(Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi)’nde Sami Yılmaztürk Anısına “Öyle Bir Andı Ki” Sergisi… 

Nikon Türkiye sponsorluğunda, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin 43-44. Dönem Başkanı Sami Yılmaztürk anısına düzenlenen “Öyle Bir Andı Ki” sergisi, 7 Mart Pazartesi gününden itibaren fotoğrafseverlerle buluşuyor. Sergide, fotoğraf sanatçısı ve Nikon Türkiye Marka Elçisi Muammer Yanmaz’ın meslek hayatı boyunca kendisinde derin izler bırakan fotoğrafları yer alıyor.


“Öyle Bir Andı Ki”
Sergi

Sanatçı: Muammer Yanmaz
Açılış:
7 Mart 2022 Pazartesi | Saat: 18:00 – 21:00
Ziyaret: 7 Mart 2022 Pazartesi – 31 Mart 2022 Perşembe
Yer: Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Karaköy Binası


Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi 43. ve 44. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı C. Sami Yılmaztürk’ün vefatının 4. yılını anmak üzere düzenlenen “Öyle Bir Andı Ki” sergisinde, Muammer Yanmaz’ın yaşamı boyunca çektiği fotoğraflar içinden seçilmiş, 40 farklı çalışmaya yer veriliyor. Yanmaz, sergi ile ilgili düşünceleri için “Değerli Sami Yılmaztürk’ü anma programında bir sergi açmam istendiğinde, fotoğraflarımdan 40 tanesini seçtim. Bu seçkinin özelliği, her fotoğrafın çekim anında bende yoğun duygular uyandırmış olmasıdır. Her birinin beni tamamladığını düşünüyorum. Hangisini çekmemiş olsam eksik kalırdım. Demek istediğim: ÖYLE BİR ANDI Kİ…” ifadelerinde bulundu.

Hangisini çekmemiş olsam eksik kalırdım.

Sergi ile ilgili düşüncelerini aktaran Nikon Türkiye Yetkili Distribütörü Karfo Karacasulu’nun Eğitim ve Pazarlama İletişimi Yöneticisi Erdem Aydın, “(…) Nikon tecrübesini ve marka değerini başarıyla genç nesillere aktaran usta isim Muammer Yanmaz’ın sergisine destek olmak bizler için oldukça önemli. Meslek hayatı boyunca kayda aldığı ve ona izler bırakan anları yakından görme şansı elde edeceğimiz bu sergi tüm fotoğrafseverlerin yoğun ilgisi ile karşılaşacak bundan eminiz” dedi.

Paylaşmak fotoğrafı özgürleştirir.

Daha önce 40 İstasyon, 40 Ayna, Yaşanmış Yüzler, 40 Hayat, Kadın Sinema Oyuncuları gibi pek çok proje gerçekleştiren YanmazAra Güler, Richard Avedon, Duane Michals, Robert Doisneau, Elliott Erwitt ve Werner Bischof gibi sanatçılardan ilham alıyor. Yanmaz, fotoğrafçılık ile ilgili düşüncelerini, “16 yaşımdan beri, kesintisiz 37 yıldır bu eylemin içerisindeyim. Fotoğraf çekmek, nefes alıp vermek gibi bir şey benim için! Çektiğim fotoğraflar içerisinden en iyilerini seçip, bekletmeden izleyicisi ile buluşturmayı sevenlerdenim. Paylaşmak fotoğrafı özgürleştirir. Fotoğraf yolculuğa çıkar ve yeni zihinlerle tahmin edilemeyecek etkileşimlere girer. Seyredene benden selam olur…” cümleleriyle ifade ediyor.

Fotoğraf meraklılarıyla 31 Mart’a kadar buluşacak olan serginin açılışı, 7 Mart Pazartesi günü, saat 18:00 – 21:00 arası Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Karaköy Binası’nda gerçekleşecek. Daha fazla bilgi için Nikon veya www.muammer.com web sayfası ziyaret edilebilir.