(Maison&Objet) Eylül 2022 Teması: “Meta Sensible”

In-Between Tasarım Platformu kurucuları Bilgen Coşkun ve Dilek Öztürk; 26 Mayıs’ta Mozaik ev sahipliğinde, Maison&Objet Eylül 2022 teması üzerinden globalde yükselen tasarım değerlerini paylaştı.

Maison&Objet, Eylül 2022 edisyonunun temasını “Meta Sensible” olarak açıkladı. Her edisyonunda Nelly Rodi iş birliğinde bir tema belirleyen fuar, bu sene fiziksel gerçeklikte duyarlı eğilimlere odaklanırken, sanal ortamda da hayal gücünün yaratıcılığına dikkat çekiyor.

Bu senenin teması “Hyper Sensible” ve “Récrea Sens” olarak iki başlık altında inceleniyor. Bu başlıklara karşılık gelen global eğilimleri Bilgen Coşkun ve Dilek Öztürk; mimari, iç mekân deneyimleri ve ürün tasarımları üzerinden paylaştı.

  1. Hyper Sensible”

“Hyper Sensible”, belli bir deneyim anına konsantre olunmasını sağlayan, ayakları yere basan, yerel değerleri önemseyen kişiselleştirilmiş deneyimlere odaklanıyor.

700,000 Heures Hotel

Bu otelin ismi; ortalama bir insan ömrüne denk gelen 700.000 saatten geliyor. Dünyanın ilk gezgin oteli olan 700,000 Heures; her sene dünyanın farklı bir şehrinde tamamen kişiye özel deneyimler sunuyor. 

 “Backpacker” diye tanımlanabilecek seyahat tarzına daha çağdaş bir yaklaşım sunan otel, sadece ağırlama sektöründe değil, seyahat etme biçimlerinde de bir dönüşüme işaret ediyor. Üyelik kulübü olarak çalışan otel, şimdiye kadar Salento, Kamboçya ve Brezilya’da üyelerine özgün deneyimler yaşattı. Bu süreçte bir otel yapısı inşa etmektense; var olan yerel halkın evleri bir otel mekânına dönüşüyor. Böylece yerel ekonomiye katkıda bulunuluyor ve kültürel değişim destekleniyor.

700,000 Heures Hotel

Bouroullec Brothers, Bourse de Commerce Paris

Ronan ve Erwan Bouroullec; Flos iş birliği ile Paris’teki Bourse de Commerce binasının merdiven boşluğu için bir aydınlatma tasarımı geliştirdi. Bourse de Commerce yapısının Art Deco stilini yansıtan aydınlatma, ziyaretçiyi yapıdan kalan en orijinal parça olan çift sarmal merdivene çekiyor ve güçlü bir fiziksel diyalog oluşturmayı amaçlıyor.

House to Watch Three Volcanos, Not Vital

İsviçreli sanatçı, heykeltıraş ve mimar Not Vital; dünyanın izole coğrafyalarında tasarladığı mimari deneyimler üzerinden farklı hikayeler anlatıyor. Ayakları yere basan mimari strüktürler ile göçebeliği bir araya getiren yaklaşımı, izleyiciyi eserleri görmek için seyahat etmeye davet ediyor. Singapur’un bir adasında bulunan ve yerel malzeme kullanılarak inşa edilen yerleştirmesi “House to Watch 3 Volcanos” merdivenlerinden çıkınca etraftaki 3 volkanın izlendiği bir deneyim sunuyor.

Classicon – Bell Coffee Table

Sebastian Herkner, Bell Coffee Table tasarımı ile ağır ve hafif malzemelerin yerlerini değiştiriyor; üst yüzeylerde görmeye alışılan cam sehpanın tabanına taşınırken, daha dayanıklı ve ağır olan metal yüzey camın üzerine çıkıyor. Bir zilin formunu sehpaya taşıyan bu tasarım malzeme ve renk kontrastı sunuyor.

Bell Coffee Table

Knoll – Platner Lounge Chair

1966 yılında Warren Platner tarafından tasarlanan oturma grubu döneminin tasarım dilinin gelişmesinde büyük etkiye sahip olmuştur. Bükülmüş çelik taban üzerine kurgulanan “lounge chair” algı ile oynayarak konfor ve estetiği bir arada sunmayı hedefliyor.

Knoll | Platner Lounge Chair

B&B – Tobi Ishi Masa

Edward Barber & Jay Osgerby tarafından tasarlanan heykelsi bir masa. Tobi Ishi, Japon bahçelerindeki dekoratif taşlardan esinlenen köşeli dairesel formları bir arada sunuyor.

