(Anna Laudel)’de Yeni Sergi: “Hem Var Hem Yokmuş Gibi”

Halil Vurucuoğlu, Gri Yol, Anna Laudel

Anna Laudel, sanatçı Halil Vurucuoğlu’nun uzun yıllardır geliştirdiği kâğıt kesme ve kağıt katmanlarını yırtma tekniğini kullanarak ürettiği eserlerini içeren “Hem Var Hem Yokmuş Gibi” isimli kişisel sergisine, 17 Mart Perşembe gününden itibaren ev sahipliği yapacak.


“Hem Var Hem Yokmuş Gibi”
Sergi

Sanatçı: Halil Vurucuoğlu
Tarih: 17 Mart 2022 Perşembe – 22 Nisan 2022 Cuma
Yer: Anna Laudel, Beyoğlu / İstanbul


Halil Vurucuoğlu bu sergide; filozof Slavoj Žižek’in dünyanın insan eliyle yaşadığı dönüşümü tanımlayan, içerisinde bulunduğumuz jeolojik çağ olan Antroposen’de özgürlüğümüzün sınırlarının küresel ısınma ile somutlaştığı düşüncesinden yola çıkıyor. Sanatçının sergide bir araya getirdiği eserler,  ekolojik krizi hem yerel hem küresel olarak en yaşamsal sorunlardan biri olarak yorumlayarak doğa, çevre ve bunların üzerindeki insan etkisini araştırıyor.

Sanatçı eserlerinde doğanın temel döngüsü doğum, ölüm ve dönüşümden hareketle merkeze aldığı “var etme” ve “yok etme” kavramını, bir diğer anlamı ufalayarak parçalara ayırmak olan yırtma eyleminde biçimselleştiriyor. Uyguladığı bu pratik ile üzerinde durduğu eylemlerin bilinç, imgelem, kültür ve ekolojik dengeyle olan ilişkisini inceliyor. Aynı zamanda bize dünyamızı giderek yitirdiğimizi, elimizde kalanın ise bir imgelem olduğunu söylüyor.

Her geçen gün yeni bir çevresel felaketin, doğal ya da kültürel bir değeri kaybetmenin acısını yansıtan, 12 bin yıldır el değmemiş bir doğa harikası olan “Dipsiz Göl” isimli eseri de, sanatçının “Varoluş”, “Yokoluş” ve “Arasında” olarak tanımladığı üçleme ile sergideki yerini alıyor.

Halil Vurucuoğlu‘nun eserlerini üretirken, kâğıt atıklarını dönüştürerek çalıştığı ve sürdürülebilirliğe dikkat çektiği “Hem Var Hem Yokmuş Gibi” isimli sergi, 22 Nisan Cuma gününe kadar Anna Laudel’de görülebilir. Sergi hakkında ayrıntılı bilgi için web sayfası ziyaret edilebilir.


Halil Vurucuoğlu
1984 İzmir doğumlu Halil Vurucuoğlu, 2007 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünden mezun oldu. 2008 tarihli “Bambu” başlıklı ilk kişisel sergisiyle birlikte biri Bremen’de diğerleri İstanbul’da olmak üzere toplam yedi kişisel sergi gerçekleştirdi. Yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda fuar ve karma sergilere katılan Vurucuoğlu, çalışmalarını ve yaşamını İstanbul’da sürdürüyor.

Resmin klasikleşmiş tekniklerinin yeterli gelmediği noktadan sonra yoğun arayış veçalışma sonrası daha önce uygulanmamış özgün kağıt kesme tekniğinde uzmanlaştı. Suluboya ile renklendirip elle kestigi kağıtlardan meydan getirdiği resimlerle bu tekniğin öncüsü oldu. 2016 yılında tekniğinde onuncu senesini geride bırakırken deneyimlediği olumlu ve olumsuz tecrübelerine hayal gücünü ekleyerek çalışmalarını sürdüren Vurucuoğlu, genellikle kağıt kesme işleriyle tanınsa da bunun yanı sıra suluboya ve sprey boya gibi farklı teknikler kullanarak da üretimlerine devam ediyor.

Anna Laudel
Eylül 2021 tarihi itibariyle Gümüşsuyu’ndaki yeni binasında sanatseverlerle buluşan Anna Laudel, yerli ve yabancı sanatçıların eserlerini sergilediği kapsamlı sergilere ev sahipliği yapmaya ve sanatçılarını uluslararası fuarlarda temsil etmeye devam etmektedir. Aynı anda birden fazla sergi ve etkinlik düzenlemeye olanak sağlayan ve yaklaşık 1000 metrekarelik alana yayılan galeri, İstanbul’un önde gelen dinamik güncel sanat merkezlerinden biri haline gelmenin yanı sıra, temsil ettiği sanatçılarla birlikte büyüyerek daha fazla sanatsevere ulaşmayı amaçlamaktadır.