(OMA)’nın (UniFor) ile Tasarladığı “PRINCIPLES” Milano Tasarım Haftası’nda Sergileniyor!

Fotoğraf: Delfino Sisto Legnani ve Alessandro Saletta - DSL Studio | OMA ve UniFor'un izniyle.

OMA’nın uluslararası ofis mobilya tasarımcısı ve üreticisi UniFor ile birlikte tasarladığı yeni mobilya koleksiyonu PRINCIPLES, Milano Tasarım Haftası 2022’de tanıtıldı. Sade formlarla karakterize edilen ve sonsuz bir konfigürasyon yelpazesi sunan mobilya serisi, 2018’den beri UniFor ve OMA arasında süren yakın iş birliğinin eseri. 

PRINCIPLES çağdaş çalışma mekanının gerektirdiği operasyon ve iletişim akışını en iyi şekilde desteklemek için herkes tarafından farklı zaman dilimlerinde kullanılabilecek mobilyalar sağlamak konsepti ile oluşuyor.   Koleksiyon; S, M, L ve XL boyutlarında ve farklı kategorilerde organize edilmiş yüzden fazla birimden meydana geliyor ve gruplar halinde veya bağımsız olarak çalışmak için sınırsız şekilde yapılandırılabiliyor.

Fotoğraf: Delfino Sisto Legnani ve Alessandro Saletta – DSL Studio | OMA ve UniFor’un izniyle.

Birden fazla, çeşitlenebilir işlev ve uygulamalara olanak sağlayan ögeler; çalışma, bekleme, toplantı, dinlenme gibi işlev kombinasyonlarına adapte olacak şekilde tasarlanmış. Bir “mikro iç mimari” olarak kavramsallaştırılan tasarımda her mekan farklı formlar, renkler ve boyutlarla kendi kimliğini oluşturabiliyor.

Fotoğraf: Delfino Sisto Legnani ve Alessandro Saletta – DSL Studio | OMA ve UniFor’un izniyle.
Koleksiyondaki her parça, esnek bir ofis düzeninin yanı sıra kullanıcılarına kolaylık sağlamak için maksimum düzeyde işlevsellik sunmak üzere tasarlanmış. Masalar; yemek yeme ve çalışma gibi çoklu kullanımlar için çift katmanlı yüzeylerle kaplanmış. Mobilyalar tamamen kablolu olup kullanıcılara ofisin herhangi bir yerinde çalışma esnekliği sağlarken, yüksek akustik performans için ses geçirmez malzemeler tercih edilmiş.
Fotoğraf: Delfino Sisto Legnani ve Alessandro Saletta – DSL Studio | OMA ve UniFor’un izniyle.
Proje, tasarımcı Antonio Barone ile iş birliği içinde proje mimarları Philippe Braun, Giulio Margheri ile Rem Koolhaas tarafından yönetildi. Rem Koolhaas; UniFor ile hayata geçirdikleri PRINCIPLES koleksiyonunu şöyle açıklıyor:OMA ve UniFor, 21. yüzyılda çalışma alanı kültürünün ihtiyaçlarına yanıt veren benzersiz bir mobilya serisi oluşturmak için yakın iş birliği içinde çalıştı. Bu deney, Berlin’in kalbinde her gün yaklaşık 3.000 çalışanı ağırlayan bir ofis binası olan Axel Springer Kampüsü ile başladı. Sonuç, ofis içinde etkileşim ve iletişim için başarılı yeni yollar yarattı ve artık daha geniş kitleler için de kullanılabilir durumda. PRINCIPLES koleksiyonunun modüllerinin (renkler, malzemeler, işlevler ve şekiller) nasıl bir araya geleceğini ve küresel olarak farklı çalışma ortamlarına nasıl hizmet edeceğini merak ediyoruz.”

 PRINCIPLES, Milano Tasarım Haftası boyunca UniFor‘un Milano’daki Viale Pasubio 15 adresindeki yeni showroom’unda ziyaret edilebilir.

Ayrıntılı bilgi için: https://www.oma.com/projects/principles


Çeviri: Aslı Erdem