(KTSM)DEN Küresel İklim Değişikliğine Dikkat Çeken Sergi: “Küresel İkaz”

Küresel Tohum Deposu, Longyearbyen, Svalbard Adası, Norveç, 2018

Kale Tasarım ve Sanat Merkezi (KTSM), iklim krizi konusunda farkındalık oluşturmak ve harekete çağırmak amacıyla sanatçı Murat Germen’in “Küresel İkaz” isimli fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor. İklim değişikliği, küresel ısınma, su hakları gibi konulara dair birbirine eklemli sergilerin en son safhası olan fotoğraf sergisi, 30 Nisan Cumartesi gününe kadar KTSM’de ziyaret edilebilecek.


“Küresel İkaz” (Global Warning)
Sergi

Sanatçı: Murat Germen
Tarih: 29 Mart 2022 Salı – 30 Nisan 2022 Cumartesi
Yer: KTSM, Beyoğlu / İstanbul


Çalışmalarında; aşırı kentleşmenin etkileri, insanın doğada yarattığı tahribat, küresel ısınma, iklim değişikliği ve su hakları konularına öncelik veren Murat Germen, buzlarla kaplı kuzey coğrafyalarında belgesel fotoğraf çalışmalarına imza atarak küresel ısınma sorununun ciddiyetini gözler önüne sermeyi amaçlıyor. Norveç, Svalbard Adası ve Grönland’da çekilen toplam 17 fotoğrafın yer aldığı ve ilk defa sergilenecek olan “Küresel İkaz” (Global Warning) belgeleme, arşivleme ve delil toplama üzerinden bellek oluşturuyor.

Küresel ısınmanın etkilerini deneyimlemek üzere kuzey coğrafyalarına 2010’ların başından beri seyahat ettiğini belirten Germen; “Svalbard Adası-Norveç, Grönland-Danimarka, Tromsö-Norveç, Laponya-Finlandiya ve İzlanda’da uzun süredir küresel ısınmanın etkilerini gözlemliyorum. Buralarda deneyimlediklerim, yerellerden duyduklarım, fotoğrafladıklarım sonrasında yaşamımda zaten merkeze oturan ‘yettiği kadar’ kavramını iyice benimsedim. Mimari, giyim, beslenme, nüfus, günlük yaşam, vb. boyutlarda her şeyin gereken asgari miktarda üretildiğini ve tüketildiğini görmek ‘demek ki mümkün!’ dedirtti. Dünyanın en gelişmiş bazı ülkeleri tarafından yönetilen bu coğrafyalarda iklimin üstünlüğünden dolayı tevazu, yetinme, sadelik, tasarruf, iş birliğinin benimsenmesi ve israf, ifrat, gösteriş, fuzulî büyüme, hırs, egodan uzak durulması örnek alınması gereken tavırlar” dedi.

Kalebodur desteğiyle ziyaretçileriyle buluşan sergi, insan türünün sonunu getirecek gibi görünen beşeri gaflet, ihmalkarlık, lakaytlık ve kayıtsızlığa dikkat çekiyor. Diğer taraftan, küresel iklimle başa çıkmanın yolunun tevazu, sadelik ve tasarruftan geçtiğini vurguluyor.

Zeynep Özler, Murat Germen

Kale Grubu Kurumsal İletişim Müdürü Zeynep Özler, KTSM tarafından dünyasına iyi  “derdi olan” sergilerine ev sahipliği yaptıklarını vurgulayarak; “Her zaman öze değen, özgün ve özgür projelere öncelik veriyoruz. Dünyanın sanatla daha iyi bir yer olacağına inanıyoruz. Sürdürülebilir kalkınmanın önceliklerinden olan sorumlu üretim ve tüketime davet eden sanatçılara alan açmaya devam ediyoruz. Murat Germen de bu sanatçılardan biri. Kendisine sergi fikrini götürdüğümüzde hepimiz çok heyecanlandık. Bu fotoğraflar, üç yıldır KTSM’de sergilenmeyi bekliyordu. Doğru zamanda bu sergiyi hayata geçirmekten mutluluk duyuyoruz. Sanat, yüzleşme için bir araç ve biz de ziyaretçilerimizi iklim krizi ile yüzleşirken aynı zamanda atalete kapılmadan bugünden harekete geçmeye davet ediyoruz” dedi.

“İyi Bak Dünyana” diyerek, sürdürülebilirliği yaşamın merkezine koyan KTSM‘nin ev sahipliği yaptığı sergi hakkında ayrıntılı bilgi için web sayfası ziyaret edilebilir.