Venedik Bienali 59. Uluslararası Sanat Sergisi Türkiye Pavyonu AÇILDI!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) koordinasyonunu üstlendiği,  Venedik Bienali Türkiye Pavyonu’nda, sanat pratiği yarım yüzyılı aşan, kavramsal sanatın öncü isimlerinden Füsun Onur’un “Evvel zaman içinde…” adlı yeni eseri yer alıyor. Küratörlüğünü İstanbul Bienali ve İKSV Güncel Sanat Projeleri Direktörü Bige Örer’in üstlendiği sergi, insanların gezegende yarattığı tahribata karşı birleşen bir grup fareyle kedinin öyküsünü anlatıyor.


“Evvel zaman içinde…”
Sergi

Küratör: Bige Örer
Sanatçı:
 Füsun Onur
Tarih: 
23 Nisan 2022 Cumartesi – 27 Kasım 2022 Pazar
Yer: Türkiye Pavyonu, Arsenale


Venedik Bienali 59. Uluslararası Sanat Sergisi, 23 Nisan’daki genel açılışı öncesinde profesyoneller için gerçekleştirilen ön izleme günleriyle başladı. Venedik Bienali Türkiye Pavyonu açılışı için İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı’nın ev sahipliğinde, 20 Nisan Çarşamba günü özel bir açılış etkinliği düzenlendi.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla gerçekleştirilen açılışa T.C. Roma Büyükelçisi Ömer Gücük, Büyükelçilik Müsteşarı Cemile Elvan Hacıefendioğlu, T.C. Roma Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtım Müşaviri Haluk Söner ile T.C. Vatikan Büyükelçisi Lütfullah Göktaş, T.C. Milano Başkonsolosu Özgür Uludur ve T.C. Milano Muavin Konsolos Ozan Kublay’ın yanı sıra Türkiye Pavyonu’nun 21 kalıcı mekân destekçisi, bu seneki sergiye katkıda bulunan 13 destekçi, İKSV’nin Lale Kart üyeleriyle uluslararası sanat ve akademi dünyasından pek çok isim katıldı.

Türkiye Pavyonu açılış resepsiyonunda yaptığı konuşmada T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Kültür ve sanatın ortak dil ve küresel markası olan Venedik Bienali, 120 yılı aşkın süredir gerçekleşiyor, sanat sergilerinin de bu yıl 59’uncusu düzenleniyor. Türkiye Pavyonu’nda bu sene biz Füsun Onur Hanımefendi’nin performansıyla katılıyoruz. Bu etkinliklerin gerçekleşmesinde büyük emeği olan en başta Dış İşleri Bakanlığımız, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve SAHA Derneği’ne şükran borçlu olduğumuzu söylemek istiyorum. 31 yıllık yolculukta Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak her daim onların yanında olduk, bu yolculuğa beraber devam ettik. İnşallah bundan sonra da beraber devam edeceğiz. Kültür sanatın birleştirici gücünün çok önemli olduğu bu günlerde Venedik Bienali güzel de bir rol oynuyor. Biz de Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak kültür ve sanata verdiğimiz destekleri arttırarak devam edeceğiz (…)” dedi.

İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, “2022’de vakfımızın 50. yılını kutluyoruz. Yarım yüzyıldır İstanbul’u dünyanın önde gelen kültür-sanat kentlerinden biri hâline getirmek ve sanatçıları desteklemenin yanı sıra Türkiye’nin güncel kültürel ve sanatsal üretiminin yurt dışındaki tanıtımına katkıda bulunmak için çalışıyoruz. 2007’den bu yana İKSV’nin koordinasyonunda düzenlenen Venedik Bienali Türkiye Pavyonu da bu yöndeki çalışmalarımızın en iyi örneklerinden birini oluşturuyor. Bu yıl Venedik Bienali’nde Füsun Onur, kendine has diliyle bizlere birlikte yaşamak, birlikte hayatta kalmak üzerine büyülü bir öykü anlatıyor. Salgın koşulları altında yaşadığımız uzun bir dönemin ardından sergimizi ziyaret edecek izleyicilerin bu naif ama güçlü hikâyeyi zevkle takip edeceklerini umuyorum (…)” diye konuştu.

Venedik Bienali Türkiye Pavyonu’nun küratörlüğünü üstlenen, İstanbul Bienali ve İKSV Güncel Sanat Projeleri Direktörü Bige Örer, “Füsun Onur’la birlikte çalışmak, üretim sürecine eşlik etmek, onu yakından tanıyabilmek benim için çok kıymetli bir deneyim oldu. 50 yılı aşkın üretim hayatına yakından baktığımızda Onur ’un sanatının gündelik, masalsı ve yer yer otobiyografik öğelerle şekillendiğini görüyoruz. İlk eserlerinden bu yana genel eğilimin aksine heykelde kullanılan malzemeye değil heykelin sergilenmesine önem veren Onur, yerleştirmelerinde de mekân ve boşluğa yoğunlaşıyor. Venedik Bienali Türkiye Pavyonu için özel olarak ürettiği “Evvel zaman içinde…” başlıklı sergisi de Onur’un yıllardır büyük bir tutarlılıkla savunduğu sanatsal yaklaşımını tam olarak yansıtıyor. Onur’un felsefeden beslenen, hayal gücü ve yaratıcılığıyla oluşturduğu masalsı dünya aynı zamanda edebiyat ve müzik arasında şiirsel bir ilişki de kuruyor” dedi.

