Lal Batman “ANTRAKT: Hayatın Perde Arasındakiler” İsimli Sergisi ile Bioskop Balkan’da!

Lal Batman’ın “ANTRAKT: Hayatın Perde Arasındakiler” başlıklı ilk uluslararası kişisel sergisi, 4 Haziran Cumartesi gününden itibaren  Belgrad’da yer alan Bioskop Balkan ev sahipliğinde gerçekleşecek.


“ANTRAKT: Hayatın Perde Arasındakiler”
Sergi

Küratör: Ebru Yetişkin
Sanatçı:
Lal Batman
Tarih: 4 Haziran 2022 Cumartesi – 4 Temmuz 2022 Pazartesi
Yer: Bioskop Balkan, Belgrad


Yaklaşık bir yıldır süren ve kolektif bir sanatsal araştırmanın deneysel çıktısı olarak tasarlanan “ANTRAKT: Hayatın Perde Arasındakiler” isimli serginin küratörlüğünü Ebru Yetişkin üstleniyor. Sergi, Lal Batman’ın mekâna özgü resim, video ve enstalasyon çalışmaları ile Ebru Yetişkin’in güncel toplumsallaşmaya dair sorgulamalarını bir araya getiriyor.

Temelinde bir Türk kervansarayı olarak birçok kritik sahneye tanıklık etmiş ve 1899 yılında Sırbistan’daki ilk sinema filmi gösteriminin yapıldığı Bioskop Balkan’ın tarihi atmosferinde gerçekleşecek “ANTRAKT: Hayatın Perde Arasındakiler” isimli sergi, mekânın ruhunu dramaturjik ve sinematografik bir performansa açıyor. Sosyal medyayla deneyimlenen izleme ve izlenme kültürü ile bağlar kuran sergi, opera ve sinema salonlarıyla gelişen gösteri toplumundaki etkileşim ilişkilerinin izdüşümlerini inceliyor. Sergi, kent yaşamında “doğal” kabul edilen ve bir bataklığa dönüşmüş gösteri kültürünün güncel açıklarını sorguluyor.

“ANTRAKT: Hayatın Perde Arasındakiler” isimli sergi, içinde yaşanılan her an var olan hareketliliğini deneyimlemeye açılıyor. Sergi, dönüşü olmayan dönüşümlerin yarattığı kentsel bir boşlukta ve gündelik yaşam koşullarının hızlı değişimine yetişme telaşı arasında geçici de olsa performatif bir ara vermeye davet ediyor.