(Kalebodur)’dan “Çan Kamusal Alan Dönüşüm Projesi”

KTSM, Onaranlar Kulübü, Atölye Çalışması

Kalebodur kuruluşunun 65. yılında “İyi Bak Dünyana” mottosuyla, Çanakkale’nin Çan ilçesindeki kamusal alanları “Çan Kamusal Alan Dönüşüm Projesi” ile yeniliyor.

Sürdürülebilir bir dünyanın “dünyaya iyi bakmaktan” bunun da öncelikle kendi evine, doğduğu topraklara yatırım yapmaktan geçtiğine inanan Kalebodur; üretme, onarma ve paylaşma odağında sosyal fayda projeleri geliştiren Onaranlar Kulübü ve kentsel tasarımdan mobilya tasarımına farklı ölçeklerde projeler geliştiren tasarım stüdyosu Abra Design’ın katılımıyla Çan Belediyesi rehberliği ve desteğiyle hayata geçirilen “Çan Kamusal Alan Dönüşüm Projesi” için çalışmalara başladı.

Onaranlar Kulübü

Kentlinin kamusal alanla kurduğu ilişkiyi ve organik bir yapı olan kentin belleğini dikkate alarak kapsamlı bir çalışma yürütmeyi hedefleyen proje paydaşları, öncelikle Çan Belediye Başkanı Bülent Öz rehberliğinde saha gezisi yaparak, kentin, kentlinin ve kamusal alanların ihtiyaçlarını tespit etmek üzere incelemelerde bulundu.

Paydaşlar Kaleseramik fabrikasında sürdürdükleri keşif gezisiyle seramik üretim sürecine tanıklık ederek, kullanılabilecek materyalleri yakından inceleme fırsatı buldu. Projeyi Kaleseramik fabrikasından çıkan ileri dönüştürülmüş atık malzemeleri değerlendirerek yapmayı hedefleyen paydaşlar, bu yolla bir “dünyaya iyi bakma” eylemine de dönüştürmeyi hedefledi.

KTSM, Onaranlar Kulübü, Atölye Çalışması

“Kentine Katıl, Kendine Yer Aç!”
Projenin ikinci aşaması, tasarımcıları birlikte düşünmeye, çözüm odaklı kapsayıcı fikirler geliştirmeye davet eden “Kentine Katıl, Kendine Yer Aç!” atölye çalışması oldu. Kale Tasarım ve Sanat Merkezi’nde hayata geçirilen atölye çalışmasında öncelikle paydaşlar kendi tecrübelerini ve Çan özelindeki gözlemlerini katılımcılarla paylaştı. Ardından katılımcılar kentin belleğini ve kentlinin kamusal alanla kurduğu organik bağı dikkate alarak dönüşüm için belirlenen alanı zenginleştirmek üzerine akıl yürüttü.