Ressam Ferruh Başağa ve Ressam Avni Arbaş Anısına BODRUMART’tan Sanat Festivali…

Türk resim tarihinin önemli sanatçılarından Ressam Ferruh Başağa ve Ressam Avni Arbaş anısına düzenlenen BODRUMART Sanat Festivali, 13 Haziran Pazartesi gününden itibaren İzmir, Foça’da gerçekleşecek.


BODRUMART Sanat Festivali
“Ressam Ferruh Başağa – Ressam Avni Arbaş Anısına”

Tarih: 13 Haziran 2022 Pazartesi – 18 Haziran 2022 Cumartesi
Yer: Foça Marsilya Meydanı, İzmir

“Ferruh Başağa Anı Evi’’

Açılış: 13 Haziran 2022 Pazartesi
Yer: İsmet Paşa Mah. Ferruh Başağa Sok. No: 38, Foça


Foça’da uzun yıllar yaşamış “Türk Sanat Tarihi’’nin önemli sanatçılarından olan Ressam Ferruh Başağa ve Ressam Avni Arbaş için İzmir Büyükşehir Belediyesi, Foça Belediyesi ve Bodrum Belediyesi’nin katkıları ile “Ressam Ferruh Başağa – Ressam Avni Arbaş Anısına BODRUMART Sanat Festivali” Foça Marsilya Meydanında düzenlenecek.

Festival kapsamında Ressam Ferruh Başağa’nın yaşamını sürdürdüğü, küçük kızı Oya Başağa Erol ile eşi Aykut Erol tarafından restore edilen İsmetpaşa Mahallesi’ndeki ev-atölyesi “Ferruh Başağa Anı Evi’’nin açılışı, 13 Haziran Pazartesi günü yapılacak.

1940’larda Akademi’de Leopold Levy’nin öğrencileri olan ve Yeniler grubunun içerisinde Türk sanatına yön veren Başağa ve Arbaş, son yıllarını Foça’da geçirerek sanatlarını Foça’da sürdürmüştür. Ferruh Başağa’nın en büyük kızı BODRUMART Sanat Danışmanı İnci Başağa Yörükoğlu’nun organize ettiği Sanat Festivali içerisinde yer alan çalıştay ve söyleşi ise iki sanatçının Foça’ya olan sevgilerini ve yaşanmışlıklarını aktaracak.

Çalıştayda üretilen eserler, Foça’da bulunan galerilerde sergilenirken, Ferruh Başağa ve Avni Arbaş’ın yakın dostları Ressam Bedri Baykam, Ressam Prof. Devrim Erbil, Ressam Mustafa Altıntaş, Arthill kurucusu Ressam- Heykeltıraş Ressam Ender Güzey, Ressam Prof. Erol Eti, Doç. Dr. Seda Yavuz, Datça Ukksa kurucu ve yöneticisi Nevzat Metin, Ferruh Başağa’nın yeğeni yazar Ayşe Kulin ve Avni Arbaş’ın kızı Zerrin Arbaş, iki sanatçının da Türk sanatında önemini, sanata katkılarını ve hayatlarından kesitleri anlatacakları söyleşide bir araya gelecek.


Ferruh Başağa Anı Evi
1999 Yılından beri Ressam Ferruh Başağa ve eşi bale eleştirmeni Nermin Başağa’nın yaşadığı ve atölye olarak kullandığı “ev atölyesi” 2021 yılında Ferruh Başağa’nın kızı Oya Erol ve eşi Aykut Erol tarafından restore edilmiştir. 

BODRUMART Derneği
BODRUMART 18 senedir yurt içi ve yurt dışı çalışmaları ile var olan Ressam Ferruh Başağa’nın kızı İnci Başağa Yörükoğlu’nun Sanat Danışmanlığını yaptığı Sanat ve Kültür Derneğidir.