(Bover)’den Mekânlara Akdeniz Ruhunu Yansıtan Yeni Ürünler…

Bover Nans

Türkiye’de TEPTA Aydınlatma tarafından temsil edilen İspanya menşeili Bover, en yeni “Nans”, “Nut”, “Helios”, “Kira” ve “Folie” serileri ile iç ve dış mekânlara Akdeniz havasını getirmeye devam ediyor.

İspanya’nın ilk endüstriyel tasarımcısı, 2003’ten beri Bover’in tasarım stüdyosunun parçası olan Lluís Porqueras yaptıkları işi, “Akdeniz yakınlarında yaşayan bizler ışığın tüm nüanslarını biliriz. Bu nedenle gece geldiğinde ışığı küçük gündüz yansımalarına dönüştürüyoruz” şeklinde tanımlıyor. Bover’in tasarımcıları 2022 koleksiyonunda kullandıkları yeni materyaller, renkler ve üretim teknikleri ile Porqueras’ın sözlerini destekliyor.

Her biri Akdeniz stiline ve el işçiliğine övgü niteliğindeki ürünlerden oluşan 2022 koleksiyonunda aplikten sarkıta, yer lambasından şarjlı taşınabilir aydınlatmalara; iç ve dış mekân kullanımına uyumlu seçenekler bulunuyor. Bu seçenekler, birbirleri ile bir araya getirilerek balkon, teras, bahçe gibi açık alanları bulunan bir evin, restoranın veya otelin aydınlatma ihtiyacını karşılayabiliyor.

Joana Bover tasarımı “Nans”, adını Cadaques’te yürüyerek veya deniz yoluyla ulaşılabilen, Akdeniz’in doğal bitki örtüsünün hâkim olduğu ve sadece deniz ile kıyıda uçan kuşların sesinin duyulabildiği küçük bir koydan alıyor. Kahverengi ile bej, kiremit ve grafit renklerini, yuvarlak, konik ve bombeli silindir formda birleştiren farklı bir dokuma tekniği ile üretilen ürünün, duvar apliği, tavan armatürü, sarkıt, kablolu veya kablosuz olarak taşınabilir alternatifleri bulunuyor.

Yuvarlak formlu “Nans”, 60 santimetre ve 80 santimetre çaplarında, sarkıt ve tavan armatürü olarak sunuluyor. 40.5 santimetre yüksekliğinde 20.8 santimetre çapında ve 48.4 santimetre yüksekliğinde 25.8 santimetre çapında boy alternatifleri bulunan konik formdaki “Nans”, kablolu ve kablosuz opsiyonları ile dış mekânda istenilen yere taşınabiliyor.

Bombeli silindir formundaki “Nans”, 20.4 santimetre yüksekliğinde 16 santimetre çapında ve 45.7 santimetre yüksekliğinde 31.5 santimetre çapında olabiliyor. “Nans”ın küçük versiyonu duvar apliği, tavan armatürü, tekil veya birbirine bağlanan kablolarla çoğaltılarak demiryolu taşıtlarına elektrik enerjisi sağlayan katener hatları şeklinde sarkıtılabilen ve kablosuz taşınabilir masa lambası olarak sunuluyor. Büyük versiyonun ise tavan aydınlatması, tekil sarkıt veya yine birbirine bağlanan kablolarla çoğaltılarak sarkıtılabilen alternatifleri bulunuyor.

Ürünün farklı formlarının çoklu kanopi sistemi ile birlikte kullanılabilmesine ek olarak, 3 farklı ışık şiddeti pozisyonunda kullanılabilmesi kullanıcıyı pek çok yönden aydınlatma konusunda özgür kılıyor.

Ergonomik ve pürüzsüz form ile karakterize edilen “Nuts”, Estudi Manel Molina tarafından mekânda göze batmaması hedeflenen sarkıt, aplik ve tavan armatüründen oluşan bir seri olarak tasarlanıyor. Koridorlarda ve teraslarda kılavuz ışığı, banyolarda duvar lambası, yatak başlarında okuma lambası olarak kullanılabilen ürün, neredeyse temas gerektirmeyen hassasiyetteki açılıp kapanma düğmesi sebebiyle sezgisel bir ürün olarak tanımlanıyor.

