(amberİnteraktif proje geliştirme atölyesi) “Kamusal Alanda Dijital Sanat” Proje Önerilerini Bekliyor!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Etüd ve Projeler Dairesi Başkanlığı ve İstanbul Planlama Ajansı (İPA) iş birliğiyle amberPlatfom yürütücülüğünde gerçekleşecek amberİnteraktif proje geliştirme atölyesi, “Kamusal Alanda Dijital Sanat” proje önerilerini bekliyor. 


“amberİnteraktif proje geliştirme atölyesi”
Açık Çağrı

Son Başvuru Tarihi: 15 Ağustos 2022 Pazartesi
Soru – Cevaplar için Son Tarih: 31 Temmuz 2022 Pazar
Seçilen Projelerin Duyurulması: 22 Ağustos 2022 Pazartesi
Proje Sunumları: 1 Eylül 2022*
Proje Geliştirme Atölyesi: 2-23 Eylül 2022**
Sergileme Başlangıcı: 24 Eylül 2022 Cumartesi


Başvuran proje fikirleri arasından seçilenler proje sahipleri tarafından 1 Eylül 2022 tarihinde İPA Kampüs Florya‘da kamuya açık ön çalışmada sunulacak, ilgilenenlerin katılımıyla proje sahibi yönetiminde takımlar oluşturulacak. 2-23 Eylül 2022 tarihleri arasında İPA Florya tesislerinde  gerçekleşecek amberİnteraktif proje geliştirme atölyesi süresince projeler prototip aşamasına getirilecek ve kamusal alanda öngörülen noktalara yerleştirilerek  24 Eylül 2022 itibari ile İstanbulluların deneyimine sunulacak.

“Kamusal alanın hibritleşmesinin özgül yanları neler, neleri imkanlı kılıyor? Kentin kamusal alanlarında sanat nasıl sergilenmeli, sergileme dışında / ötesinde kamusal alanla – kamuyla – sanat ilişkisi nasıl kurulabilir?*” sorularından yola çıkılan proje geliştirme atölyesinde, kamusal alanda katılımcı ve faydalı dijital sanat projeleri için fikir ve öneriler bekleniyor.

Başvuran proje önerileri İstanbul’da herhangi bir kamusal alan (meydanlar, sokaklar, iskeleler, parklar vb.) için olabileceği gibi önceden belirlenen bir kamusal mekâna özel tasarlanmış; 3 boyutlu ya da 2 boyutlu bir arayüzle (ekran, mobil cihazlar vb.) erişilen projeler olabilir. Projelerin dijital ortamda tasarlanmış olması (konvansiyonel bir heykelin 3 boyutlu modellenerek tasarlanması gibi), bu çerçevede dijital sanat projesi kabul edilmesi için yeterli değildir.

Danışma Kurulu

Serap Öbekci | İBB Etüd ve Projeler Daire Başkanı, Mimar
Devrim Çimen | İBB Etüd ve Projeler Dairesi Danışmanı, Öğretim Üyesi, Mimar
Oktay Kargül | İPA Genel Sekreteri, Şehir plancısı

Seçici Kurul

Mehmet Erkök | Öğretim Üyesi, Endüstri Ürünleri Tasarımcısı
Ekmel Ertan | Tasarımcı, Eğitimci
Selin Özçelik | Tasarımcı, Sanatçı
Nagehan Kuralı | Tasarımcı, Sanatçı
Bager Akbay | Sanatçı, Eğitimci
Nilüfer Kozikoğlu | Mimar
Daniele Savasta | Öğretim Üyesi, Tasarımcı

Başvuran projeler fiziksel mekanla ilişki içerisinde olmak kaydı ile fiziksel veya çevrim içi projeler olabilir, NFT ve benzeri yeni uygulamalara bağlanabilir, veri toplayan ve kullanan projeler olabilir. Projelerin  fiziksel bir unsuru olması veya fiziksel mekan ile bağlantı içerisinde olması ve dijital teknolojileri ortam (medyum) olarak kullanması beklenmektedir. Katılımcı, sosyal faydaya yönelik, farkındalık yaratan ve sanatsal ifadesi olan projeler öncelikli olacaktır.

Projeler; kavramsal (sanatsal yaklaşım), teknik ve işleyiş (kullanıcı deneyimi) olmak üzere üç başlık altında, 500’er kelimeyi geçmeyecek şekilde, kısa ve net olarak açıklanmalıdır. Tüm teknik detayların çözülmüş olması beklenmemektedir, ancak proje sahibinin öngörüleri sunulmalıdır. Başvuru Google Form üzerinden yapılacaktır. Son başvuru tarihine kadar form güncellenebilir. Formu ön izleme için buradan indirebilirsiniz.

Danışma ve sorularınız için 31 Temmuz 2022 tarihine kadar info@amberplatform.org adresine ulaşabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için: https://interactive.amberplatform.org/


*Ekmel Ertan, 2022, Hibritleşen Kamusal Alanda Değişen Paradigmalar ve Kamusal Sanat, İPA İstanbul Dergisi, Nisan 2022, İstanbul