(Depo İstanbul)’da “13 Metrekare: İçeriden ve Sürekli” Sergisi…

Depo İstanbul’da Evrim Kavcar, Zeynep Ataş, Canan Budak ve Amar Kılıç tarafından hazırlanan “13 Metrekare: İçeriden ve Sürekli” isimli sergi, 16 Nisan Cumartesi gününe kadar sanatseverlerle buluşuyor.


“13 Metrekare: İçeriden ve Sürekli”
Sergi

Hazırlayanlar: Evrim Kavcar, Zeynep Ataş, Canan Budak, Amar Kılıç
Sanatçılar:
Amar Kılıç, Ayda Bayruğ, Ayhan Akikol, Aysel Alver, Baran Aykutbay, Bawer Doğanay, Beritan Çiftçi, Canan Budak, Cebrail Özmen, Ceylan Amak, Hamdullah Aydoğan, Hasan Abiç, İrfan Amida, Leyla Keskin, Mahmut Akdemir, Yasin Özçetin
Tarih: 24 Şubat 2022 Perşembe – 16 Nisan 2022 Cumartesi
Yer: Depo İstanbul, Tophane / İstanbul


13 Metrekare Sanat Kolektifi, 2018 yılında başlattığı bir araştırma ve arşiv projesi olan “Kayıt” ve devamında gelen “Kayıtdışı ve Kayıtta” ile Mardin’in hafızasında saklı hikâyeleri belgeleyerek, kent belleğine parça anlatılardan oluşan alternatif katmanlar eklemeye çalışıyor. Kolektif, çalışmalarını fotoğraf, heykel, felsefe ve mimarlık gibi farklı alanlarda uzmanlaşan üyeleriyle, Mardin ve çevresinde yaşayan ve kendine üretim platformu bulamayan kişiler, sanatçılar ve ustalarla bir araya gelerek gerçekleştiriyor.

“13 Metrekare: İçeriden ve Sürekli” isimli sergi, Mardin’de olanı İstanbul’a taşımıyor. Tabandan gelişen organik bir yapının çalışma pratiğinden kesitleri, meraklı izleyiciye kısmen açıyor. Doğduğu ve yaşamaya devam ettiği yer ile kurduğu temasın doğasını hissettirecek üç projeden seçtiği parçaları, Depo’nun mekânıyla buluşturuyor.

“Kayıt”, 13 Metrekare’nin kentin belleğinin izini sürmek üzere yürüttüğü bir araştırma projesi. “Kayıt”tan seçilmiş iki çalışma, bilinen tarih anlatılarından farklı, daha görünmeyen, kenarda köşede kalmış insan ve mekân hikâyelerine odaklanırken, “Kayıtdışı” toplumsal anlamda ağır izleri olan ve genelde saklı kalan konular üzerinden ziyaretçileri kent mekânlarının belleği ile buluşturuyor. “Kayıt”ta ise mekâna içkin bir tavırla sanatçı-zanaatkâr iş birliği ile üretilmiş çalışmalardan cismani alıntılar yapmayı deniyor.

Depo İstanbul pazar ve pazartesi hariç her gün, saat 11.00-19.00 arası ziyaret edilebilir. Sergi hakkında ayrıntılı bilgi için web sayfası incelenebilir.