(Schneidertempel Sanat Merkezi)’nde Yeni Sergi: “Aramızdaki Deniz”

Schneidertempel Sanat Merkezi, fotoğraf sanatçısı Denef Huvaj’ın “Aramızdaki Deniz” isimli sergisini 29 Mayıs Pazar gününe kadar ziyaretçilerle buluşturuyor. Sergi, Kuzey Kafkasya halklarının bir buçuk asırı deviren sürgün ve soykırımını yıl dönümünde geçmişten şimdiye taşıyor.


“Aramızdaki Deniz”
Sergi

Küratör: Eda Yiğit
Sanatçı: Denef Huvaj
Tarih: 5 Mayıs 2022 Perşembe – 29 Mayıs 2022 Pazar
Yer: Schneidertempel Sanat Merkezi, Karaköy / İstanbul


Denef Huvaj, Türkiye’de yaşayan Kuzey Kafkasya halklarından oluşan diasporayı içeriden deneyimliyor. Kuzey Kafkasya halklarının sürgününü soyut bir dille anlatan sergi, geçmişe bir keşif yolculuğu eşliğinde yersiz yurtsuzluk, ayrılık acısı, belirsizlik, ölüm korkusu ve kayıplara odaklanıyor.

Sergide iki kıyıya ayrılan fotoğraflar, iki karşı yakada birbirlerinin hikâyeleriyle, özlemleriyle büyümüş köy sakinlerinden oluşuyor. Adige Cumhuriyeti’nde bulunan Penehes ve Afıpsıp köylerinden 1864 yılında Anadolu’ya gönderilen ve üç ayrı köye dağıtılan (Karaçalılık, Muratlar, Balıklıdere) köylüler 158 yıl sonra bu sergide bir araya geliyor.

Geçmişte bir Aşkenaz Sinagogu olarak bilinen Schneidertempel, İstanbul’un tarihsel açıdan kozmopolit bir merkezi olan Galata’da, kültürel mirasıyla bu coğrafyada var olan farklı kültürleri temsil eden ve aynı zamanda korunabilmiş mimarlık örneklerinden biri. Yeniden yaşama kazandırılan sinagog, sürgünü anlatan bir sergiye ev sahipliği yaparak kültürler arası köprü kurma özelliğini sürdürüyor. Sergide Denef Huvaj, bir görsel hikâye anlatıcısı olarak fotoğraflarıyla sürgünden kalanlara bakarken, coğrafyasından, kültüründen, ikliminden, geçmişinden koparılan bir halkın ilelebet dinmeyecek ayrılık acısının meskeni olabileceğini anlatıyor.

Sergi, Pazartesi günleri hariç diğer her gün 11.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Ayrıntılı bilgi için web sayfası incelenebilir.