212 Photography Istanbul Beşinci Yıl Programıyla Şehre Yayılıyor!

Florian Ledoux, Kayıp Manzaralar

Beşinci yıl programını 6 Ekim – 16 Ekim tarihlerinde gerçekleştirecek olan 212 Photography Istanbul, festival takipçilerini fotoğraf odağında kurgulanan farklı disiplinlerin de dâhil olduğu içerikler ve İstanbul’u kapsayan etkinliklerle ağırlamaya hazırlanıyor.


212 Photography Istanbul
Festival

Tarih: 6 Ekim 2022 – 16 Ekim 2022
Yer: İstanbul


Sürdürülebilir bir sanat ve kültür geleneği oluşturmak üzere yola çıkan 212 Photography Istanbul, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketlerinden Kültür AŞ iş birliği ile şehri de paydaşı haline getirerek festivale dâhil ediyor.

212 Photography Istanbul beşinci senesinde, sergiler, atölyeler, söyleşiler, paneller, film gösterimleri ve portfolyo incelemelerinin yanı sıra yayıncılık, dans, müzik, gastronomi gibi farklı başlıklara da programında yer veriyor. 6 – 16 Ekim tarihleri boyunca 15’e yakın mekânda 60’ın üzerinde sanatçının 500’ün üzerinde eserini sanatseverlerle buluşturacak olan festivalde, fotoğrafın yanı sıra geçen sene olduğu gibi yeni medya, video sanatı, heykel ve daha pek çok farklı yaklaşım görülebilecek.

Festivalin bu seneki destekçileri arasında HP, Jotun, Yapı Kredi’nin yanı sıra kültür kurumlarından Hollanda Başkonsolosluğu, Norveç Büyükelçiliği, Cervantes / İspanya Başkonsolosluğu, Macar Kültür Merkezi, Institut Français ve Amerikan Büyükelçiliği yer alırken Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu da festivale verdiği ödünç yapıtla festivalin iş birlikçileri arasında bulunuyor.

212 Photography Istanbul Kamusal Alanları Festivale Dâhil Ediyor
212 Photography Istanbul
, 5. yılında İstanbul’un iki yakasına yayılan etkinlikleri ile şehrin farklı noktalarını festivale dâhil etmeye devam ediyor. Ana mekânların Akaretler Sıraevleri ve Yapı Kredi bomontiada olan festivalde bu yıl, Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi, St. Benoît Kilisesi, Kale Tasarım ve Sanat Merkezi, Taksim Sanat, Institut Français, Yeldeğirmeni Sanat, ALAN Kadıköy, paralel mekânlar arasında Evin Sanat Galerisi, Kalyon Kültür, ArtON, Koli Art Space ve Galeri Zilberman gibi pek çok lokasyonda katılımcılarla buluşacak.

Bu yıl festival programı meydanlarda düzenlenecek sergiler ile kamusal alana da yayılacak. Bu noktalardan birinde düzenlenecek sergide Fred Mortagne, Can Görkem ve Lanna Apisukh’un sokak kültürünün dünyanın dört bir yanında önemli bir parçası olan “kaykay” temalı fotoğrafları sergilenirken kaykaycıların buluşma noktası olan alanda spor fotoğrafçılığının önemli isimlerinden biri olan Mine Kasapoğlu ve kaykaycı Adem Ustaoğlu ile atölye çalışması gerçekleştirilecek. Sanatçı, mimar ve emekli kaykaycı Sinan Logie tarafından bu sergiye özel hazırlanan platform üzerinde hem kaykaycılar hem zaman geçirebilecek hem de sergide bulunan eserleri görebilecek.

