(Arter)’de MAYIS Ayında İki Yeni Sergi: “Koyun Koyuna” ve “Başımızda Siyahtan Bir Hale”

Ahmet Doğu İpek, Zephyr II, Video karesi

Arter, 19 Mayıs Perşembe gününden itibaren yeni grup sergisi “Koyun Koyuna”yı ve Ahmet Doğu İpek’in “Başımızda Siyahtan Bir Hale” başlıklı kişisel sergisini ziyaretçilerle buluşturacak. Küratörlüğünü Eda Berkmen’in üstlendiği “Koyun Koyuna” başlıklı grup sergisi, yapıtları uyku teması etrafında bir araya getiriyor. Selen Ansen küratörlüğünde gerçekleşen “Başımızda Siyahtan Bir Hale” sergisi ise Ahmet Doğu İpek’in sergi mekânı için ürettiği yerleştirmelerinin yanı sıra çizim ve resimlerine de yer veriyor.


“Koyun Koyuna”
Sergi

Küratör: Eda Berkmen
Sanatçılar: Ahu Akgün, Rasim Aksan, Alaettin Aksoy, İz Öztat & Ann Antidote, Yüksel Arslan, Volkan Aslan, Ece Bal, Başak Bugay, Gökhan Deniz, Şükriye Dikmen, Marlene Dumas, Emine Ekinci, Annika Eriksson, İnci Furni, Nazmi Ziya Güran, İhsan Cemal Karaburçak, Gizem Karakaş, Evrim Kavcar, Merve Kılıçer, Eva Kotatkova, Jarosław Kozłowski, Can Küçük, Nevhiz, Lara Ögel, Aslı Özdoyuran, Necla Rüzgar, Etem Şahin, Pierrick Sorin, Mladen Stilinovic, Ali Emir Tapan, Defne Tesal, Begüm Yamanlar
Tarih: 19 Mayıs 2022 Perşembe – 29 Ocak 2023 Pazar
Yer: Arter, Galeri 0, Beyoğlu / İstanbul


Eda Berkmen küratörlüğünde Arter’in giriş kat galerisinde gerçekleşecek “Koyun Koyuna” başlıklı yeni grup sergisi, uyku temasına odaklanıyor. Sergi, bilişsel süreçlerdeki değişim ve düşük yoğunlukta fiziksel aktiviteyle tanımlanan ve canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri için temel bir gereksinim olan durağan ve gizemli dinlenme durumuna farklı yaklaşımlar sunuyor.

Sergide işleri yer alan sanatçılar; Ahu Akgün, Rasim Aksan, Alaettin Aksoy, İz Öztat & Ann Antidote, Yüksel Arslan, Volkan Aslan, Ece Bal, Başak Bugay, Gökhan Deniz, Şükriye Dikmen, Marlene Dumas, Emine Ekinci, Annika Eriksson, İnci Furni, Nazmi Ziya Güran, İhsan Cemal Karaburçak, Gizem Karakaş, Evrim Kavcar, Merve Kılıçer, Eva Kotatkova, Jarosław Kozłowski, Can Küçük, Nevhiz, Lara Ögel, Aslı Özdoyuran, Necla Rüzgar, Etem Şahin, Pierrick Sorin, Mladen Stilinovic, Ali Emir Tapan, Defne Tesal ve Begüm Yamanlar.


“Başımızda Siyahtan Bir Hale”
Sergi

Küratör: Selen Ansen
Sanatçı: Ahmet Doğu İpek
Tarih: 19 Mayıs 2022 Perşembe – 29 Ocak 2023 Pazar
Yer: Arter, Galeri -1, Beyoğlu / İstanbul


Ahmet Doğu İpek’in “Başımızda Siyahtan Bir Hale” başlıklı kişisel sergisi adını, Edip Cansever’in “Tragedyalar III” şiirinin bir dizesinden ödünç alıyor. Selen Ansen’in küratörlüğünü üstlendiği sergi, sanatçının çizimleri, resimleri ve Arter’deki sergi mekânı için farklı malzemelerle ürettiği yerleştirmelerden oluşuyor. Son iki yılda şekillenen eserler, bu dönemin makro ve mikro olgularının yarattığı iklimi soyutlayarak yansıtıyor.

Her iki sergi de pazartesi hariç her gün Arter‘de ücretsiz olarak gezilebilir. Arter’in güncel programlarına ilişkin daha detaylı bilgi için web sayfası ziyaret edilebilir.