(Bread and Puppet Theater)’ın Dev Kuklaları İstanbul Sokaklarında!

Bread and Puppet Theater’ın dev kuklaları, 17. İstanbul Bienali kapsamındaki yürüyüş ve açık hava gösterileriyle 14 – 17 Eylül 2022 tarihleri arasında İstanbul’da sanatseverlerle buluşacak.


17. İstanbul Bienali

Direktör: Bige Örer
Küratörler:
 Ute Meta Bauer, Amar Kanwar, David Teh
Tarih: 17 Eylül 2022 – 20 Kasım 2022
Yer: Beyoğlu –  Kadıköy – Fatih – Zeytinburnu / İstanbul
Katılım: Ücretsiz


İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 2007 – 2026 Bienal Sponsoru Koç Holding’in desteğiyle düzenlenen 17. İstanbul Bienali, 17 Eylül’de kapılarını açmaya hazırlanıyor. Bienal katılımcılarından, dünyaca ünlü protest kukla tiyatrosu Bread and Puppet Theater, açılış günlerinde İstanbul’un farklı semtlerinde bir dizi performans ve açık hava gösterisi sergileyecek.

Bread and Puppet Theater, bienal kapsamında “Toplumumuzun Kötülükleri” (The Demons of Our Society) temalı geçit töreni ve açık hava performansı hazırlıkları için İstanbul’a gelerek atölye çalışmalarına başladı. 1963 yılında Peter Schumann tarafından New York’ta kurulan Bread & Puppet Theater, kâğıt hamurundan ve mukavvadan yapılmış heybetli kuklaları ve gösterişli performansları ile biliniyor. ABD’nin en eski kâr amacı gütmeyen politik tiyatrolarından biri olan topluluk, 1960’lardan bu yana savaş karşıtı protestolara katılımlarıyla da dikkat çekiyor.

Bread and Puppet

Dev kuklalar şehrin farklı noktalarında görülebilecek
İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Programı
iş birliğiyle gerçekleştirilen atölye çalışmalarına, yapılan açık çağrı sonucu belirlenen 50’nin üzerinde gönüllü katılıyor. Katılımcılar, santralistanbul Kampüsü’nde 3 hafta süren atölyelerde hem kampüsten temin edilen atık malzemeleri ileri dönüştürerek kuklaları hazırlıyor hem de koreografi ve sahnelerin tasarımı üzerinde çalışıyor.


Bread and Puppet Theater
Performans Gösterisi

Saat: 18.00 – 20.00

  • Tarih: 14 Eylül 2022
    Yer: İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü
  • Tarih: 15 Eylül 2022
    Yer: Küçükçekmece Gölbaşı
  • Tarih: 16 – 17 Eylül 2022
    Yer: Müze Gazhane

Performanslara İstanbul Karagöz Kukla Vakfı kurucusu, Uluslararası İstanbul Kukla Festivali’nin sanat yönetmeni ve Karagöz sanatçısı Cengiz Özek de “Çöp Canavarı” adlı oyunuyla eşlik edecek. Karagöz oyunlarına kendi tekniğini ve yorumunu getiren sanatçı, yazdığı çevre sorunlarını konu alan Karagöz oyunlarıyla, dünyanın pek çok şehrinde düzenlenen kukla festivallerinde bine yakın gösteri yaptı.

Bread and Puppet Theater’ın açık hava performanslarına ek olarak 1970’lerde topluluğa katılarak uzun yıllar çalışan tiyatro tarihçisi ve kuklacı Dr. John Bell’in kuklacılık, sokak performansları ve eylemcilik üzerine Barın Han’da özel bir sunumu da bienalde yer alacak.

17. İstanbul Bienali hakkında ayrıntılı bilgi için bi-özet‘in önceden yer verdiği ilgili haberleri incelenebilir:

İstanbul Bienali 17 Eylül’de AÇILIYOR!

İstanbul’un Farklı Mahalleleri “17. İstanbul Bienali”ne Ev Sahipliği Yapacak!

17. İstanbul Bienali’nin KÜRATORYAL Yaklaşımı Açıklandı!

17. İstanbul Bienali’nin Katılımcıları Açıklandı!