“49. Yahşibey Tasarım Çalışması” Başvuruları Bekliyor!

Tasarım: Özge Güven

Nevzat Sayın ve Herkes için Mimarlık Derneği tarafından yürütülecek 49. Yahşibey Tasarım Çalışması için başvurular açıldı. 15-30 Ağustos 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek olan çalışma için son başvuru ise 20 Mayıs 2022.


“49. Yahşibey Tasarım Çalışması”

Yürütücüler: Nevzat Sayın, Herkes için Mimarlık Derneği
Katılım: 6., 7. ve 8. Dönem Öğrencilerine Açık 
Son Başvuru Tarihi:
20 Mayıs 2022 Cuma
Çalışma Tarihleri:
15-30 Ağustos 2022
Yer:
Yahşibey Köyü, Dikili/ İzmir


“Terkedilmiş Köy Okullarını Ne Yapmalı?” sorusuyla yola çıkacak çalışma,  Yahşibey’de terk edilmiş köy okullarından en azından birini ele alarak “gerçekleştirilebilir” bir öneriye dönüştürmeyi amaçlıyor.

2006 ve 2019 yıllarında da aynı konu üzerinde yapılmış üretimlerin ön araştırma olarak değerlendirileceği çalışma, Nevzat Sayın ve Herkes için Mimarlık tarafından yürütülecek. Çalışma sonunda elde edilecek öneri tasarısının ise gerçekleştirilmesini sağlamak hedefleniyor.

Bu süreçte yoğun bir çalışma için çizim ve diğer temsil tekniklerine hakim olacak 6., 7. ve 8. dönem öğrencileri davet ediliyor. Başvurmak isteyen adayların çalışmaya neden katılmak istediklerini anlatan bir mektup ile öz geçmişlerini içeren portfolyolarını dilarasezgin@nsmh.com adresine göndermeleri gerekiyor.

Yahşibey Tasarım Çalışması‘nın yaptığı genel çalışmaların yanı sıra özel olarak terk edilmiş köy okulları konusunda 2006 ve 2019 yılında yürüttüğü projeler Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan“Coğrafi Bir Mesele Olarak Mimarlık” kitabında detaylı olarak incelenebilir.

Ayrıntılı bilgi için: http://yahsiworkshops.com/