Döngüyü Tasarla 2022: “Yeniden Kullanımı Tasarla” Yarışması Sonuçlandı!

Döngüsel Ekonomi için Disiplinlerarası Tasarım Yarışmaları serisi Döngüyü Tasarla’nın 2022 yılı teması “Yeniden Kullanımı Tasarla” yarışmasının ödülleri sahiplerini buldu.

Jüri değerlendirmeleri sürecinde Aykut Coşkun (Koç Üniversitesi) başkanlığında, Özgül Öztürk (A Mimarlık), Prof. Dr. Özlem Er (İstanbul Bilgi Üniversitesi), Güneş Biliciler (Koç Üniversitesi) ve Deniz Ergener’den (İstanbul Rotary) oluşan seçici jüri kuruluna, Yaşar Atacık (Rotary 2420), Gülin Ölçer (Atölye), Dr. Öğr. Üye. Serkan Bayraktaroğlu (İstanbul Üniversitesi), Tolga Yücel (WWF-Türkiye) ve Muhammed Maraşlı’dan (Fibrobeton) oluşan danışma kurul eşlik etti.

İlk aşamayı geçen 5 yarışma ekibi, 29 Nisan 2022’de jüri üyelerine projelerini sundu. Sunumların sonucunda birinci seçilen ekip, 9 Mayıs 2022’de Rahmi Koç Müzesi‘nde gerçekleşen Döngüyü Tasarla 2022 ödül töreninde açıklandı.

Döngüyü Tasarla 2022: “Yeniden Kullanımı Tasarla” Kazananları

Birincilik Ödülü
Yama

Ekip Adı: Up-circle
Ekip Üyeleri: Batuhan Kibar, Ece Karaserçe, Şeyda Rümeysa Şahbaz,
Tahir Can Yarımoğlu

Mansiyon Ödülü
Toykit

Ekip Adı: Kulpu Kırık Çaydanlık
Ekip Üyeleri: Merve Kalan, Ekin Erden, Hande Betül Özdemir 

Mansiyon Ödülü
Yeni-DEN (Döngüsel Eşya Noktası) 

Ekip Adı: Reusers
Ekip Üyeleri: Levent Yılmaz, Gözde Polatkal, Beste Polatkal,
Buğrahan Aslan 

Mansiyon Ödülü
R-aqua 

Ekip Adı: R-AQUA
Ekip Üyeleri: Egehan Layık, İsmail Uzun, Yağız Uzun,
Muhammed Batuhan Berk 

Mansiyon Ödülü
Evladiyelik

Ekip Adı: Cycle Benders
Ekip Üyeleri: Selim Görkem Yıldız, Tuba Keseci, Merin Hacıoğlu,
Hilal Kocatürk 

Yarışma sürecinde yarışmacılara destek olmak ve toplumun bu konular hakkında daha bilgi edinmesini sağlamak amacıyla “Çark Etkinlikleri” düzenlendi. Etkinliklerde “Sürdürülebilirlik” ve “Döngüsel Ekonomi” konularında farklı sektörlerden ve disiplinlerden konuşmacılarla buluşuldu. Geçmiş “Çark Etkinlikleri” kayıtlarına YouTube kanalından ulaşılabilir. 

Yarışma ile ilgili daha fazla bilgi edinmek ve gelecek sene temalarından haberdar olmak için Döngüyü Tasarla” web sayfası takip edilebilir. 

Instagram: www.instagram.com 
Twitter: https://twitter.com 
LinkedIn: www.linkedin.com