212 Photography Istanbul’un 5. yılında; fotoğraf disiplininden yola çıkarak bu ifadeye çağdaş bir yaklaşım getiren Hollandalı küratör ve tasarımcı Erik Kessels; görsel dünyasını geleneksel belgesel yöntemlerinin dışına çıkıp farklı teknikleri harmanlayarak sunan Macaristanlı fotoğrafçı Kata Geibl; Körfez’deki yaşamı ve etrafını saran duyguları kendilerine özgü hiperrealistik bakışları ile dikkat çekici serilere dönüştüren ikili Christto & Andrew; fikirler, duygular ve malzemeler arasında bir ifade tekniği kullanan İspanyalı kavramsal fotoğrafçı Felix R. Cid; kariyeri boyunca Sony World Photography Award ve Hasselblad’ın Master unvanı gibi birçok ödül ve onura layık görülen, uluslararası alanda tanınan Tina Signesdottir Hult; doğada yer alan güzellikleri fotoğraflayarak hikâyelerini farklı bir görsel dille anlatan Aimee Hoving; eski bir sinema seti ressamı olan ve bu deneyimini fotoğraf, heykel, performansın kesiştiği mekâna özgü müdahalelerle fotoğraf pratiğine taşıyan Lorenzo Vitturi ve İrlandalı gezginleri fotoğraflayan, onların yaşamının parçası hâline geldiği çekimlerle samimiyet ve dostluk hissini veren çalışmaları ile Amerikalı fotoğrafçı Joseph-Philippe Bevillard yer alacak.

Fotoğraf dünyasının en önemli kurumlarından biri olan, Magnum Photos 75. yılına özel sergisiyle ziyaretçilerle buluşacak. Chien-Chi Chang, Stuart Franklin, Larry Towell, Olivia Arthur, Steve McCurry, Eve Arnold, René Burri, Hiroji Kubota, Cristina García Rodero, Marc Riboud, Werner Bischof, Dennis Stock, David Seymour, Paolo Pellegrin ve Peter van Agtmael’in yer alacağı sergide toplam 15 eser görülebilecek. 20. ve 21. yüzyılın en iyi fotoğraflarının arkalarındaki hikâyeler ve süreçler, tarihsel bir bakış açısı ile anlatılacak.

Bu sene festivalde, tematik sergilerden oluşan geniş çaplı bir seçki de ziyaretçilerle buluşacak. “Dostlarımız, Hayvanlar” (Our Dearest Friends, Animals) sergisinde, 20’ye yakın sanatçının perspektifinden görülebilecek. Hayvanlar âleminin düşlere konuk olan görsel dünyasının karelerde hayat bulacağı sergide, fotoğraf dünyasının öncü isimleri William Wegman, Walter Chandoha, Martin Parr, Hellen van Meene, Tim Flach, Martin Usborne, Ralph Hargarten ve daha pek çok isim yer alacak.

Yerden metrelerce yükselerek insanın ve doğanın iç içe geçmiş halini daha önce görülmemiş biçimde görüntülendiği “Kayıp Manzaralar” (Lost Landscapes) sergisinde, iklim krizi ve çevre sorunları, drone fotoğrafları üzerinden farklı bir yaklaşım ile ele alınacak. Aynı zamanda Benek Çinçik’in içerik tasarımıyla gerçekleşecek söyleşi programında doğanın tahribatı ve eko-kriz gibi güncel konular tartışmaya açılacak. Bu kapsamda Deniz Tortum ve Amerikalı sanatçı Kathryn Hamilton’un birlikte yönettikleri “Our Ark”, festival tarihleri boyunca izlenebilecek.

