(KTSM)DE Yeni Sergi: “Yüzeyin Ötesinde: Su”

Silvia Bener

Kale Grubu tarafından başlatılan “İyi Bak Dünyana” hareketi kapsamında Kale Tasarım ve Sanat Merkezi (KTSM), sürdürülebilirliği eserlerinde merkeze koyan sanatçılara ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Görünenin ötesindeki kaynakları keşfe çıkan sanatçı Silvia Bener’in Türkiye’de ilk kişisel sergisi olan “Yüzeyin Ötesinde: Su” 17 Mayıs Salı gününden itibaren ziyaretçilerini ağırlıyor.


“Yüzeyin Ötesinde: Su”
Sergi

Küratör: Rana Kelleci
Sanatçı:
Silvia Bener
Tarih: 17 Mayıs 2022 Salı – 30 Haziran 2022 Pazartesi
Yer: KTSM, Beyoğlu / İstanbul


On yılı aşkın süredir suyu temel mecrası olarak benimseyen sanatçı Silvia Bener, suyun yüzeyinden öteye yönelttiği bakışla kişinin evrende tuttuğu konuma dair sorulara kapı aralıyor. Sergi, izleyiciyi suya duyusal, deneyimsel ve zihinsel bir dalışa davet ediyor.

Geleneksel Ebru sanatından ilham alan fakat ondan çeşitli biçimlerde farklılaşan, su üzerine boyalarla çalıştığı bir teknik uygulayan Bener, eserlerinin performatif ve meditatif süreçlerini içsel bir yolculuğun aracı olarak yorumluyor. Kendisinin Aqua Materia Sanat olarak adlandırdığı teknikte sanatçı, geleneksel Ebru sanatına kıyasla, bedensel hareketlere imkân sağlayan büyük teknelerde çalışıyor. Bu kapsamda, boyalarını ve malzemelerini farklı konsantrasyonlarda kullanan sanatçı, önceden belirlenmiş bir form oluşturmak yerine sanatçı olarak iradesini geri çekerek o ânı oluşturan tüm koşulların su üzerinde biçim almasına izin veriyor.

Küratörlüğünü Rana Kelleci’nin üstlendiği, “Yüzeyin Ötesinde: Su” isimli sergi KTSM’nin giriş ve asma katlarında yoğunlaşarak binaya yayılıyor. Sanatçının suyun buz halindeki altıgen atom strüktürünü baz alan “Heksagonal” adlı giriş galeri katını tamamen dönüştüren yerleştirmesi, mekân algısıyla oynayarak gözün yanılabilirliğinin altını çiziyor ve izleyicinin dikkatini evrendeki konumuna çekiyor.

Asma katta bir deneyim alanı yaratan “Tözün Akışı” isimli video-yerleştirme ve farklı mecralarda üretilmiş eserlerin yanı sıra sergide, sanatçının su üzerine yıllara yayılan araştırma sürecinden fotoğraflar, eskizler, not defterleri ve doğal nesneler sanatçının zihin dünyasına bir bakış sunuyor.

Kalebodur’un desteklediği sergiyi 30 Haziran Pazartesi gününe kadar KTSM’de ziyaret edilebilir. Daha fazla ayrıntılı bilgi için web sayfası incelenebilir.