğidir. Display binası, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesi Başkanlığı’nın proje ortaklığında, daimi destekçisi Merdiven Art Space, aydınlatma sponsoru TEPTA, renk destekçisi Jotun, Mozaik Design, Swedish Arts Grants Committee’s international Programme for Visual and Applied Arts (IASPIS) ve Handtryckta Tapeter’ın katkılarıyla hayata geçirildi.

14 Eylül – 20 Kasım tarihleri arasında açık kalacak sergilerde Gülsün Karamustafa’nın 2016 yılında Berlin’de Hamburger Bahnhof – Museum für Gegenwart’daki “Chronographia” isimli sergisinde ilk defa gösterilen “21. Yüzyıl İçin Abide”, Vahap Avşar’ın mekâna özgü yerleştirmesi “Yüz Yıllık Yalnızlık”, Meriç Algün’ün yapıyı yapıta dönüştürdüğü işi “Üvey Anne Menekşesi” ve Erdem Taşdelen’in fantazyası “Yaklaştıkça Uzaklaşan” gezilebilir.

BüroSarıgedik|Display binası, Pazartesi hariç her gün 10.00 – 18.00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edilebilir.