Ziyaretçilere kapılarını ilk kez 212 Photography Istanbul ile açacak St. Benoît Kilisesi’nde gerçekleştirilecek “Floral Düşler” (Floral Dreams) sergisinde ise fotoğraf, video ve heykel disiplinlerinden sanatçılar, doğa ve çiçek teması etrafında bir araya gelecek. Doğa temasını güçlü şekilde ele alan İngiltereli moda fotoğrafçısı Emma Summerton, Times Meydanı’nın ekranlarını donattığı botanik kareleriyle teknoloji ve doğayı incelikli bir gözle buluşturan ve Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan sergi için ödünç alınan Jennifer Steinkamp ile canlı çiçek heykelleriyle adından söz ettiren “Yunus Karma” da sergide görülebilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi arşivinde yer alan Faik Şenol fotoğraflarının bir araya geldiği, Taksim Sanat’ta gerçekleştirilecek “Bir Zamanlar İstanbul” (Once Upon a Time in Istanbul) sergisi ile ziyaretçiler nostaljik bir İstanbul kesitiyle buluşacak. “Kayıttayız” (On Record) sergisinde, Murat Abbas, Kanat Atkaya, Burak Sülünbaz’ın plak koleksiyonlarından yola çıkarak müziğin görsel tarihinden kareleri ve hikâyeleri ile keşfe çıkılacak.

Bu sene festivalde, genç ve kariyerinin başındaki Türk sanatçılarının gelişmesine olanak sağlayan çağdaş sanat mekanlarından Mixer’in seçkisinden oluşan bir sergi de yer alacak. Remix by Mixer Art başlığıyla ALAN Kadıköy’de gerçekleşecek bu sergide; Umut Erbaş, Nazlı Erdemirel, Edze Ali, Ali Beşikçi, Bartu Kaan Özdişçi, Bade Turgut, Kürşat Bayhan, Emre Erkmen’in çalışmaları görülebilecek.

Festival kapsamında MUBI ile iş birliği ile 16 adet film seçkisi izleyicilerle buluşacak. Ayrıca Institut Français iş birliğiyle seçilen filmler, festival özelinde gösterimde olacak.

JOTUN sponsorluğunda mimari ve fotoğrafı bir araya getiren sanatçı söyleşileri ve buluşmalar 212 Photography Istanbul takipçileriyle buluşacak. Festival, mimari bakış açısına da yer verdiği programında, İstanbul’un farklı noktalarını adımlayarak gerçekleştirilecek atölyeler düzenleyecek. Bu program kapsamında Nevzat Sayın ve Ahmet Ertuğ; Office Istanbul Architects’in kurucu ortağı Mimar Kemal Serkan Demir ve Prof. Dr. Tülin Görgülü’nün söyleşileri izlenebilecek. Ayrıca karanlık oda baskı deneyimini yaşamak isteyenler ve eskimeyen yöntemleri tercih edenler için Burcu Böcekler’in gerçekleştireceği fotogram atölyesi çalışması festival kapsamında yer alacak. Bu sene de festival, Metin Çavuş’un düzenleyeceği gezici atölyelerle fotoğrafa ilgi duyanları bir araya getirecek.

Bu yılın programına özel olarak “buluşmalar” başlığı altında gerçekleşecek söyleşiler ise, fotoğraf kitabı ya da fotoğraf odağındaki yayınlar kapsamında bir araya gelecek isimlerle düzenlenecek. Kadıköy İskelesinde yer alan İstanbul Kitapçısı’nda gerçekleşecek bu buluşmalarda Dilan Bozyel, Merih Akoğul ve Hürü Özlük çıkardıkları yayınlar hakkında konuşacak.

212 Photography Istanbul ile ilgili tüm detaylara \www.212photographyistanbul.com web adresinden ve festival sosyal medya hesaplarından (Instagram, Facebook, Twitter) ulaşılabilir.

212 Photography Istanbul yarışması hakkında ayrıntılı bilgi için bi-özet‘in önceden yer verdiği ilgili haberi incelenebilir:

Uluslararası 212 PHOTOGRAPHY ISTANBUL Fotoğraf Yarışması Başvuruları BAŞLIYOR!


212 Photography Istanbul 
212 Photography Istanbul, 2018 yılından bu yana fotoğraf ve hareketli görüntüler başta olmak üzere pek çok farklı disiplinde görsel hikâye anlatımındaki yenilikleri keşfederken, farklı coğrafyalardan yetenekleri ve farklı sesleri kültür-sanat izleyicisiyle buluşturan yenilikçi bir platform olmayı sürdürüyor.