B&B | Tobi Ishi Masa

Martinelli Luce – Pipistrello

1965 yılında Gae Aulenti tarafından tasarlanan aydınlatma objesi konik bir taban üzerinde yarasa kanatlarından esinlenen bir şapkaya sahip.

Martinelli Luce | Pipistrello
  1. Recreation Of Senses

Hayal gücü ve dijital deneyimler ön planda olduğu bu eğilimde, arttırılmış gerçeklikle hayal edilen sanal görsellerin, gerçek hayatta somutlaştığı örnekler gözlemleniyor.

Bilgen Coşkun ve Dilek Öztürk‘e göre, Forbes Dergisi’nin 30 yaş altı en yaratıcı 30 kişi listesine giren ödüllü görsel sanatçı Andrés Reisinger bu eğilime karşılık gelen en önemli profillerden biri. Reisinger’in NFT Platformu Nifty Gateway için geliştirdiği NFT koltuk, bugün globalde en büyük mobilya markalarından biri olan Moooi tarafından üretiliyor. 

Bu eğilim özellikle iç mekân tasarımı ve ürün tasarımında çizgi film etkisi veren neon ve pastel renk paletleri, pop kültür yansımaları ve organik, kıvrımlı formlarda karşılık buluyor.

Geleceğin Yaşam Alanları

Frame Dergisi, Milano Tasarım Haftası’nda Huawei iş birliği ile geleceğin iç mekânları ile ilgili bir belgesel serisi gösterecek. Bu belgesel serisindeki iç mekân görselleri tamamen dijital ortamda arttırılmış gerçeklik programları kullanılarak hazırlandı. Bu seri, insanın mekânı tasarladığı dönemden, mekânın teknolojiyi kullanarak kullanıcıya fikir verebileceği sanal uygulamalara geçişi anlatıyor.

Places to Rest, Carlos Neda

Carlos Neda, özellikle sosyal medya üzerinden, NFT mimarlığı ile ilgili üretim yapıyor. Genellikle Instagram’da; pastel tonlarda, tüylü mobilyaların ve halıların kullanıldığı, dairesel ve kıvrımlı formların hakim olduğu sanal paylaşımlar yapıyor. Bu dijital dünya; fiziksel gerçekliğimizde de buna benzer renklerin ve formların olması için bir arzu uyandırmayı amaçlıyor. 

Places to Rest | Carlos Neda

Jacquemus X Selfridges

Simon Jacquemus, Selfridges’te açtığı yeni pop-up mağazası; bu eğilimin hayal gücünü somutlaştıran yaklaşımına karşılık geliyor. Simon Jacquemus bu mağazada; evindeki banyosunu parlak mavi renkler ve çizgi film estetiğini andıran görsel etkilerle yeniden yorumluyor.

Jacquemus X Selfridges

Thierry Mugler, Couturissime 

Thierry Mugler’in Museé Des Arts Decoratifs’deki retrospektif sergisi; geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden moda tasarımcısının zamanının ötesindeki yaklaşımını sergiledi. Serginin tasarımında hafif malzemelerle güçlü etkiler yaratmak amaçlandı. Bilgen Coşkun ve Dilek Öztürk, çelik strüktürü anımsatan krom renkli kağıtlar, tavandaki kağıt geometrik yüzeylerin ışıkla birleşerek gerçeküstü bir etki yaratmasını; yine hayal gücünün fiziksel yansımasına işaret olarak yorumluyor.

Thierry Mugler | Couturissime

Panton Chair – Limited Edition

Sınırlı sayıda üretilen Panton Sandalye Duo; renkleri, şekilleri, desenleri ve duyguları geliştirmek için bir araç olarak kullanan Verner Panton’un çalışmalarını örnek alıyor. Panton Chair Duo, biri önde diğeri arkada olmak üzere iki zıt renk tonuna sahip.

Moooi – Horse Lamp

Hollanda menşeli tasarım markası Moooi, Horse Lamp ile pop art akımına bir gönderme yapıyor. Gerçek ölçülerde bir at formunu iç mekânlara taşıyan Horse Lamp doğayla bağ kurarken, masalsı bir anlatım sunmayı amaçlıyor. 

Moooi | Horse Lamp

De Sede – DS-1025

İki modülle kişiselleştirilebilen oturma alanlarının kurgulanmasına açık bir tasarım olan De Sede 1025 modeli, çeşitli yükseklik ve derinlikteki alanları ile farklı deneyimler sunarak “oturma piramidi” veya “sıra dağlar” olarak adlandırılıyor.

De Sede | DS-1025