(KTSM)’de Seramiğin İleri Dönüşümüne Dikkat Çeken Sergi: “Kaçış Noktası”

İç mimar ve sanatçı Oğuz Yalım’ın, seramik atıklarıyla ortaya koyduğu eserlerinden oluşan “Kaçış Noktası” isimli sergisi, 14 Eylül – 1 Ekim tarihleri arasında Kale Tasarım ve Sanat Merkezi’nde (KTSM) ziyaretçileriyle buluşacak.


“Kaçış Noktası”
Sergi

Sanatçı: Oğuz Yalım
Tarih: 14 Eylül 2022 – 1 Ekim 2022
Yer: KTSM, Beyoğlu / İstanbul


Oğuz Yalım’ın, Kalebodur’un inovatif ürünü Kalesinterflex’in üretiminde ortaya çıkan atık malzemeleri kullanarak hazırladığı eserler, “sürdürülebilir sanat”ın özgün birer örneği olarak “Kaçış Noktası”nda sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. En büyük porselen seramik olmasının yanı sıra, çevreye duyarlı bir teknoloji ürünü olan Kalesinterflex malzemesini sanat ile buluşturarak yeniden yorumlayan Yalım’ın sürdürülebilir sanat eserlerinden 13’ü KTSM’de sergilenecek.

Sergide, Kalesinterflex’ten üretilmiş 60×60 cm boyutlarında 12 adet eser ve yine aynı malzemeden üretilerek oluşturulmuş 120×185 cm ebadında 1 eser yer alacak. 13 eserin isimleri şöyle: “Günün Rotası”, “Rüyanda Görürsün”, “Anlık Bir Buluşma”, “Tersim Döndü”, “Damsız Girilmez”, “Kaybolmadan Önce”, “Yukarı Mahalle”, “Keyifli Bir Yalnızlık”, “Ergen Cepheler”, “Havalı Sokaklar”, “Sen Bir de İçimi Gör”, “Bir ile Çok”, “Saklambaç”.

Kalesinterflex’i yepyeni bir formata sokarak eserlerine yansıtan Yalım, sergiyle ilgili; “Kompozisyonlarım kaçış noktaları ile doludur. Ancak bu noktalar; resimlerimin içinde bulunabilecekleri gibi, çoğu zaman resimlerimin dışındadırlar ve bunların nerede oldukları bilinmez. Tuval üzerine yapmış olduğum çalışmalarımdan bazılarını Kalesinterflex’in renk, doku ve yapısal özelliklerine göre yeniden yorumladık. Kaleseramik ile birlikte artmış olan parçalardan yepyeni ‘Kaçış Noktaları’ arayarak yeni bir yola çıktık” dedi.

Etkileşim masasında kendi eserlerini oluşturma imkânı
Sergi alanında yer alacak “Kaçış Noktası” etkileşim masasında, ziyaretçilerin kendi panolarını oluşturmaları için eserlerde kullanılan özel kesim seramik parçaları bırakılacak. Bir nevi ziyaretçiler, sergi salonuna yerleştirilen masa üzerindeki geometrik parçaları kullanarak kendi kaçış noktalarını arayabilecek.

“İyi Bak Dünyana” hareketi kapsamında hayata geçirilen KTSM‘nin ev sahibi olduğu sergi hakkında ayrıntılı bilgi için web sitesi ve sosyal medya sayfaları (Instagram, Facebook, Twitter) incelenebilir.


Kale Tasarım ve Sanat Merkezi 
Kale Tasarım ve Sanat Merkezi, disiplinlerarası paylaşımlara alan açan bir üretim ve buluşma platformu. Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları önceliklerinden sorumlu üretim ve tüketimi odağına alan ve sürdürülebilirliği merkeze koyan KTSM, İyi Bak Dünyana hareketinin de öncüsü. Sosyal fayda üreten fikirlerin savunuculuğunu yapan KTSM’nin her katı, farklı bir üretim ve öğrenme alanını içerecek şekilde tasarlandı.

Tasarım ve sanat çalıştaylarının yanı sıra konuşma ve sunumların da düzenlendiği merkezde, seramik fırınının da bulunduğu seramik üretim alanı; giriş katında özgün, özgür ve öze değen üretimlerin paylaşılacağı bir sergi alanı; tasarım, sanat ve mimari ağırlıklı özel bir koleksiyona sahip kütüphane ile üretim malzemelerinin bulunduğu bir atölye yer alıyor.

Oğuz Yalım
1993 Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarım mezunu olan Oğuz Yalım 1996 yılından beri eşi ve ortağı Ece Yalım ile birlikte ARTFUL İç Mimarlık ve Ürün Tasarımı firmasını yönetmektedir. Yalım ayrıca Başkent Üniversitesi İç Mimarlık ve TED Üniversitesi İç Mimarlık Bölümlerinde yarı zamanlı eğitmenlik yapmaktadır.

2017 yılının başından itibaren, mesleki ve eğitmenlik hayatı ile paralel olarak devam ettiği Resim çalışmaları üzerine yoğunlaşan Yalım, 25 yıldır biriktirmiş olduğu tüm merak, tecrübe, gözlem ve hobileri doğrultusunda farklı temalar üzerine çalışmalarına devam etmektedir.