Nereye gidersem gideyim İstanbul’u yanımda götürüyorum.

Füsun Onur, İstanbul’dan Venedik’e gönderdiği mesajında şöyle söyledi:

“Nereye gidersem gideyim, İstanbul’u da yanımda götürüyorum. Evvel zaman içinde… Pandemi döneminde İstanbul’da başlayıp Venedik’te biten bir modern zaman masalı. İnsanların yok ettiği ekosistemi kurtarmak için bir kediyle güçlerini birleştiren çok akıllı bir farenin hikâyesini anlatıyorum. Dayanışmanın, sevginin ve bir arada kalabilmenin hikâyesi. Peri masallarında olduğu gibi bu hikâyenin de tam olarak nasıl bittiğini bilmiyoruz… şimdilik.”

Sanatçının pandemi döneminde, iki yıl boyunca evinden hiç çıkmadan hazırladığı eserinin ana karakterleri fareler ve kediler… Onur, Türkiye Pavyonu için metal telleri bükerek ve şekillendirerek farklı karakterler ve bu karakterlerin hayatlarından çeşitli kesitler sunan sahneler yarattı. Sergi mekanına yayılan bulutlar üzerinde tasvir edilen her bir sahne, bir araya gelerek bütünsel bir anlatı oluşturdu.

Bu masalsı dünyada, okul çıkışında öğrenciler tarafından dağıtılan gazetelerden insanın yol açtığı pandemiyi öğrenen fareler, bunun üstesinden gelmek için neler yapabileceklerini tartışmaya başlarlar ve tüm dünyayı tehdit eden bu krize karşı mücadele etmek için kedilerle iş birliği yaparak güçlerini birleştirmeye karar verirler. Kediler ve fareler birlikte çalışmaya başladıklarında, farelerden biri Venedik’e doğru bir yolculuğa çıkar, orada karşılaştığı bir festivalde sessiz müziğin büyüsüne kapılıp âşık olur. Farenin sevgisinin dönüştürücü ve baş döndürücü gücü kaynağını bir başka fareden değil; sanat, yaşam ve içinde yaşadığı şehirden alır.

Onur, izleyicilerin bu masalın içine girebilmesine yardımcı olmak için anahtar niteliğinde şiirsel notlar da hazırladı. Ziyaretçilerine kesin bir son sunmayan sergi, izleyicinin kendi dünyasıyla kurduğu ilişki üzerinden esere yeni anlamlar katmasını da mümkün kılıyor.

Sergide Füsun Onur’un Kapsamlı Monografisi Yayınlandı

Sergiyle eş zamanlı olarak hazırlanan ve Füsun Onur’un tüm sanat üretimini kronolojik bir yaklaşımla ele alan monografi, İKSV ve Mousse Publishing ortaklığında İngilizce olarak yayınlandı.

Pek çok küratör, sanat tarihçisi ve sanatçının Füsun Onur’un eserlerine dair yazılarının yer aldığı yayının tasarımını Marcello Jacopo Biffi, editörlüğünü de Bige Örer ile Nilüfer Şaşmazer yaptı. Yayında Ahu Antmen, Alev Ersan, Anna Boghiguian, Anne Barlow, Aslı Seven, Ayşe Erek, Chus Martínez, Defne Ayas, Deniz Gül, Fatih Özgüven, Gregory Volk, Hera Büyüktaşcıyan, HG Masters, Iwona Blazwick, İz Öztat, Kevser Güler, Leylâ Gediz, Misal Adnan Yıldız, Murat Alat, Necmi Sönmez, Paolo Colombo, Sally Tallant, Seza Paker ve Tolga Tüzün’ün yeni yazıları yer aldı.

Kitapta ayrıca 14. İstanbul Bienali’nin küratörü Carolyn Christov-Bakargiev ve Maçka Sanat Galerisi’nin kurucularından Rabia Çapa’yla yapılan söyleşilerin yanı sıra, Angelika Stepken, Emre Baykal, Fulya Erdemci, Margrit Brehm, Suzana Milevska’nın da aralarında bulunduğu küratör ve yazarların Füsun Onur hakkında daha önce yayınlanmış yazılarına da yer verildi. Kitapta ayrıca Onur‘un arşivinden görüntüler ve sanatçının Türkiye Pavyonu için ürettiği yeni işin görselleri de yer alıyor. Kitabın Türkçesi, İKSV ve Yapı Kredi Yayınları tarafından Nisan ayında yayınlanacak.

