(İMALAT-HANE) Yeni Sezonu İki Yeni Sergiyle Karşılıyor!

İMALAT-HANE, Guido Casaretto’nun “Denk olmayan tabaklarda gravitonu aramak” (Looking for the graviton in uneven plates) adlı sergisi ve Can Küçük ve Cem Örgen’in “Girilmez” (No Entry) isimli sergisi ile yeni sezona 10 Eylül’den itibaren başlıyor. 


“Denk olmayan tabaklarda gravitonu aramak”
Sergi

Sanatçı: Guido Casaretto
Tarih: 10 Eylül 2022 – 10 Aralık 2022
Yer: İMALAT-HANE, Nilüfer / Bursa 


Guido Casaretto’nun “Denk olmayan tabaklarda gravitonu aramak” (Looking for the graviton in uneven plates) adlı sergisi kapsamında sergilenecek çalışmalarının çoğu Türkiye’de ilk defa izleyici karşısına çıkıyor.

Çalışmalarında sıklıkla tekrarlama ve kopyalama eylemlerine rastlanılan sanatçının yeni sergisi, yıldızları üreten astronomik dinamikleri, yeryüzü şekillerini doğuran jeodinamik süreçleri, zanaatkârın atölyesi ve sanatçının işliğiyle bir arada düşünmeyi mümkün kılıyor. Coğrafi, kültürel ögelerin nasıl transfer edilebileceği konusunda sistemler üzerine kafa yoran ve çok kültürlü yaşamının izlerine üretimlerinde rastlayabileceğimiz sanatçının eserlerine beton, deri, toprak ve epoksi gibi birçok malzeme araç olabiliyor.

Doğayı algılama ve dijital araçlarla yeniden üretme biçimlerini ele alan Casaretto, duyum olgusuna odaklanıyor. Elektronik bilgi, çeşitli malzemeler ve sanat tarihi referanslarıyla meşgul olan eserleri, sanat tarihi kavramı içinde malzemenin fiziksel kalitesi ve algı türleri açısından farklı duyumları örtüştürüyor. Casaretto, doğal maddeyi taklit etmede, doğru malzemeleri bulma ve esrarengiz derecede gerçekçi etkiler elde etme konusunda yeteneğiyle dikkat çekiyor.


“Girilmez” 
Sergi

Sanatçılar: Can Küçük, Cem Örgen
Tarih: 10 Eylül 2022 – 10 Aralık 2022
Yer: İMALAT-HANE, Nilüfer / Bursa


Can Küçük ve Cem Örgen’in yeni üretimlerinden oluşan “Girilmez” (No Entry), İMALAT-HANE’nin konumu itibariyle tanıklık ettiği üretim ağında bir eşik oluşturuyor. Sergide, “Girilmez” uyarısının dikkati keskinleştiren, herkesçe okunaklı, kişiler ve mekânlar arası ayrım belirten değerinin mekanik, biyolojik, sosyal ve gündelik karşılıklarına odaklanıyorlar.

Sanatçılar, bu uyarının arkasına geçildiğinde görülmesinin uygun olmadığı, iş güvenliği sınırlarının dışında kalan, kritik bilgilerin açığa çıktığı alanların fiziksel, duygusal ve ahlaki katmanlarını inceliyor.

10 Aralık’a kadar sürecek her iki sergi hakkında ayrıntı bilgi almak için İMALAT-HANE‘nin web sitesi ve sosyal medya sayfaları (Facebook, Instagram) takip edilebilir.