11.6 santimetre yükseklik 10 cm çaplı kesik koni formundaki “Nuts”; terakota, siyah, beyaz ve gri renk alternatifleri ile sunuluyor. 180° sağdan sola dönebilen tasarımı ile ışık istenilen şekilde yönlendirilebiliyor.

Gonzalo Milà tasarımı “Helios”, apliğin ahşap yüzeyi ile duvarla birleşen çeperini birbirine bağlayan pamuk iplikleri arasından dolaylı bir ışık yayarak duvara küçük gölgeler bırakan zanaat ürünü. Japonların, nesnelerin veya malzemelerin kusurlarında güzelliğin bulunması eğilimi olarak bilinen “Wabi-Sabi” estetiğiyle tasarlanan ürün, malzemeleri ile organik mekânlara rahatlıkla uyum sağlıyor.

Rafine dekorasyon anlayışları olan kullanıcıların duvarlarında ışıkla sanatsal bir etki yaratabilecekleri “Helios” aplik, 26 santimetre ve 40 santimetre çapında iki boy alternatifiyle sunuluyor. 16.8 Watt ışık kaynağı ile 2700 Kelvin renkte sıcak bir ışık yayan ürünün ışık şiddeti mekânda yaratılmak istenen etkiye göre ayarlanabiliyor.

“Kira”, Danos Salgados tarafından dikdörtgen formunda içi boş bir ışık kutusu olarak tasarlanmış duvar apliği. Çerçevenin içine yerleştirilen LED plaka sayesinde daha yumuşak ve 3 kademeli dim edilebilme özelliği ile istenilen şiddette ışık yayan “Kira”, yatak odaları için yatak başı aydınlatması olarak öneriliyor.

Christophe Mathieu tarafından daha hacimli ışık ihtiyacı ile tasarlanan “Folie” serisi, birlikte veya ayrı olarak takılabilen sarkıt ışık grubu olarak sunuluyor. 60 ve 70 santimetre çap alternatifleri bulunan sarkıtlar, modele bağlı olarak bir veya birden fazla abajurdan oluşuyor. Maksimum 3 x 15 Watt gücündeki LED veya E27 duy ile uyumlu ışık kaynağıyla kullanılabilen ürün, ışığı şeritli gövdesi sayesinde filtrelenmiş bir şekilde yayıyor.

Tüm ürünlere TEPTA Aydınlatma’nın 1. Levent, Nispetiye’de yer alan merkezinden ulaşabilir; Bover’in koleksiyonlarından bir seçki deneyimleyenebilir ve markanın tüm ürünlerine web sitesinden erişilebilir: www.tepta.com


TEPTA Aydınlatma
TEPTA Aydınlatma 1991’den bu yana mimarlara, tasarımcılara, elektrik mühendislerine ve son kullanıcılara ışık alanında hizmet sunan bir çözüm ortağıdır. TEPTA Aydınlatma hizmetleri, küçük veya geniş ölçekli projelendirme ve “doğru” aydınlatma danışmanlığından, önde gelen aydınlatma markalarının ürünlerinin satışına, süpervizyon ve denetim hizmetlerine, satış sonrası bakım servislerine kadar yaygındır. TEPTA, çalışmalarında başarıyı, mimarlardan, pazarlama uzmanlarından ve teknik ekipten oluşan deneyimli kadrosu ile sağlar.

TEPTA’nın aydınlatma alanındaki hizmet ve ürün kapsamı gerek dekoratif gerekse mimari aydınlatmada, iç mekânlardan dış mekânlara ve bina cephe aydınlatmasına kadar uzanır. Tek bir mimari detayın aydınlatılmasından, büyük kapsamlı projelere; tüm bir konutun hedeflenen estetik kavram çerçevesinde aydınlatılmasından, ofislere ve ticari yapılara, demo aydınlatmalarından tarihi eserlere ve müzelere kadar her aydınlatma çözümü için en uygun ürünlere ve hizmete TEPTA’da ulaşmak mümkündür.