Mimar Nişan Yaubyan Hayatını Kaybetti…

Mimarlar Odası Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri 2020 yılı Mimar Sinan Büyük Ödülü Sahibi Nişan Yaubyan, 8 Ağustos 2022 Pazartesi günü hayatını kaybetti. Cenaze merasimi, 12 Ağustos 2022 Cuma günü saat 13.00’te Üsküdar Surp Garabet Ermeni Kilisesi’nde yapılacaktır.

Kendisini, “Ustalara Saygı” projesi kapsamında Yaubyan üzerine bir belgesel gösterimine imza atan İren Bıçakçı ve Serli Hobikoğlu’yla yapılan bi_özet söyleşisi ile anıyoruz:

[söyleşi]: “Bu sayede Yaubyan’ın hikayesini kendi anlatımıyla birçok kişiye aktarabildik.”


Nişan Yaubyan
1928 İstanbul doğumlu Nişan Yaubyan, 1953 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. İTÜ’den arkadaşları ve sonradan ortakları olan Enis Kortan, Avyerinos Andonyadis ve Harutyun Vapurciyan ile katıldığı birçok yarışmada derece aldı. Michigan Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlayan Yaubyan, Amerika’da Eero Saarinen ve Minoru Yamasaki’nin çalışma ekiplerinde yer aldı; İkiz kuleler, Century Plaza gibi önemli projelerde de çalışma fırsatı buldu. Amerika’da geçirdiği 10 senenin ardından Türkiye’ye dönen Yaubyan, kendi ofisinde mimarlık çalışmalarına devam etti. 2000 yılında öğretim görevlisi olarak girdiği Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde 11 sene boyunca proje dersleri verdi.