YILLIK: Annual of Istanbul Studies” İstanbul’a İlişkin YENİ Yazıları Bekliyor…

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün akademik dergisi “YILLIK: Annual of Istanbul Studies”, Aralık 2022 ve 2023’te yayımlanacak yeni ciltleri için yazı başvurularını bekliyor. İstanbul’un farklı dönemlerine dair özgün makalelere, deneme yazılarına, kitap ve sergi incelemelerine açık olan YILLIK’a başvurular 15 Haziran Çarşamba gününe kadar devam edecek.


“YILLIK: Annual of Istanbul Studies”

Son Başvuru Tarihi: 15 Haziran 2022 Çarşamba
Yayım Tarihi: Aralık 2022 – 2023


Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün akademik, hakemli yayını YILLIK: Annual of Istanbul Studies’in dördüncü ve beşinci ciltlerinde yer alacak yazılar için başvurular başladı. Tarih, mimarlık ve sanat tarihi, arkeoloji, sosyoloji, antropoloji, coğrafya, şehir planlama, kent çalışmaları vb. alanlarda, İstanbul’la ilgili en yeni araştırmalara yer vermeyi amaçlayan YILLIK’a, Türkçe ve İngilizce özgün makale, deneme yazısı, görsel makale, kitap ve sergi incelemeleri ile başvuruda bulunabiliyor.

Hakemler tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda yayımlanmaya uygun görülen yazılar dergide yerini alırken, kariyerlerinin başında olan araştırmacılardan alanında yenilikçi çalışmalar yürüten bir kişiye “Erken Kariyer Makale Ödülü” verilecek.

İstanbul’un Geçmişi ve Bugünü YILLIK’ta Buluşuyor

Her biri alanının önde gelen uzmanları arasında yer alan uluslararası bir Danışma Kurulu’na sahip YILLIK, hakemli makalelerin yanı sıra Cabinet, Meclis, İncelemeler ve İstanbul Kaynakçası bölümleriyle kentin geçmişini ve bugününü geniş bir perspektifte ele alıyor. Cabinet bölümünde, Suna ve İnan Kıraç Vakfı koleksiyonlarından bir eser uzman bir isim tarafından incelenirken, Meclis’te İstanbul’a dair güncel tartışmaları konu alan eleştirilere yer veriliyor. İncelemeler bölümünde kitap ve sergi incelemeleri, İstanbul Kaynakçası’nda ise kentle ilgili güncel araştırmaların bir dökümü sunuluyor.

Hem basılı hem dijital ortamda yayımlanan, SCOPUS ve MLA International Bibliography tarafından dizinlenen YILLIK’a, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü web sitesi ve DergiPark platformu üzerinden erişilebilir. Derginin basılı versiyonu kitabevleri ve çevrim içi platformlardan, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ve Pera Müzesi’nden satın alınabiliyor, İstanbul Araştırmaları web sitesi üzerinden bu versiyona abonelik de yapılabilir.

Değerlendirme süreci ve yazım kurallarına dair ayrıntılı bilgiye İstanbul Araştırmaları Enstitüsü web sayfası üzerinden ulaşılabilir.

Sorularınız için: istanbulstudies@iae.org.tr


İstanbul Araştırmaları Enstitüsü 
Roma, Bizans ve Osmanlı uygarlıklarına damgasını vuran imparatorluklar başkenti İstanbul, hem onun bin yıllar içinde biçimlenen “büyük kent” kimliğinin, hem de çevresindeki farklı kültür coğrafyalarının keşfi için atılacak adımların en uygun hareket noktası. Bu nedenle İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, merkezden çevreye doğru genişleyen uygarlık izlerini takip ederek Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerini kapsayan bir süreçte kentin tarihini, kültürel yapısını ve insan profilini araştırmayı, bu amaçla projeler geliştirip desteklemeyi, ulusal ve uluslararası toplantılar, etkinlikler düzenleyerek elde ettiği sonuçları ilgili kurumlarla paylaşmayı ve yayın yoluyla kamuoyuna ulaştırmayı hedefliyor. Enstitü bu ana hedeflerini, kendi bünyesinde oluşturduğu Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet Araştırmaları bölümlerinin çalışma programları doğrultusunda gerçekleştiriyor.