“S.O.S. İstanbul Fikir Projesi Öğrenci Yarışması” Etkinlik Programı Duyuruldu!

Kuruluşunun 20. yılını kutlayan İstanbul Serbest Mimarlar Derneği tarafından bu yıl PETRA The Flooring Co. sponsorluğunda, Binat Mimarlık Medya Grubu ile Arkitera’nın iletişim desteğiyle dokuzuncusu düzenlenen “D-100’den Öğrenmek” başlıklı, S.O.S. İstanbul Fikir Projesi Öğrenci Yarışması’nın etkinlik programı açıklandı.


“S.O.S. İstanbul Fikir Projesi Öğrenci Yarışması”
Final Sunumları

Kayıt: ismd.org.tr
Tarih: 1 Haziran 2022 Çarşamba
Saat: 18.00 – 19.30
Yer: Çevrim içi, Zoom

Ödül Töreni, Kolokyum ve Sergi Açılışı

Tarih: 7 Haziran 2022, Salı
Saat: 15.30 – 19.00
Yer: Kadir Has Üniversitesi Fener Salonu


1 Haziran 2022 Çarşamba günü saat 18:00’de kamuya açık olarak çevrim içi yapılacak olan ikinci aşama sunumlarının ardından sonuçlar 7 Haziran 2022, Salı günü Kadir Has Üniversitesi Fener Salonu’nda gerçekleşecek ödül töreni ve kolokyum etkinliğinde açıklanacak. Yarışmaya katılan tüm projeler in yer aldığı sergi 7-12 Haziran 2022 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

Bu sene kuruluşunun 20. yılını kutlayan İstanbulSMD, 2005 yılından bu yana S.O.S. İstanbul Fikir Projesi aracılığı ile kentin “sorunlu alanları” için öğrencileri “alternatif projeler” üretmeye teşvik ediyor. Kent ve kentli yararına “alternatif projeler” üreterek toplumun karşısına çıkmanın önemine inanan İstanbulSMD, mimarlık öğrencilerini tartışmaya, düşünce üretmeye ve bu süreçlerde etkin rol almaya davet ediyor. İstanbul’un sorunlu alanları üzerine fikirler üretilmesini amaçlayan ve kentin öncelikli konuları üzerine düşünmek için platform açan S.O.S. İstanbul Fikir Projesi Yarışması bu sene konu olarak D-100 karayolunu ele alıyor.

Yarışmanın birinci aşaması 30 Mart 2022 tamamlandı ve jürinin “D-100’ü Anlamak” teması kapsamında oluşturduğu  ortak kriterler çerçevesinde olumlu görünen 8 proje geliştirilmek üzere ikinci aşama için seçildi. İkinci aşama teslimleri yapılan projeler, 1 Haziran 2022 Çarşamba günü katılımcı ekibin bir üyesi tarafından kente ve jüri üyelerine açık ve çevrim içi olarak sunulacak.  Jüri değerlendirmeleri bu sunum sonrasında yapılacak ve ödül sahipleri belirlenecek. Jüri değerlendirmesinin ardından belirlenen sonuçlar, 7 Haziran 2022 Salı günü saat 15.30’da Kadir Has Üniversitesi Fener Salonu’nda gerçekleşecek ödül töreninde sahiplerini bulacak. Ödül töreninin ardından yapılacak kolokyumda yarışma süreci değerlendirilecek.

Yarışmaya katılan tüm projeler 7-12 Haziran 2022 tarihleri arasında Kadir Has Üniversitesi C Blok giriş alanında sergilenecek.

1 Haziran 2022, saat 18:00’de gerçekleşecek proje sunumlarını izlemek için etkinlik kaydı www.ismd.org.tr adresinden yapılabilir.


İstanbulSMD
İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İstanbulSMD), Temmuz 2002 tarihinde ülkemizdeki mimarlık kültürüne katkı sunmak, mimarlık mesleğinin toplumdaki saygınlığını ve etkinliğini artırmak, kentsel planlama kararlarının/kente müdahalenin topluma karşı sorumluluk anlayışı ile yapılmasını sağlamak ve yapılı çevrenin niteliğini yükseltmek amacıyla kurulmuştur. https://www.ismd.org.tr/

S.O.S İstanbul
İstanbul SMD, 2005 yılından bu yana S.O.S. İstanbul Fikir Projesi aracılığı ile kentin “sorunlu alanları” için öğrencileri “alternatif projeler” üretmeye teşvik ediyor. Aradan geçen on dört yılda, İstanbul’da kentleşme ve mimarlık üretimi ve özellikle kamusal alanda farklı kırılmalar yaşandı. Bu durum kentlinin yaşadıkları yere dair deneyim ve farkındalıklarını kökten değiştirdi. Şehir bir anlamda tüm imgesinin, ölçeğinin, doğasının ve değerlerinin iç içe geçtiği bir girdap alanına dönüştü. Bu kaotik durumu yeni fikirler, yeni üretimler ve yeni başlangıçlar için potansiyelleri ile düşünmek de değerli. https://www.ismd.org.tr/mimarligi-kesfet/sos-istanbul

Instagram: https://www.instagram.com/istanbulsmd
Twitter: https://twitter.com/Istanbul_SMD
Facebook: https://www.facebook.com/IstanbulSMD
Linkedin: https://www.linkedin.com/company/istanbul-serbest-mimarlar-derneği