Venedik Bienali 59. Uluslararası Sanat Sergisi hakkında daha fazla bilgi için bi_özet‘in önceden yer verdiği ilgili haberi incelenebilir:

Venedik Bienali 59. Uluslararası Sanat Sergisi Türkiye Pavyonu: “Evvel zaman içinde…”


Füsun Onur 
Türkiye’nin öncü çağdaş sanatçılarından Füsun Onur çalışmalarında, anlatısal ve dolaylı otobiyografik referanslarla yüklü, basit, gündelik malzemelerin doğasında bulunan mekân, zaman, ritim ve biçim potansiyellerini ele almayı seçti. Yarım yüzyılı aşan üretken kariyerinde, resim ve heykelin sınırlarına meydan okuyarak 1970’lerin başında Türkiye’de avangardı güncel sanat kanonuna dahil etmek için çalıştı. Sanat dünyasının hâkim trendlerine ilgi duymayan Onur, özel hayatını pratiğinden ayırmadan dokuma ve tekstil gibi geleneksel ve eve dair nesne ve formları da eserlerine taşıdı.

Yapı Kredi Kültür Sanat (2007), Augarten Contemporary, Viyana (2010), İstanbul Modern (2011, 2014), Maçka Sanat Galerisi, İstanbul (1987, 1991, 1995, 2001, 2012, 2016) ve Arter, İstanbul (2014) gibi müze ve sanat mekânlarında kişisel sergiler açtı ve karma sergilere katıldı. Sanatçının eserleri, Staatliche Kunsthalle Baden-Baden (2001), ZKM, Karlsruhe (2004) ve Van Abbemuseum, Eindhoven’daki (2005) karma sergilerin yanı sıra İstanbul Bienalleri (1987, 1995, 1999, 2011, 2015), 2. Moskova Bienali (2007) ve dOCUMENTA(13), Kassel’de (2012) sergilendi.

Üsküdar Amerikan Kız Lisesi mezunu olan Onur, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde Ali Hadi Bara Atölyesi’nde heykel eğitimi aldı. 1964-1966 yılları arasında Fulbright bursuyla Maryland Institute College of Art’ta heykel bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etti. İlk kişisel sergisini 1970’te Taksim Sanat Galerisi’nde açtı, ardından 7. Paris Genç Sanatçılar Bienali (1971), İstanbul Arkeoloji Müzeleri tarafından düzenlenen “Açık Hava Sergileri” (1974, 1975, 1976, 1977) ve Antwerp, Belçika’daki 13. Middelheim Bienali (1975) gibi çeşitli sergilere katıldı. Onur, İstanbul’da yaşıyor ve üretiyor.

Bige Örer
Venedik Bienali 59. Uluslararası Sanat Sergisi Türkiye Pavyonu’nun küratörlüğünü İstanbul Bienali ve İKSV Güncel Sanat Projeleri Direktörü Bige Örer üstleniyor. Küratoryal projeleri arasında Aylaklar, İstanbul (2017), Çizgisel Aşkınlık, Amman (2016) ve Agorafobi, Berlin (2013, Fulya Erdemci ile) yer alıyor. Londra Whitechapel Gallery (2016) ve Palais de Tokyo’da (2018) küratoryal programlara katıldı. Hem sanatsal hem de akademik çalışmalar yürüten Örer, uluslararası güncel sanat bienallerinin finansmanı konusunda yaptığı araştırmaların yanı sıra çeşitli yayınlara katkı sundu, dersler verdi.

Zaman Makinesinde Renkli Bir Gezinti: Çocuklar İçin İstanbul Bienalleri başlıklı çocuk kitabını Süreyyya Evren ile, Haz/Cızz kitabını İz Öztat ile birlikte kaleme aldı. Kadir Has Üniversitesi Küratoryal Çalışmalar Programı’nın kurucu üyelerindendir. Pek çok sanat kurumunda danışman ve jüri üyesi olan Örer, kurulduğu Mart 2013’ten bu yana Uluslararası Bienaller Birliği’nin başkan yardımcılığını yürütüyor. Ayrıca UBB’nin dergisi PASS’in de editöryel kurulu içinde.

Venedik Bienali 59. Uluslararası Sanat Sergisi Türkiye Pavyonu 
Venedik Bienali 59. Uluslararası Sanat Sergisi Türkiye Pavyonu, İKSV koordinasyonunda, T.C. Dışişleri Bakanlığı himayesinde ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla, SAHA Derneği’nin eser üretim ve yayın desteği ve Türk Hava Yolları’nın hava yolu partnerliğinde gerçekleştiriliyor.

Türkiye Pavyonu bu yıl Abdi İbrahim, Akbank, Akfen Holding, Mey|Diageo, Sevil Dolmacı, Füsun-Faruk Eczacıbaşı, Oya-Bülent Eczacıbaşı, Ahu-Can Has, Emin Hitay, Vuslat Doğan Sabancı-Ali Sabancı, Rana-Erol Tabanca, Sinan Tara ve Z. Yıldırım Ailesi tarafından destekleniyor.