(Galeri Ark)’ta “İstanbul Zamansız” İsimli Sergi…

Günümüz fotoğraf sanatının önemli temsilcilerinden biri olan Timurtaş Onan’ın, “İstanbul Zamansız” adlı sergisi, aynı isimli yeni kitabının sunumu ile birlikte 12 Mayıs Perşembe gününden itibaren Galeri Ark’ta izleyiciyle buluşuyor.


“İstanbul Zamansız”
Sergi

Sanatçı: Timurtaş Onan
Tarih: 12 Mayıs 2022 Perşembe- 7 Haziran 2022 Salı
Yer: Galeri Ark, Kadıköy / İstanbul


Timurtaş Onan‘ın “İstanbul Her Şeye Rağmen” ve “İstanbul Bir Garip Şehir” kitaplarının ardından 2022 yılının mayıs ayında yayınladığı “İstanbul Zamansız” isimli kitabı, İstanbul üzerine beş kitaplık bir serinin üçüncüsü. Sergi, sanatçının son kitabından seçilmiş ve sınırlı sayıda basılmış fotoğraflarından oluşuyor.

“İstanbul Zamansız” sergi tanıtım metninde şöyle ifade ediliyor:

“Çalışmalarının tümünde doğup büyüdüğü şehir olan İstanbul’u ele alan; belirli sınırlara sahip olan bu mekân içinde zamanın akışını, değişimi ve sabit kalan değerleri bir sorunsal olarak irdeleyen sanatçı, bakışlarını bu defa, habitat olma özelliğiyle çerçevelediği şehre yöneltiyor. Bu bakış, zamanın olağan akışı içerisinde var oluşu deneyimleyen ve anın dışına çıkıp akışı kenardan seyretme gafleti içerisinde kaybolmayan, şehrin kucak açtığı tüm siluetlere dönük bir bakış aslında.

Umudun ve umutsuzluğun en güçlü kontrastı oluşturduğu, aydınlığın karanlığı sarmaladığı, kusurların kusursuzluğu boyadığı bu şehirde, sadece martılar, kediler, köpekler, kara bataklar ve insanlar değil, Onan’ın objektifini yönelttiği diğer habitat sakinleri de soluk alıyor. Bu olağan akışta kentin çöpçülerine, kanatları kabarmış, ağzını ateş kükremek için açan ejderhalar eşlik ediyor. Kocaman açılmış gözler, kısacık kolların sarmaladığı kehanetlere ve bir yansımanın hayaliyle bölünmüş kişilikler, buğular arasında unutulmaya yüz tutan arzulara karşı duruyor.

Onan’ın şehrin içerisinde akışa kapılıp izlediği, düş gücünü kullanarak yeniden ürettiği bu imgeler, şehir hayatını her şeyden azade tutup yalnızca kendine özgü akışı içerisinde görüp işaretlediği güçlü ifadelerle yepyeni anlamlar doğuruyor.”

Sergi, 7 Haziran Salı gününe kadar Galeri Ark’ta ziyaret edilebilir. Sergi ile aynı isimli kitabı temin etmek için sanatçının web sayfası veya Instagram sosyal medya hesabı üzerinden ulaşılabilir.


Timurtaş Onan
İstanbul’da doğup büyüyen Timurtaş Onan fotoğraf çalışmalarına 1980 yılında başladı. Fotoğraf sanatıyla ilgilenmeye başladığı günden beri hız kesmeden yurt içinde ve yurt dışında birçok fotoğraf etkinliğine katılan, sergiler açan, fotoğraf projeleri gerçekleştiren sanatçı, aynı zamanda ulusal ve uluslararası fotoğraf yarışmalarında jüri üyeliği de yaptı. Sosyal sorumluluk duygusunun ağırlığını bir üretim enerjisi olarak kullandığı toplumsal konular üzerine belgesel filmler çekti.

Özgün projelerinde özellikle İstanbul’u merkezine koyduğu sorgulamalar ile tanınan Onan’ın eserleri yurt içi ve yurt dışında birçok kamu ve özel koleksiyonda görülebiliyor. Bu günlerde fotoğraf atölyeleri gerçekleştiren Onan, çeşitli sergilerin küratörlüğünü yapıyor ve yeni sanat projeleri üzerinde çalışıyor.