(Ferda Art Platform)’da Yeni Sergi: “Tanık”

Görsel Tasarımı: Christian Sommer

Savaş muhabiri, fotoğrafçı ve belgesel yapımcısı Coşkun Aral’ın  arşivine bir çağdaş sanat yaklaşımı olan “Tanık” isimli grup sergisi, 17 Haziran Cuma gününden itibaren Ferda Art Platform’da ziyarete açılıyor. 


“Tanık”
Sergi

Küratörler: Başak Gürbüz Bisel, Collective Hunch
Sanatçılar: Ali İbrahim Öcal, Buğra Erol, Chloe Julien, Christof Mascher, Christian Sommer, Damla Sari, Eda Soylu, Evren Erol, Ezgi Vural, Ecem Naz Dalmaz, Ferhat Özgür, Fenella Knox, Hakan Özer, Lalin Mercan, Nejat Satı, Selçuk Ceylan, Turan Aksoy, Tyler Thacker
Açılış: 17 Haziran 2022 Cuma | Saat: 17.00 – 19.00
Tarih: 17 Haziran 2022 Cuma – 30 Haziran 2022 Perşembe
Yer: Ferda Art Platform, Şişli / İstanbul


“Tanık” sergi tanıtım metninde şöyle açıklanıyor:

“Çoşkun Aral’ın tanıklığı savaşın canlılar, doğa, kentler ve kolektif hafıza üzerinde yarattığı yıkımı tüm gerçekliği ile ortaya koyuyor. Bu bitmeyen, nesiller boyu aktarılan zehirli savaş döngüsünü onun gözlerinden izliyoruz. ‘Tanık’ sergisi farklı ülkelerden, disiplinlerden ve kuşaklardan 18 sanatçının katılımıyla bu tanıklığı yeniden yorumluyor. Aral’ın tarihsel bir arşiv niteliğindeki fotoğraflarının çağdaş sanat yorumlarından oluşan sergi çoğunlukla yeni ya da sergi kapsamında yeni anlamlar kazanmış farklı disiplinlerden eserlerden meydana geliyor.

Küratörlüğünü Başak Gürbüz Bisel ve Collective Hunch’ın üstlendiği sergide; Ali İbrahim Öcal, Buğra Erol, Chloe Julien, Christof Mascher, Christian Sommer, Damla Sari, Eda Soylu, Evren Erol, Ezgi Vural, Ecem Naz Dalmaz, Ferhat Özgür, Fenella Knox, Hakan Özer, Lalin Mercan, Nejat Satı, Selçuk Ceylan, Turan Aksoy ve Tyler Thacker’ın işleri bir araya geliyor.”

“Tanık” 30 Haziran Perşembe gününe kadar Ferda Art Platform’da ziyaret edilebilir. Sergi hakkındaki gelişmeler için web sayfası takip edilebilir.